ROSJA NABIERA ROZPĘDU

Rosja nabiera rozpędu

Moskwa dostała pierwsze pole golfowe już 20 lat temu. Jest to istniejące do dzisiaj w prawie nie zmienionej formie dziewięciodołkowe pole Moskiewskiego Klubu Golfowego. Potem powstało sławne już w świecie pełnowymiarowe pole klasy mistrzowskiej Le Meridien w Nachabino koło Moskwy. A potem nastała cisza. Przez kilka kolejnych lat nie powstało w całej Rosji żadne duże pole, tylko dziewiątka w ośrodku wypoczynkowym Diuny koło Petersburga.
Było jeszcze kilka przymiarek w różnych częściach Rosji, ale żadna nie zakończyła się powstaniem dużego pola. Tylko na pograniczu Rosji i Ukrainy – w okolicy Biełgorodu zbudowano dziewięciodołkowe pole klubu Staryj Askoł. Natomiast w samej Moskwie powstały dwa kolejne pola dziewięciodołkowe – oba w nadrzecznej dzielnicy Kryłatskoje, znanej z wielu obiektów sportowych. Trzeba też przypomnieć o działającym od kilku lat w mieście zadaszonym, ponad stumetrowym centrum ćwiczebnym Siniaja Ptica.

Druga osiemnastka
Zeszły rok przyniósł wreszcie przełom jakościowy, gdy zbudowano i jesienią oddano do użytku osiemnastodołkowe, luksusowe pole luksusowego klubu jachtowo – golfowego w Piestowie koło Moskwy. W bieżącym roku na tym polu rozegrano już pierwsze ogólnorosyjskie zawody, w tym – otwarte Mistrzostwa Rosji Amatorów. I oto już trzecie osiemnastodołkowe pole powstaje w republice Tatarskiej, federacyjnej republice wchodzącej w skład Republiki Rosyjskiej. Koło leżącego nad Wołgą Kazania, stolicy Tatarstanu, rozpoczęto w tym roku budowę kompleksu składającego się z osiemnastki i dziewiątki. W uroczystości otwarcia klubu Golf Kazan uczestniczyły elity Tatarstanu – włącznie z premierem – rozumiejące, że posiadanie pola golfowego zwiększa atrakcyjność inwestycyjną republiki. Pierwsze pięć dołków pierwszej dziewiątki dużego pola znajdującego się u podnóża góry, były gotowe tegoroczną jesienią. Reszta zostanie oddana wiosną i już w przyszłym roku na dużym polu klubu Kazań rozegrane zostaną pierwsze oficjalne zawody. Na rok 2009 zaplanowano oddanie całości obiektu, łącznie z dużym domem klubowym. Jako, że pole buduje znana, zagraniczna firma Harradine Golf AG, która ma na swym dorobku już wiele obiektów golfowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że terminy zostaną dotrzymane. Golf Club Kazań stanie się częścią wielkiego kompleksu sportowo – wypoczynkowego, w skład którego wchodzą nawet tereny do narciarstwa.

Moskiewska specyfika
W tej wyliczance nowych obiektów golfowych w Rosji pominęliśmy na chwilę jeszcze jedno dziewięciodołkowe pole, które w tym roku zostało oddane w Pirogowie koło Moskwy. Jest to ciekawy z polskiej perspektywy obiekt, gdyż podobnie jak wspomniane już Piestowo – Pirogowo leży nad wielkim zbiornikiem środlądowym. I podobnie jak tamten obiekt, nie jest to tylko golf, ale jednocześnie – jacht klub! Nazwa i położenie zobowiązują, więc w obu klubach w tym roku rozegrano niezwykłe zawody golfowo – jachtowe. Najpierw w Pirogowie w czerwcu, a potem w Piestowie w lipcu zorganizowano, jak to nazywają Rosjanie „dwojeborje”. Najpierw pary golfistów rozgrywały dziewięć dołków w systemie better ball, a potem uzupełnione o jednego żeglarza, ścigały się na jachtach takiej samej klasy na sąsiadującym z polem zbiorniku wodnym. Cóż, można tylko pozazdrościć. Podobny do Piestowa i Pirogowa obiekt miał powstać na naszych Mazurach, ale chyba długo jeszcze nie powstanie.