Kiran Matharu – Mission Possible

Kiran Matharu – Mission Possible

Jest osiem miesięcy starsza, ma o ponad czterysta miejsc niższą pozycję w rankingu światowym i dobrych kilka milionów mniej na koncie bankowym od słynnej rywalki Michele Wie. Nie przeszkadza to jednak pretendować jej do miana jednej z najzdolniejszych golfistek młodego pokolenia na świecie.

Kiran Matharu urodziła się 27 lutego 1989 roku w hrabstwie Yorkshire, w Anglii. Jej rodzice, którzy emigrowali do Wielkiej Brytanii z Indii, zajmują się prowadzeniem tradycyjnego hinduskiego sklepiku w Leeds, jakich setki znajduje się w angielskich miastach, za niemal „każdym rogiem”.
Mała Kiran pierwszy raz chwyciła kij golfowy w wieku jedenastu lat, kiedy to dla towarzystwa wybrała się ze swoim tatą na lokalny driving range. Wyprawa ta miała być powrotem jej ojca do radosnego uprawiania ukochanej dyscypliny sportu po kilku latach przerwy, a stała się początkiem błyskotliwej kariery jego ukochanej córeczki. Wszystko to za sprawą godnej pozazdroszczenia przenikliwości jednego z pracujących w Cookridge Hall Golf Club trenerów, który po krótkiej obserwacji, wymachującej zawzięcie kijem małej dziewczynki, stwierdził, że ma ona wprost nadzwyczajny naturalny talent. Bardzo szybko miało się okazać, że wcale się nie pomylił, a postępy jakie robiła jego „protegowana” były dość niezwykłe …

Zaczęło się całkiem niewinnie od uzyskania w tym samym roku pierwszego handicapu – 38. Później wydarzenia potoczyły się już z szybkością wchodzącego w atmosferę promu kosmicznego…
Jeszcze podczas debiutanckiego roku Kiran wygrała swój pierwszy mecz w drużynie hrabstwa Yorkshire, w kategorii dziewcząt poniżej szesnastego roku życia, a pod koniec tego roku była kapitanem tejże drużyny.

Po roku gry, Kiran najwyraźniej postanowiła dogonić handicapem swój wiek, co przyszło jej z typową dla niej lekkością. Już wówczas ambitną dwunastolatką zainteresowała się English Ladies Golf Association, która dostrzegając drzemiące możliwości, zaoferowała małej golfistce fachową opiekę trenerską.Imponujący progres zaczął nabierać dzikiego rozpędu. W trakcie kolejnego roku gry, w wieku trzynastu lat, Kiran zredukowała swój handicap równo o połowę do budzącej respekt szóstki. Takie wyniki najwyraźniej wzbudzały duże nadzieje Angielskiej Federacji Golfa i Kiran dostała się do elitarnej grupy English Under 16 Elite Squad, skupiającej najzdolniejszą golfową młodzież z całego kraju.
W typowym dla siebie stylu, wciąż czyniła błyskawiczne postępy, osiągając w następnym roku handicap 1. Awansowała jako czternastolatka do starszej i bardziej prestiżowej drużyny English Under 18 Elite Squad, udowadniając jak bardzo wyprzedza zastępy swoich rówieśników. Wtedy też rozpoczęła się imponująca seria zwycięstw: Yorkshire Girls U18 Championship, North of England U16, U18 Girls Championship, Weetabix National U14 Championship i U18 St. Rule Trophy w St. Andrews. Ukoronowaniem sezonu było wygranie English U18 Order of Merit.
Rok później, ta piętnastolatka, grająca zaledwie pięć lat w golfa osiągnęła dodatni handicap +2. Zwyciężyła z wynikiem – 4 i rekordową różnicą jedenastu uderzeń w Faldo Finals – finałowym turnieju prestiżowego cyklu dla najzdolniejszej brytyjskiej młodzieży. Niestety termin Faldo Finals nie pozwolił jej wystąpić w innej prestiżowej imprezie – Daily Telegraph Junior Championship, rozgrywanej w Sun City, gdzie zakwalifikowała się z najlepszym wynikiem eliminacji -5. Swoich sił próbowała też w eliminacjach do profesjonalnego Weetabix British Open gdzie w przedostatnim etapie, grając kijami pożyczonymi od brata, zajęła czternaste miejsce i awansowała do liczącego 83 zawodniczek finałowego turnieju kwalifikacyjnego. Pod koniec roku w Miami zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Świata do lat 15 – Doral Publix Championship.
Jako piętnastolatka obniżyła handicap do zatrważającej wartości +3.4 – najniższej w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wybrano ją do England U 21 Elite Squad i po raz drugi z rzędu zwyciężyła w Faldo Finals, tym razem z przewagą sześciu uderzeń. Poza tym zajęła drugie miejsce w dwóch prestiżowych imprezach, rozgrywanych w Miami: Doral Publix Junior Championship i Orange Bowl World Championships.
Rok później zajęła drugie miejsce w Faldo International Trophy, rozgrywanym w Hong Kongu i obniżyła handicap do wartości +4. Jednak jej największymi osiągnięciem były wygrana w English Ladies Amateur Championship, gdzie została najmłodszą zwyciężczynią w historii oraz gra w drużynie Curtis Cup, również jako najmłodsza zawodniczka.

