Doktorat Persona, będą też magistrowie

Doktorat Persona, będą też magistrowie

Golf zaczyna się przebijać do społecznej świadomości, coraz częściej jest obecny w Internecie. Oto wiadomość z 30 grudnia br.

Pierwszy w Polsce doktorat o golfie pisze senator Andrzej Person z PO – dowiedział się serwis internetowy tvp.info.
Person doktoryzuje się na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Bada historię golfa w Polsce i na świecie na przełomie XIX i XX wieku. -Interesują mnie przemiany społeczne związane z tą grą – mówi senator z Włocławka. – Golf, ze sportu elit, stał się rozrywką dostępną także klasy średniej. Pierwszy raz w Polsce powstaje doktorat na ten temat – wyjaśnia.
Person od wielu lat uprawia ten sport. Był prezesem Polskiego Związku Golfa. Żeby dokładnie zbadać historię gry, rozmawiał m.in. z nieżyjącym już Joe Wójcikiem – organizatorem turniejów golfowych w Chicago w czasach wielkiego kryzysu. Poseł PO i reżyser Kazimierz Kutz opowiadał mu, jak jeżdżąc do szkoły, obserwował golfistów grających w katowickim Giszowcu. Tam pole golfowe powstało dzięki amerykańskim inżynierom, którzy przyjechali budować kopalnie. – Z czasem grało tam coraz więcej Polaków – relacjonuje Person. Promotorem przewodu doktorskiego Persona jest profesor Jan Kęsik, który wykłada m.in. historię kultury fizycznej na Uniwersytecie Wrocławskim i na wrocławskim AWF-ie.
Przypomnijmy, że golf jest już obecny w uczelniach na poziomie, tak rzec – praktycznym. Maks Sałuda jest pierwszym studentem specjalizującym się w golfie w Instytucie Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Najwcześniej zaczęła się golfem interesować Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie zresztą zaplanowano pierwszy przyszłoroczny obóz szkoleniowy naszej kadry juniorów. Pisaliśmy już wcześniej w magazynie GOLF, że nasz sport schodzi też do szkół średnich i podstawowych. Oto nowe tego potwierdzenia. Czwartego grudnia w szkole podstawowej w Krzeszowicach odbyły się pierwsze warsztaty golfowe dla nauczycieli wychowania fizycznego pod patronatem Polskiego Związku Golfa. Ich tematem był „Golf na lekcjach wychowania fizycznego”, a organizatorem Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Nad warsztatami czuwał dyrektor PODN Pan Zbigniew Podolski, a zajęcia poprowadził Jacek Banach, nauczyciel liceum ogólnokształcącego w Krzeszowicach, w ramach programu „Upowszechnianie golfa wśród dzieci i młodzieży” pod patronatem PZG. Niedawno także radni Łodzi podjęli decyzję o dofinansowaniu projektu edukacyjno-wychowawczego A&A;GC, który od dwóch lat prowadzony jest w łódzkich szkołach publicznych. Jego pomysłodawcą jest Eryk Rawicki, a chodzi w nim o to, aby dotrzeć do nauczycieli wychowania fizycznego, zainteresować ich golfem i przeszkolić. Pedagodzy następnie prowadzą z chętnymi uczniami zajęcia na sali golfowej należącej do A&A;GC. Zarówno szkolenie nauczycieli jak i uczniów odbywa się bezpłatnie.