NOWY ALBUM NORAH JONES

NOWY ALBUM NORAH JONES
PREMIERA W LISTOPADZIE 2009
Na wyprodukowanej przez Jacquire’a Kinga płycie pojawią się nowi muzycy, a współautorami piosenek są Ryan Adams, Will Sheff z Okkervil River oraz Jesse Harris

Wielokrotna laureatka Grammy, wokalistka i autorka piosenek Norah Jones w listopadzie wyda swój czwarty album studyjny w wytwórni Blue Note Records. Niemal wszystkie utwory, które się na nim znajdą, Jones napisała w ciągu ostatnich dwóch lat, po ukończeniu w 2007 trasy koncertowej promującej bestsellerową, platynową płytę Not Too Late. Uwielbiana przez fanów za zmysłowy głos i przesycone jazzem, fortepianowe piosenki Jones na nowym, jeszcze nie nazwanym albumie obiera nowy kierunek w swojej twórczości. Wokalistka postanowiła poeksperymentować z innymi brzmieniami i powierzyć oprawę albumu nowej ekipie, w tym Jacquire’owi Kingowi, uznanemu producentowi i inżynierowi dźwięku, który zasłynął współpracą z m.in. Kings of Leon, Tomem Waitsem i Modest Mouse. Natomiast do współpracy kompozytorskiej Jones zaprzęgła Ryana Adamsa, Willa Sheffa z zespołu Okkervil River oraz Jessego Harrisa, z którym pisze piosenki od lat.
„Pragnęłam spróbować czegoś nowego na tej płycie”, mówi Jones. „Od bardzo dawna współpracowałam z tym samym składem muzyków. Nadal się przyjaźnimy i mam nadzieję, że jeszcze razem zagramy. Poczułam jednak, że to dobry moment na eksperymenty z innymi brzmieniami w towarzystwie nowych ludzi. Potrzebowałam producenta, który wyciągnie mnie poza przestrzeń, w której czuję się bezpiecznie i dobierze odpowiednich muzyków, którzy uchwycą mój zamysł na tę kolekcję piosenek. Skontaktowałam się z Jacquire’em głównie dlatego, że realizował jedną z moich ulubionych płyt wszechczasów – Mule Variations Toma Waitsa. Zapalił się do pomysłu i doskonale się nam współpracowało, a to dla mnie bardzo ważne.”

King pomógł Jones zgromadzić nowy skład muzyków do nagrań, w tym perkusistów Joeya Waronkera (Beck, R.E.M.) i Jamesa Gadsona (Bill Withers), klawiszowca Jamesa Poysera (Erykah Badu, Al Green) oraz gitarzystów Marka Ribota (Tom Waits, Elvis Costello) i Smokeya Hormela (Johnny Cash, Joe Strummer). Jones i King opracowali piosenki w taki sposób, by najlepiej wykorzystać talenty zespołu. „Myślę, że album brzmi inaczej od poprzednich dzięki różnorodności muzyków, którzy się na niej pojawiają,” mówi Jones. „Wiedziałam, że dużo więcej uwagi niż kiedyś chcę poświęcić sekcji rytmicznej. Niektóre z piosenek są mocno oparte na rytmie.”
Nowy album Jones różni się od innych także tym, że artystka gra tutaj głównie na gitarze „Więcej piosenek komponuję na gitarze niż fortepianie,” mówi Norah. „Poczułam, że będę naturalniej brzmiała w tych piosenkach.”

Od swojego debiutu w 2002 Jones sprzedała 36 milionów płyt na całym świecie. Jej trzy płyty studyjne – zwycięzca 8 Grammy Come Away With Me z 2002, Feels Like Home z 2004 oraz Not Too Late z 2007 – znalazły się na liście bestsellerów Billboardu i osiągnęły pierwsze miejsca rankingów sprzedaży na całym świecie. Wszystkie trzy mają status multiplatynowych płyt, Od 2007 Jones współpracowała z wieloma artystami, wśród których znaleźli się Herbie Hancock, Talib Kweli, Willie Nelson, Q-Tip, Irma Thomas, czy grupa komików Andy’ego Samberga – The Lonely Island. Jej utwory pojawiły się na ścieżkach dźwiękowych do m.in. The War Kena Burnsa, The Hottest State Ethana Hawke’a oraz Jagodowej miłości Wonga Kar-waia, a także na albumie Goin’ Home nagranym w hołdzie dla Fatsa Domino. W 2007 Jones wystąpiła u boku Jude’a Lawa w filmie Jagodowa miłość. Również w tym roku Jones została jedną z głównych artystek programu Apple GarageBand, gdzie uczy krok po kroku, jak zagrać jej piosenkę „Thinking About You.”