Szkocja – Podróż do ojczyzny golfa

Jeden z naszych czytelników poprosił nas abyśmy napisali coś o ojczyźnie golfa – Szkocji i wskazali gdzie najlepiej grać. Nasi czytelnicy współtworzą ten magazyn i to dla nich się staramy, dlatego przybliżamy kolebkę golfa – Wyspy Brytyjskie. W artykule skupimy się więc na największym mieście Szkocji Glasgow.

Jeśli planujesz wyjazd na golfa do Szkocji, to obowiązkowo musisz odwiedzić dwa punkty. St Andrews na zachodzie i Glasgow na wschodzie. Koniecznie. Pierwsze, aby pograć w golfa, a drugie… też żeby pograć w golfa i nie tylko. Tętniące życiem, popularne wśród odwiedzających ze względu na bogaty kalendarz imprez i wydarzeń Glasgow to największe miasto w Szkocji. Jego nazwa prawdopodobnie pochodzi od celtyckiego słowa Glas-cu, co oznacza „ukochane zielone miejsce”.

Edynburg-008

„Tu kulturę łyka się całymi garściami, często za przysłowiową złotówkę, a czasem nawet za darmo…” – mówi Katarzyna Smurzyńska z Brytyjskiej Centrali Turystyki VisitBritain. Rzeczywiście, w tym mieście można uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych i odwiedzić kilka muzeów. Wachlarz ofert kulturalnych jest bogaty, choć jeśli szukasz koncertów wielkich gwiazd, światowych premier filmów, najjaśniejszych gwiazd show-biznesu, to lepiej sprawdź najpierw w Internecie czy coś takiego jest w planach, bo możesz być zawiedziony. Niegdyś znane jako miasto przemysłowe (gdzie i dziś pobrzmiewają echa tej dawnej opini), które rozkwitło dzięki przedsiębiorczości i handlowej smykałce jego mieszkańców, stało się sławne dzięki arcydziełom słynnego szkockiego architekta i projektanta Charlesa Renniego Mackintosha. Choć wizerunek Glasgow rysują monumentalne budowle wzniesione w XVIII wieku to właśnie domy, kafejki czy budynki użyteczności publicznej w stylu Mackintosh są tym, co ciekawi i przyciąga turystów przybywających tu z różnych zakątków świata. Niech Cię jednak nie zwiedzie tych kilka wspaniałych budowli. Pomimo że to właśnie tu znajdują się najważniejsze dla szkockiego życia kulturalnego instytucje: Szkocka Opera i Balet, a także Królewska Szkocka Narodowa Orkiestra czy wspaniała kolekcja dzieł sztuki przekazana miastu przez Williama Burrellía, to jednak niestety Glasgow jest miastem szarym i trochę nudnym. Zapierających dech w piersiach budowli tu nie zobaczysz, to nie to miejsce. Tu lepiej wybrać się za miasto i pospacerować po górach, po łąkach i poczuć się jak pasterze owiec, którzy zaczęli odwróconymi laskami uderzać kamienie, dając początek naszej ulubionej grze.

Wester Ross-018

Trochę faktów dla miłośników historii

Pierwsza osada miejska powstała tu w VI wieku, kiedy to założone zostało nad rzeką Clyde biskupstwo, odnowione następnie przez Dawida I na początku XII wieku. Wtedy też Glasgow otrzymało prawa miejskie, a w XV wieku powstał tu jeden z najstarszych uniwersytetów na Wyspach. Rozwój transatlantyckiej działalności handlowej w XVIII wieku umożliwił jego rozbudowę oraz inwestycje. W tym okresie wzniesiono w Glasgow mnóstwo wspaniałych budowli w wiktoriańskim stylu, zbudowano port towarowy, gdzie przywożono olbrzymie ilości tytoniu importowanego ze Stanów Zjednoczonych a następnie cukru. Pojawiły się też pierwsze szkockie fortuny. W epoce wiktoriańskiej liczba ludności zwiększyła się dziesięciokrotnie, a władze miasta zaczęły na potęgę inwestować w budynki użyteczności publicznej. Zwiedzając centrum Glasgow warto zwrócić uwagę na Hutcheson Hall, elegancki, zwieńczony iglicą budynek wzniesiony 1802 roku czy znajdujący się przy ulicy Ingram wiktoriański gamach Corinthian, będący siedzibą banku a następnie Sądu Najwyższego. Obecnie mieszczą się w nim liczne restauracje, kafejki czy puby. Ciekawy jest również Trades House, wybudowany jako siedziba dla gildii i stowarzyszeń handlowych, których liczne herby można do dziś podziwiać na meblach, ścianach jak również wkomponowane w mieniące się setkami kolorów witraże.

