Golf na orbicie

Golf na orbicie

Rosyjski kosmonauta Michaił Tjurin wystrzelił w końcu listopada ubiegłego roku z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdującej się 300 mil nad Ziemią piłkę golfową i umieścił ją w ten sposób na orbicie okołoziemskiej. Według obliczeń agencji NASA piłka okrążyć miała Ziemię co najmniej 48 razy, zanim spłonie w atmosferze. Tymczasem, jej żywot w kosmosie okazał się znacznie dłuższy i do 7 marca bieżącego roku piłka przeleciała w kosmosie 45,747,754 mil!
M. Tjurinowi pomagał amerykański astronauta Michael Lopez-Algeria, a dokładnych wskazówek co do momentu i kierunku uderzenia dostarczyli rosyjscy kontrolerzy lotu stacji. Celem tego pierwszego w historii „kosmicznego golfa” – donosi prasa kanadyjska – było zdobycie pieniędzy dla rosyjskiego programu kosmicznego. Kanadyjski producent sprzętu golfowego – firma Element 21 Golf Co., która chciała w ten sposób zareklamować swoje wyroby, zapłaciła Rosyjskiej Agencji Kosmicznej za dokładnie zarejestrowany strzał piłką. Sumy kontraktu, a szkoda, jednak nie ujawniono.
Ze strony internetowej firmy Element 21 Golf Company dowiedzieliśmy się, że piłka została wybita z pokładu stacji kosmicznej przy pomocy kija nr 6 iron, wykonanego z użyciem bardzo zaawansowanej technologii, z pozłacaną główką wykonaną ze skandu. Kanadyjska firma Element 21 Company Golf: posiada wyłączne prawo wytwarzania produktów dla golfa z użyciem stopu Scandium. Według producenta, stop ten pozwala uzyskać znaczną poprawę odległości i dokładności uderzenia. Scandium jest utrzymywanym w sekrecie stopem metali o wysoko zaawansowanej technologii produkcji. Pierwotnie stworzono go dla potrzeb budowy samolotów bojowych takich jak MIG. Scandium jest o 5 procent lżejsze i o 25 procent mocniejsze od znanego stopu o nazwie Titanium, stanowiącego aktualnie standard w produkcji sprzętu golfowego.

Firma oferuje do sprzedaży 321 takich samych, jak ten użyty w kosmosie – numerowanych – kijów. Ich ceny jednak nie podano. Może ktoś z naszych czytelników się jednak skusi?
Na stronie firmy zamieszczona jest również fotograficzna relacja (klatka po klatce) z wybijania piłki ze stacji kosmicznej.