Nie bójmy się sędziego

Nie bójmy się sędziego

Ilość turniejów, jakie odbywają się na naszych polach z roku na rok rośnie i nie wszyscy to zauważamy, ale obecność sędziego na polu staje się już całkiem normalnym zjawiskiem. Sędzia pracujący nad właściwym przebiegiem turnieju nie wzbudza już zdziwienia, ale czy wszyscy chcemy zrozumieć, po co właściwie jest na polu? Sędzia piłkarski odgwizdując spalonego interpretuje przepisy i jest to normalny element gry. Sędzia piłki siatkowej siedząc wyżej i mając sędziów pomocniczych czuwa nad prawidłowym przebiegiem gry. Kiedy w hokeju zawodnik łamie przepisy sędzia zdejmuje go z lodowiska na dwie minuty i jest to też normalny element gry. A w golfie?
Przepisy i reguły w golfie są również określone, obowiązują na całym świecie i są takie same: kiedy jest piłka w hazardzie, kiedy w aucie i co należy zrobić w określonej sytuacji. Tylko my, golfiści, mamy własne zasady i swoją interpretację przepisów. Decydując się na grę w turniejach sportowych musimy bezwzględnie stosować się do reguł i przepisów gry w golfa oraz respektować polecenia i decyzje sędziego. Czas najwyższy, aby złe obyczaje i przyzwyczajenia niektórych golfistów odeszły w niepamięć i nie było na nie przyzwolenia.
Sędzia golfowy czuwa nad przebiegiem całego turnieju i komfortem wszystkich graczy. Uzbrojony w wiedzę pomaga zinterpretować przepisy, zastosować odpowiednią regułę a nie czyha na błąd czy przeoczenie zawodnika i szuka okazji, aby karać. Adam Małysz stając na rozbiegu skoczni narciarskiej ma ściśle określony czas na oddanie skoku i mimo że jest mistrzem nad mistrzami, nie ma specjalnych przywilejów. On także musi oddać skok w takim samym czasie, jak inni zawodnicy.
Kiedy golfista spóźnia się na start i zostaje ukarany karnymi uderzeniami nie jest już w stanie zagrać dobrej rundy – rozpamiętuje dwa karne i runda staje się męczarnią dla niego i współgraczy. Winny kiepskiej rundy jest zawsze sędzia, który powinien patrzeć przez palce i nie zauważyć spóźnienia, autu, zagrania z niewłaściwego miejsca czy innego łamania przepisów. W piłce nożnej gol strzelony z dwucentymetrowego spalonego jest nieważny. Takie są reguły!
Zmorą naszych graczy jest tempo gry. Sędzia upominając nas o zbyt wolnej grze jest jak ktoś napisał policjantem, złym policjantem, ale kiedy my musimy czekać to wręcz żądamy od sędziego policjanta, aby przyspieszył opóźniających grę. Na jednym z turniejów gracz miał – co się zdarza – kłopoty żołądkowe, wszyscy mu współczuliśmy. Powstało w związku z tym bardzo solidne opóźnienie, ale żołądkowiec nie zdecydował się na przepuszczenie kilku flightów, tylko wstrzymał grę całego turnieju. To co się działo za nim, jak określił jeden z graczy, to istne piekło. Po dwa, trzy flighty czekające na tee, ci którzy grali dobrze – przez brak tempa zaczęli grać źle, ci którzy grali źle, zagrali jeszcze gorzej, ogólne sfrustrowanie i ocena turnieju, jako beznadziejny i strata czasu. Gdyby w tych zawodach był sędzia, chory kolega musiałby przepuścić innych graczy i może sześćdziesiąt osób zaliczyłoby ten turniej do udanych.
W Postołowie w czasie turnieju Polish Open na 7 dołku sędzia zwrócił uwagę zawodnikom, że mają 7 minut opóźnienia. Gracze natychmiast przyśpieszyli i na 8 tee weszli bez opóźnień. Nasi gracze opóźniacze zawsze mają setki wyjaśnień swojej wolnej gry i argument koronny, że na nich nikt nie czeka a za nimi też grają wolno. A jak mają grać skoro ich blokujecie? Biorąc udział w turniejach sportowych musimy bezwzględnie przestrzegać wszystkich przepisów i reguł a nie tylko wybranych i tych odpowiadających mnie i mojemu ego. Musimy liczyć się z tym, że sędzia mając na uwadze dobro wszystkich graczy a nie tylko jednego, może informować, zwracać uwagę i karać, jeżeli będziemy łamali reguły. Nie bójmy się sędziego. Sędzia pomaga zinterpretować przepisy a nie czyha na błąd. Ilość błędów, jakie popełniają gracze na turniejach jest coraz mniejsza, ale jest ich jeszcze dużo. Nie słuchajcie domorosłych podpowiadaczy i tych, którym się tylko wydaje. Jeżeli nie jesteście pewni jak postąpić w sytuacjach trudnych a nie ma sędziego, który pomoże rozwiązać problem stosujcie zasadę dwóch piłek i nie opóźniajcie gry bo na polu są inni, którym wasze opóźnienia bardzo przeszkadzają.