Golfowe zakupy

Glasgow przyciąga nie tylko miłośników sztuki i kultury, ale również fanów zakupów. I to głównie dlatego oprócz golfa polecamy to miasto! Jeśli chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym, to koniecznie odwiedź City Center Glasgow! Przy ulicach Sauchiehall, Argyle i Buchanan ciągną się niezliczone sklepy, sklepiki, butiki oraz większe centra handlowe: Buchanan Galleries czy Princes Square. Jeśli pojedziesz w styczniu lub w lipcu i sierpniu (co bardziej polecamy) to trafisz na znaczne przeceny i będziesz mógł kupić markowe buty golfowe nawet za 15 czy 20 funtów. Szukać musisz w dużych sklepach sportowych, bo te ze stricte golfowym asortymentem nie maja aż tak wielkich emocji.

Jeśli lubisz zwiedzać

Najbardziej charakterystycznym dla Glasgow stylem architektonicznym jest odmiana art nouveau stworzona przez znanego szkockiego architekta, projektanta i artystę Charlesa Renniego Mackintosha. Wśród budowli zaprojektowanych przez niego znajdują się zarówno budynki użyteczności publicznej takie jak Szkoła Sztuki (Glasgow School of Art.) czy Publiczna Szkoła Męczenników (Martyrs’ Public School) jak też domy prywatne oraz herbaciarnie. Najbardziej popularna i często odwiedzana przez turystów to Willow Tea Rooms przy ulicy Sauchiehall. Już fasada tego przepięknego budynku daje nam przedsmak tego co zobaczymy w środku. Oryginalne wnętrze, wyposażone w meble zaprojektowane przez Mackintosha pozwalają w pełni cieszyć się smakołykami serwowanymi w herbaciarni. Wędrówkę szlakiem słynnego szkockiego architekta najlepiej jednak zacząć od wspinania się po krętych schodach wiodących na sam szczyt latarni morskiej (the Lighthouse), z której rozpościera się przepiękny widok na Glasgow. Obecnie w budynku mieści się Szkockie Centrum Architektury, Sztuki i Wzornictwa, gdzie znajdują się oryginalne przedmioty, makiety budynków oraz interaktywne ekrany, na których wyświetlane są detale oraz historia powstawania poszczególnych gmachów Mackintosha.
Ciekawe są również meble zaprojektowane przez tego sławnego artystę, w których widoczny jest wszechobecny wpływ japońskiego wzornictwa, uproszczonego i pozbawionego ornamentyki. Charakterystyczne w jego meblach są zdobienia inspirowane japońskim podziałem płaszczyzny ścian na kwadraty. Takie właśnie harmonijne zaprojektowane wnętrze można podziwiać w Hill House.

Jeśli lubisz sztukę…

Miłośnicy sztuki wybierający się do Glasgow powinni również odwiedzić posiadłość Polloków gdzie mieści się przepiękny pałac (Pollok House) z zachwycającą kolekcją hiszpańskiej sztuki użytkowej jak również obrazami takich geniuszy jak El Greco czy Goya. Zaś w oddzielnym budynku, wzniesionym w latach 80-tych ubiegłego stulecia, znajduje się bogaty zbiór dzieł sztuki zgromadzony przez zamożnego armatora sir Williama Burrella, który zdecydował się przekazać miastu całą swoją kolekcję. Zawiera ona ponad 9000 eksponatów z różnych epok i krajów. Wśród nich można znaleźć średniowieczne gobeliny, witraże i angielskie, dębowe meble jak również płótna takich mistrzów jak Degas i Cezanne czy modernistyczne rzeźby Epstina i Rodina. Zachwyt budzą artefakty ze starożytnego Egiptu, Grecji, Chin czy Rzymu oraz liczne dzieła islamskiej sztuki. Kilkusetletnie elementy architektury jak choćby łuki z zniszczonych już średniowiecznych warowni wpleciono w konstrukcję budynku wybudowanego na potrzeby kolekcji Burrella.DAC KONIECZNIE Pollok House-006
Posiadłość Polloków, oddalona nieco od centrum Glasgow, pozwala wczuć się w sielską atmosferę panującą w osiemnastowiecznych rezydencjach. Roztaczający się wokół piękny park to doskonałe miejsce by odpocząć i zaczerpnąć tchu przed dalszą, fascynującą wycieczką po urokliwych zakątkach Glasgow. Na chwilę relaksu idealnie nadaje się również najstarszy publiczny park w Wielkiej Brytanii, założony w 1178 roku – czyli Glasgow Green. To właśnie tu mieści się muzeum historii społecznej oraz dziejów klasy robotniczej w Pałacu Narodów. Budowlę otaczają przepiękne Ogrody Zimowe, gdzie wśród tropikalnych drzew można posłuchać koncertów czy też skosztować lokalnych specjałów w okolicznych kawiarenkach.

