PADRAIG HARRINGTON

JUŻ NIE WIECZNIE DRUGI – PADRAIG HARRINGTON

Padraig Harrington jest irlandzkim golfistą, który znaczny odcinek czasu spędził lokując się w pierwszej dziesiątce Official World Golf Rankings, mianowicie 250 tygodni od roku 2001 do 2008. Na kwiecień 2009 zajmuje 6 lokatę. Jest zwycięzcą The Open Championship w 2007 i 2008 roku oraz triumfatorem PGA Championship w 2008 – a pomyśleć, że swego czasu przylgnęło do niego określenie „wiecznie drugiego”.

Padraig Harrington urodził się 31 sierpnia 1971 roku w Ballyroan. Ballyroan umiejscowione jest w Rathfarnham, południowej części Dublinu. Co ciekawe jest to także miejsce urodzenia dwóch innych świetnych golfistów – Paula McGinleya i Petera Lawrie. Harrington miał okazję uczęszczać do tej samej co oni szkoły, ale nie było im dane spotkać się w jednej klasie. Rathfarnham jest wspaniałym miejscem dla początkujących golfistów, gdyż ulokowanych jest tam kilka golfowych klubów. „Paddy” jest najmłodszym z pięciu synów Patryka i Bredy Harrington. Jego ojciec, nieżyjący od roku 2005 był oficerem irlandzkiej policji, który grał w football celtycki dla drużyny Cork w latach pięćdziesiątych, ponadto próbował swoich sił w boksie i … golfie.

„Paddy” odnosił sukcesy już jako amator, kiedy to reprezentował zwycięską ekipę Anglii i Irlandii przeciwko Amerykanom w spotkaniu o Puchar Walkera w 1995 roku. Z końcem tegoż samego roku Irlandczyk rozpoczął karierę zawodową. Jego pierwsze profesjonalne zwycięstwo przyszło szybko, gdyż już w 1996 roku na Peugeot Spanish Open zaliczanym do PGA European Tour. Jeśli chodzi o pierwsze zwycięstwo zawodowe na ziemiach Stanów Zjednoczonych, było to na turnieju Target World Challenge 2002. Ten turniej jednak nie był zaliczany do rankingu PGA, ale godnym uwagi jest fakt, iż gospodarzem był wtedy nie kto inny jak legendarny Tiger Woods. W sezonie 1999 aż czterokrotnie plasował się na 2 miejscu w pięciu ostatnich imprezach tegoż roku, co spowodowało, że od tamtej pory musiał walczyć z etykietką wiecznie drugiego golfisty.

Niemoc turniejową Harrington przełamał dopiero w 2000 roku, kiedy to sięgnął po drugie zwycięstwo w PGA European Tour, a w każdym z kolejnych sezonów wygrywał co najmniej jeden turniej i regularnie gościł w pierwszej dziesiątce klasyfikacji najlepiej zarabiających golfistów sezonu w PGA European Tour, przykładowo „lądował” na 2 miejscu w sezonach 2001 i 2002, zdobywał pozycję 3 w latach 2003 i 2004, natomiast w 2006 roku był na pozycji lidera. Jako że PGA Tour toczą się jednak głównie na kontynencie amerykańskim, Harrington i tam nie zwykł pozostawać w cieniu rywali i pierwsze laury zebrał w 2005 na turnieju Honda Classic, gdzie w play-offie „pobił” Vijay Singh i Joe Ogilvie.

Pierwszy znaczący wynik w turnieju zaliczanym do Wielkiego Szlema „Paddy” Harrington zanotował w 1997 roku, kiedy to uplasował się na dzielonym piątym miejscu w turnieju The Open Championship, znanym także pod nazwą British Open Championship. Już na samodzielnym piątym miejscu Irlandczyk znalazł się w US Open 2006, a kolejne piąte miejsce przyszło mu dzielić w roku 2002 na turnieju Masters. Największymi sukcami w karierze zawodowej nasz „pechowiec” mógł pochwalić się jednak w ostatnich latach, kiedy to wygrał The Open Championship 2007 po dogrywce ze słynnym Hiszpanem Sergio Garcią oraz w roku 2008, gdy ponownie triumfował w The Open Championship oraz PGA Championship. Zwycięstwo na Open Championship 2008 dało mu trzecie miejsce w światowym rankingu. Wyprzedzali go wtedy tylko Tiger Woods oraz Phil Mickelson.

Harrington ma na swoim koncie również występy reprezentacyjne. W Pucharze Ridera pięciokrotnie bronił barw Europy, a było to w latach 1999, 2002, 2004, 2006 oraz 2008. Występował także w Pucharze Alfreda Dunhilla (1996, 1997, 1998, 1999, 2000) oraz Pucharze Świata (zwycięstwo dla Irlandii w 1997 razem z Paulem McGinleyem). Reprezentował ponadto Wielką Brytanię i Irlandię w Pucharze Seve, zainicjowanej przez hiszpańską legendę światowego golfa Seve Ballesterosa rywalizacji między ekipami Wielkiej Brytanii i Europy kontynentalnej.

Prywatnie (i dla ciekawskich), popularny „Paddy” jest żonaty z niejaką Caroline, którą zna od czasów swego dzieciństwa. Pobrali się w 1997 roku. Mają dwóch synów: sześcioletniego Patricka oraz o cztery lata starszego od niego Ciarana. Padraig jest dalekim kuzynem championa World Series of Poker Dana Harringtona oraz Joeya Harringtona, hokejowego gracza NFL. Harringtonowie dali swojemu „Paddy`emu” na imię Padraig, ponieważ jest to irlandzka wersja angielskiego Patricka, a o przywiązaniu jego rodziców do irlandzkich imion świadczyć może również fakt, że czterech starszych braci Padraiga, nosi również czysto irlandzkie imiona.

W torbie Padraiga, jeśli mielibyśmy oczywiście na to przyzwolenie, znaleźlibyśmy: drivera Wilson Staff Smooth, woodsa Wilson Staff Fw6 Fairway #5-wood, hybrydę Wilson Staff Fh6 Hybrid (19”), irona Wilson Staff Pi7 Irons #3-PW, puttera Odyssey White Hot 2-Ball Blade, piłeczkę Titleist Pro V1x oraz buty Footjoy.

Padraig Harrington zapisał się w historii jako 194 golfista, który zatriumfował w wielkoszlemowym turnieju; pierwszy Irlandczyk od 60 lat, który wygrał British Open; pierwszy Europejczyk od 78 lat, który wygrał turniej PGA stając się też pierwszym irlandzkim zwyciężcą tego turnieju. W końcu jest pierwszym golfistą z Europy, który zwyciężył w turnieju wielkiego szlema od 1999, kiedy to również w The Open Championship pierwsze miejsce przypadło Szkotowi Paulowi Lawrie.

I tak sobie myślę, że skoro już o historii mowa, to słynny Irlandczyk nazbierał przez lata dość argumentów, by zapomnieć o przykrej historii „wiecznie drugiego”.