BABE ZAHARIAS

 02didrikson_lg

 

 

GALERIA GENIUSZY GOLFA: BABE ZAHARIAS

Niestety niezbyt dobrze znamy biografię największych golfistów wszechczasów. A szkoda, bo to w dużej mierze dzięki nim nasz sport zyskał szacunek, a my jesteśmy dumni, że tak jak oni, gramy w golfa. Wypada poznać ich bliżej. Oto pierwsza ze sław golfa – Babe Zaharias.

– Od dziecka, wiedziałam kim chcę być. Największym sportowcem w historii – mówiła Babe Didrikson-Zaharias. I została według wielu najbardziej wszechstronną atletką nowożytnego sportu.
Jej pierwszym dużym sukcesem było pobicie rekordu świata w rzucie oszczepem w wieku 16 lat. Prawdopodobnie jednym z największych osiągnięć sportowych XX wieku był jej start w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles 16 lipca 1932 r. Tego dnia wzięła udział w ośmiu z dziesięciu rozgrywanych konkurencji lekkoatletycznych. Zwyciężyła w sześciu, ustanawiając jednocześnie cztery rekordy świata. Sama zwyciężyła w ten sposób w “klasyfikacji drużynowej”. Dwudziestoosobowa drużyna Illinois Athletic Club zajęła… drugie miejsce, pozostając za nią daleko w tyle. Na igrzyskach olimpijskich, gdzie pozwolono jej tylko na start w trzech konkurencjach, zdobyła złoto w biegu przez płotki i oszczepie, i srebro w skoku wzwyż. W tej ostatniej konkurencji sędziowie uznali, że chociaż skacze najwyżej, to jednak niezbyt zgodnie z przepisami (najpierw atakowała poprzeczkę głową) i przyznali jej drugie miejsce.
Poza tym Babe pisała na maszynie w tempie 100 słów na minutę, znakomicie szyła i gotowała, grała na harmonijce w wodewilu i była w reprezentacji USA w koszykówce.

babyJedyne czego jej brakowało to golf i to właśnie jemu w 1935 roku postanowiła się całkowicie poświęcić. Szybko stała się jedną z najlepszych zawodniczek i jednocześnie najbarwniejszych postaci w historii tego sportu. Babe Zaharias całkowicie zmieniła oblicze golfa kobiecego, zdominowanego do tej pory przez Angielki z eleganckimi swingami uderzające prosto, acz niezbyt daleko. Zaharias miała swing jak mężczyzna i uderzała piłkę daleko jak mężczyźni. Wygrała 17 turniejów z rzędu tego rekordu nikt nigdy nie pobił. Nawet Tiger Woods. Ogromnie zdeterminowana była gotowa na wszystko, żeby osiągnąć mistrzostwo, jej treningi trwały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie.
Urodziła się w Port Arthur w Teksasie, prawdopodobnie w 1911 tak wynika z metryki chrztu, chociaż sama podawała datę trzy lata późniejszą. Rodzice pochodzili z Norwegii stąd imię i nazwisko Mildred Didrikson. “Babe” natomiast przyjęła na cześć geniusza baseballu Babe Ruth, który był wówczas najpopularniejszym sportowcem USA. W 1935 roku poślubiła znanego profesjonalnego zapaśnika greckiego pochodzenia George Zahariasa. Mieszkali do końca życia na Florydzie w Tampie na swoim polu golfowym.
Jej największą siłą była niebywała pewność siebie. Nie poddawała się w żadnej sytuacji. Doskonale znała swoją wartość. ” – W showbiznesie gwiazda ma swoje imię i nazwisko wyświetlone wśród neonów nad wejściem do teatru, tak? I dostaje najwięcej pieniędzy, bo ludzie chcą oglądać gwiazdę, tak? No to ja jestem gwiazdą, a wy wszystkie jesteście w chórku” – takie tyrady wygłaszała do koleżanek, nie zdobyła nimi serc współzawodniczek, ale uczyniły z niej ulubienicę prasy i kibiców. Nikt nigdy łącznie z Arnoldem Palmerem i Tigerem Woodsem nie był tak wielbiony przez kibiców jak Babe.
W 1938 roku jako pierwsza kobieta zagrała w zawodach dla mężczyzn PGA Tour. Dopiero 60 lat później takiej próby podjęły się Annika Sorenstam i nieco później Michelle Wie. W 1947 r. została pierwszą Amerykanką, która zwyciężyła w British Women’s Amateur. Był to właśnie jeden z 17 turniejów, które wygrała w tamtym roku z rzędu. W 1950 r. zdobyła jednocześnie wszystkie trzy tytuły ówczesnego kobiecego wielkiego szlema. Babe Zaharias wygrała łącznie 10 tytułów majors, była też współzałożycielką amerykańskiej LPGA.
Jej kariera została przerwana w 1953 r, kiedy zdiagnozowano u niej raka. Pomimo choroby grała prawie do śmierci w 1956 r. Gdy zmarła angielski „The Guradian ” dał na pierwszej stronie ogromy tytuł: “Śmierć największego sportowca świata”.48447_200_246TheBabeUS9133L~Babe-Zaharias-Posters