 

Jeśli lubisz pograć w golfa

Craigmiller Golf Course-002

Glasgow jako największe miasto w Szkocji jest otoczone wieloma polami golfowymi. Od malutkich publicznych i starych klubów do wielkich prywatnych pól golfowych. Będziesz zachwycony możliwością wyboru, jak i niewielkimi odległościami do tych obiektów. Mieszkając w centrum w ciągu 30 minut będziesz w stanie dojechać na większość pól. Także, jeśli rodzinę zawieziesz na zakupy do centrum, to zanim zdąży ona odwiedzić wszystkie sklepy na ulicy Ty już zdążysz rozegrać jakąś rundę na polu Więcej wrócić do nich na obiad. Pamiętaj tylko, aby zarezerwować sobie tee time.
Ceny gry są przystępne. Na publicznych polach golfowych zagrasz już od kilkunastu funtów w dzień powszedni, w przypadku większości pól powinieneś przygotować 30-40 funtów, jednak na tych najdroższych lepiej miej przy sobie stówę. Jeśli nie zależy Ci na wygodach, a tylko na grze wybieraj tanie pola, są przepiękne i urokliwe, niestety nie mają wielkich domków klubowych, parkingów, restauracji i sklepów golfowych. Są raczej ubogie, ale tam przyjeżdża się grać w przerwie pracy, a nie na weekend. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o konkretnym polu to zajrzyj na www.visitscotland.com lub skorzystaj z naszego poradnika przygotowanego specjalnie dla Ciebie.
O nocleg się nie martw. Hoteli w Glasgow jest pod dostatkiem. Jeśli lubisz wygody to polecamy hotele Radisson Sas, Hilton i Mariott, które mieszczą się w centrum miasta, skąd będziesz miał blisko do wielu atrakcji i przytulnych pubów. Jeśli w hotelu tylko śpisz i bierzesz prysznic przed kolejną rundą golfa, wybierz jakiś hotel, który również położony jest w centrum. Unikaj prowincjonalnych pensjonatów Bed & Breakfast, jeśli zależy Ci na jakiejś rozrywce. Tam po prostu się zanudzisz, a do najbliższej atrakcji będziesz miał spory kawałek drogi wcale nie tanią taksówką. Jeśli więc chcesz trochę pograć na szkockiej ziemi z ojcami golfa, porozmawiać w ich specyficznym slangu przy szklaneczce whisky, to czym prędzej zarezerwuj sobie tani lot do Glasgow! Kupując bilet tanich linii lotniczych odpowiednio wcześniej możesz polecieć i wrócić nawet za 30 funtów. Wyloty są z Gdańska, Poznania, Wrocławia, Warszawy i Berlina. Zabierz swoją żonę lub swojego męża, jeśli nie gra w golfa, będzie zachwycona(y) ilością sklepów światowych marek. Także na przyjemny weekend dla obojga polecamy Glasgow, gdzie pograsz sobie do woli, trochę zobaczysz i kupisz wiele. „Oki doki” jak mawiają Glasgowianie, do zobaczenia w Szkocji!

Niektóre z ponad 115 pól golfowych dostępnych w centralnej Szkocji. Jeśli będziesz w Glasgow do każdego z nich będziesz miał rzut beretem, albo kijem… (Pole Dołki Opłaty (GBP) Kontakt)

Bishopbriggs 18 22/32 www.thebishopbriggsgolfclub.com
Cawder 18 30/40 www.cawdergolfclub.co.uk
Littlehill 18 8.25/8.25 Tel. 0141 772 1916 Loch Lomond 18 www.lochlomond.com
Paisley 18 26/38 paisleygolfclub@btconnect.com
Port Glasgow 18 18/24 Tel. 01475 704181 Hilton Park 18 25/35 www.hiltonpark.co.uk
Campsie 18 15/25 www.campsiegolfclub.org.uk
Cathkin Braes 18 33/43 www.cathkinbraesgolfclub.co.uk
Clober 18 22 www.clober.co.uk
Barshaw 18 9.40 www.renfrewshire.gov.uk
Balmore 18 30-40 www.balmoregolfclub.co.uk
Alexandra Park 9 brak danych Tel. 0141 566 1294
Buchanan Castle 18 38/48 Tel. 01360660307

Western Isles-019  Dornoch-007

 

W drodze na pola polecamy odwiedzenie kilku zamków.

Eilean Donan3 - zdjecie do podkladu-010 Eilean Donan 1-009 Culzean Castle-003 Zamek-020 Zamek2-021 Glenfinnan Viaduct crop-013