SE RI PAK – PIONIERKA WŚRÓD GOLFISTEK

SE RI PAK – PIONIERKA WŚRÓD GOLFISTEK

Gdy w wieku 20 lat opuszczała ojczyznę wyjeżdżając do Stanów Zjednoczonych nikt nie przypuszczał, że przetrze swoim rodaczkom szlaki do golfowej elity. W 1998 była jedyną Koreanką grającą w LPGA. Dziesięć lat później zawodniczek z Korei Południowej było już 45 a Se Ri Pak znalazła się na piątym miejscu wśród najbogatszych golfistek świata.

Urodziła się 28 września 1977 roku w Daejeon. Do grona profesjonalistów dołączyła w 1996 roku, na rok przed swoim wylotem do Stanów. Jeszcze w tym samym sezonie oraz następnym w sumie wygrała sześć turniejów golfowych zaliczanych do Korean LPGA Tour. W roku 1998 Pak była już stałym bywalcem LPGA koronując swój „dziewiczy” sezon dwoma zwycięstwami w turniejach wielkoszlemowych: The Mc`Donald`s LPGA Championship i U.S. Women`s Open. Jako najlepsza debiutująca golfistka odebrała wtedy nagrodę Rolex Rookie of the Year.

Od tamtego czasu kroczyła po kolejne dwadzieścia cztery zwycięstwa. W czerwcu 2007 roku jako 29-latka została zakwalifikowana do World Golf Hall of Fame „bijąc” wiekowo Karrie Webb jako tę najmłodszą, która dostała się do tego elitarnego grona. Se Ri Pak współzawodniczyła też w turnieju męskim, na SBS Super Tournament 2003, turnieju z cyklu Korean Tour, który jednak jako turniej poboczny Asian Tour nie przynosi punktów do światowego rankingu. Zawody zakończyła na dziesiątym miejscu.

Na LPGA Championship w roku 2005 zdażyło się coś niebywałego, mianowicie Se Ri Pak odpadła z turnieju przez cut. To był jej pierwszy niechlubny raz od 29 turniejów Wielkiego Szlema. W wypowiedzi, która zacytowana została na stronie internetowej PGA Tour Pak skomentowała swoją słabość tym, że szuka równowagi pomiędzy golfem a życiem prywatnym. W następnym, 2006 roku odkrywała na nowo swoją wyśmienitą formę dzięki wygranej w LPGA Tour po raz trzeci, co dało jej w sumie piąty zwycięski tytuł w karierze. Rok później wygrała Jamie Farr Owens Corning Classic, tym razem po raz piąty, i tym samym uczyniła się trzecią golfistką w historii LPGA, której udało się wygrać ten sam turniej pięć lub więcej razy. W 1998 była jedyną Koreanką grającą w Ladies Professional Golf Association. Na koniec roku 2008 jest jedną z 45 swoich krajanek i głównym źródłem dochodów dla LPGA ze sprzedarzy praw telewizyjnych w Południowej Korei.

Se Ri Pak ma na swoim koncie 30 zwycięstw w profesjonalnych turniejach. 24 z tych wygranych zdarzyły się na turniejach zaliczanych do LPGA, natomiast 6 w Korean LPGA. 12 razy w turniejach Wielkiego Szlema plasowała się na miejscach w pierwszej dziesiątce. Prócz tego, że nagradzana była jako najlepsza debiutująca golfistka, honorowana była też następującymi nagrodami: Dla najlepszej golfistki w Ameryce, nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie Piszących o Golfie (1998); nagroda Vare Trophy przyznawana za najmniejszą średnią uderzeń w sezonie (2003); LPGA Heather Farr Award (2006) i w końcu w roku 2007 dołączyła do World Golf Hall of Fame. Na liście najbogatszych golfistek zajmuje piąte miejsce z sumą 9.000.000 $, podczas gdy numer 1 kobiecego golfa Annika Sorenstam zarobiła 20.000.000 $.

Jeżeli chodzi o tajniki torby noszonej przez Koreankę po polu golfowym, okazało się, że podczas ostatniego swojego zwycięstwa na Jamie Farr Owens Corning Classic Pak uzbrojona była w następujący sprzęt: driver Callaway FT-5 9 °, TaylorMade r7 TP 3-wood 15°, TaylorMade Rescue Dual 16° – 19°, TaylorMade Rescue Mid 22°, irons (5-9) Callaway X-Forged, wedge (AW): Callaway X 52°, wedge (SW) Callaway X 56°, putter Milled Series #9 oraz piłeczka TaylorMade TP Red.
Ladies Professional Golf Association zostało założone w 1950 roku przez trzynaście kobiet m.in. Bade Didrikson Zaharias. Obecnie jest najdłużej istniejącą i najważniejszą organizacją spośród wszystkich w Stanach Zjednoczonych, które zrzeszają kobiety zajmujące się sportem zawodowo. Se Ri Pak zapisała się na trwałe w historii kobiecego golfa przetarłszy szlaki dla zawodniczek z Południowej Korei. Stanowiła inspirację m.in. dla Inbee Park, najmłodszej zdobywczyny lauru w turnieju U.S. Woman`s Open. Zresztą niech najlepszym dowodem dla jej uznania będą słowa napisane przez Erica Adelsona w 2008 roku w jednej z kolumn Golf World, który nazwał ją: „pionierka… która odmieniła twarz golfa nawet bardziej niż Tiger Woods.” Ale płynąć z tego może też następujący wniosek: Woods kładzie się cieniem nie tylko na męskim golfie, ale także i na kobiecym. I chwała tym, którzy w tym cieniu całkiem dobrze sobie poczynają.