W 2006 roku, w wieku siedemnastu lat Kiran Matharu, po wygraniu wszystkiego o czym marzyła w golfie amatorskim, postanowiła przejść na zawodowstwo. Sponsorzy od razu zwietrzyli okazję i bez wahania zdecydowali się na zaoferowanie sześciocyfrowych kontraktów reklamowych. Kiran stała się filarem reklamowym Pumy, Pinga i mającej siedzibę w Dubaju odzieżowej firmy Delwood.
Na miejsce swojego pierwszego profesjonalnego występu wybrała Wales Ladies Championship of Europe, rozgrywany na położonym nad brzegiem Atlantyku, zaprojektowanym przez Gary Nicklausa, polu Machynys Peninsula GC. Start na tym fantastycznym polu okazał się jak na razie jej najlepszym występem w gronie profesjonalistek. Debiutująca Kiran, która swój występ zawdzięczała dzikiej karcie, zakończyła grę na wysokiej piętnastej pozycji, zdobywając fantastycznego eagla na osiemnastym dołku. W swoim następnym występie, w Ladies English Open, rozgrywanym na polu Chart Hills GC powiodło jej się nieco gorzej i zajęła dopiero 37 miejsce. Ten słabszy start zrekompensowała sobie w październiku dziewiętnastą pozycją w Dubai Ladies Masters, gdzie po pierwszej rundzie zagranej w 68 uderzeń zajmowała doskonałe trzecie miejsce.
Pod koniec ubiegłego roku Kiran ukończyła na trzeciej pozycji europejską qualifying school, zdobywając w ten sposób pełne prawo do gry w rozpoczynającym się sezonie Ladies European Tour. Nie był to jednak idealny koniec roku dla ambitnej Matharu, której marzeniem jest gra w dużo bardziej lukratywnym, amerykańskim cyklu rozgrywek – LPGA Tour. Niestety komisarz LPGA – Carolyn Bivens, nie zezwoliła Kiran na start w kwalifikacjach, zasłaniając się regulaminem, nie zezwalającym na grę golfistkom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia. Pani Bivens w uzasadnieniu swojej (raczej bezsensownej) decyzji napisała, że dotychczasowe dokonania Kiran w profesjonalnych występach nie przekonują jej do gotowości wyrównanego współzawodnictwa Matharu w LPGA. Nie byłoby w tej decyzji może nic dziwnego gdyby nie fakt, że rok wcześniej, będąca w niemal identycznej sytuacji – również siedemnastoletnia Amerykanka Morgal Pressel, dostała zgodę na odstępstwo od regulaminu, co pozwoliło jej na zakończony sukcesem występ w kwalifikacjach. Na tych kontrowersyjnych decyzjach na pewno skorzystała przynajmniej jedna strona – Ladies European Tour, który w ten sposób pozyskał na najbliższy sezon fantastyczną zawodniczkę.
Kiran Matharu skupia się już na następnym celu i pragnie zostać najmłodszą zawodniczką, grającą w Solheim Cup. Europejski rekord należy do Norweżki Suzann Pettersen, która wystąpiła w tej damskiej wersji Ryder Cup w wieku 21 lat. Z kolei najmłodszą zawodniczką w historii jest Amerykanka Paula Creamer, która wystąpiła w 2005 roku w Crooked Stick w wieku 19 lat. Jeśli Kiran zagrałaby w tegorocznych rozgrywkach, które odbędą się we wrześniu w Szwecji, pobiłaby dotychczasowy rekord o ponad sześć miesięcy.
Jest jednak pewna przeszkoda …
Jej młodsza rywalka – Michelle Wie, nie powinna mieć najmniejszych problemów z zakwalifikowaniem się do amerykańskiej drużyny Solheim Cup i sprzątnięciem w ten sposób smakowitego rekordu sprzed nosa Matharu. W tej sytuacji pokonanie słynnej rywalki w bezpośrednim meczu byłoby naprawdę słodkim rewanżem …
Niemożliwe?
Dla Kiran Matharu nie ma rzeczy niemożliwych !
Kiran