Republika Czeska

Golf w Republice Czeskiej to dziesiątki wysokiej jakości pól i wyjątkowa atmosfera

Republika Czeska jest krajem, który urzeknie miłośników gry w golfa pięknem swojej przyrody oraz pamiątkami historycznymi. Pola golfowe znajdują się na terenie całego kraju. Boom powstawania pól golfowych (15% wzrost każdego roku) ciągle trwa, inwestorzy skupiają się przede wszystkim na wysokiej jakości pól i ich zapleczy, łącznie z zakwaterowaniem i programami wellness. Pola golfowe najlepszej jakości o najwyższym standardzie usług znajdują się w okolicach stolicy Czech – Pragi, w Czechach zachodnich oraz na Morawach północnych.Do wyjątkowo atrakcyjnych zalicza się na przykład: wielkie trawniki na Karlštejnie (www.karlstejn-golf.cz),

 

na Konopišti (www.gcko.cz), w Mariańskich Łaźniach (www.golfml.cz),

w Karlowych Warach (www.golfresort.cz),

w Cihelnach koło Karlowych Warów (www.agc-cihelny.cz) lub w Šilheřovicach (www.golf-ostrava.cz).

Pole golfowe na Karlštejnie z widokiem na monumentalny zamek gotycki (www.hradkarlstejn.cz) umożliwia grę na 18 dołkach. Nazwa pól golfowych na Konopišti również pochodzi od nazwy pobliskiego zamku (www.zamek-konopiste.cz). Niektóre pola glofowe, na przykład Nowa Ameryka Country Club (www.novagolf.cz) lub Prosper Golf Club Čeladná (www.prosper-golf.cz), umożliwiają również jazdę konną. O wysokiej jakości czeskich pól golfowych świadczy także fakt, iż wiele z nich było projektowanych przez znakomitych architektów zagranicznych, na przykład Garego Playera (pole w Cihelnach koło Karlowych Warów), Miguela A. Jiménésa (pole w Čeladnie), Lesa Furbera a Jima Eremka (pole na Karlštejnie) czy Johna Burnsa (pole na Konopišti).

Golf w Republice Czeskiej ma głębokie korzenie. Najstarsze pole było uroczyście otwarte 21. 08. 1905 w Mariańskich Łaźniach (www.marienbad.cz) z udziałem angielskiego króla Edwarda VII., który tam często gościł. Najstarszy klub golfowy powstał rok później w pobliskich Karlowych Warach (www.karlovyvary.cz) i w ubiegłym roku obchodził jubileuszowe 100 lecie swego istnienia.

Golf w Republice Czeskiej jest sportem sezonowym, grać zaczyna się od końca marca do połowy listopada. Poza sezonem można skorzystać z tzw. indoorowego golfa, którym Republika Czeska może się poszczycić jako unikatowym. W samej Pradze są dwa wielkie indoorowe centra z pełnym serwisem, łącznie z grą z piasku czy puttingiem. W wielu większych miastach czeskich znajdują sie golfowe centra indoorowe, gdzie w okresie zimowym mozna grać na symulatorach.

Większość klubów golfowych i pól w RCz funkcjonuje na zasadzie semiprivate. Kluby golfowe organizują własne turnieje, za opłatą umożliwiają także grę osobom spoza klubu. Minimalne opłaty wynoszą od 250 CzK na 9- dołkowych boiskach aż po maksymalne kwoty, które za grę weekendową sięgają 100 Euro. Średnie opłaty na wysokiej jakości boisku wynoszą od około 1000 do 1200 CzK. W Republice Czeskiej działają obecnie 82 kluby i 55 pól golfowych, z tego jedno 36 – dołkowe, dwa 27 – dołkowe, trzynaście 18 – dołkowych i trzydzieści dziewięć 9 – dołkowych. Oferowany jest także standardowy serwis obejmujący usługi restauracyjne, sklepy i wypożyczalnie sprzętu golfowego.

W Republice Czeskiej istnieją organizacje, jak na przykład Professional Golf Association of the Czech Republic (PGAC) (www.pgac.cz), które uczą gry w golfa. Większość pól golfowych proponuje możliwość nauki gry w golfa pod opieką profesjonalistów. Czeskie kluby golfowe oferują także kilkudniowe kursy gry w golfa. Ceny dla turystów zagranicznych są korzystne, jedna godzina nauki u profesjonalisty wynosi od 300 do 600 CzK.