Berlin, Polska i golf

Berlin, Polska i golf

Berlin-Polska Cup 2010 – polsko-niemiecki turniej golfowy przyciągnął prawie 150 gości do Potsdamer Golf Clubu w pobliżu stolicy Niemiec. Czwarta edycja zawodów, których celem jest integracja świata biznesu, polityki i mediów odbyła się 28 maja.

Turniej rozegrany został parami, w integracyjnej formule Texas Scramble. Najlepszy wynik, 53 punkty stableford netto, osiągnęła para: Detlef Szablewski i Jürgen von Meer, którzy wyprzedzili o punkt Marcusa Kurza i Michaela Brüne. Trzecie miejsce zajęli Peter Recki i Włodzimierz Abkowicz (51 pkt). Początkujący golfiści przeszli szkolenie pod okiem trenerów z klubu Potsdamer Golf Club i rywalizowali w konkursach dla mniej doświadczonych graczy. Spotkanie zakończył bankiet w klubowej restauracji, na którym można było spróbować polskich i niemieckich dań, co stało się już tradycją turniejów Berlin-Polska Cup.
Miejsce rozgrywek – Potsdamer Golf Club w miejscowości Tremmen w pobliżu Berlina jest jednym z pierwszych pól golfowych zbudowanych po zjednoczeniu Niemiec na terenie dawnego NRD. Przed 1990 rokiem mieściło się tam gospodarstwo sadownicze wyspecjalizowane w hodowli jabłek. Do dzisiaj wzdłuż niektórych dołków przeszkodami dla golfistów są rzędy drzew owocowych, natomiast rolę budynków klubowych i technicznych pełnią dawne zabudowania gospodarcze.

Golf po obu stronach granicy

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się 28 maja, dzień po turystycznej prezentacji województwa zachodniopomorskiego w Berlinie. Województwo zachodniopomorskie było partnerem Berlin-Polska Cup 2010.
– Prezentacja w Berlinie to jeden z wielu elementów obecności województwa zachodniopomorskiego w Niemczech. Uczestniczymy m. in. w spotkaniach gospodarczych w Rostoku, gdzie pojawiają się szefowie naszych firm. Efektem tego jest m. in. fakt, że partnerzy niemieccy chcą z nami współpracować przy budowie promenady, która połączy Świnoujście i Heringsdorf. Moim marzeniem jest, aby wspólnie reklamować atrakcje turystyczne Pomorza na targach i wydarzeniach biznesowych na świecie – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy w Azji. Przecież i po stronie niemieckiej i po polskiej są pola golfowe – mówi Witold Jabłoński, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.

Biznes lubi spokój

Na turnieju jak co roku pojawili się szefowie i menedżerowie polskich firm prowadzących działalność w Niemczech oraz niemieccy przedsiębiorcy, którzy zainteresowani są polskim rynkiem. Biznes na polu golfowym reprezentowali m. in. przedstawiciele takich firm jak Rolls Royce Deutschland, DDB, Bosch Sicherheitssysteme i Allianz.

– Biznes lubi spokój i atmosferę zaufania, dzięki której powstają nowe kontakty. Każde spotkanie zaaranżowane z dala od wielkomiejskiego zgiełku sprzyja tego typu kontaktom. Zarówno ambasada jak i firmy konsultingowe zdają sobie z tego doskonale sprawę – komentuje Tomasz Kalinowski, kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Berlinie.

Organizatorami turnieju są firma Bermag Abkowicz Gałkiewicz Sp.j., wydawca magazynu informacyjno-gospodarczego „Berlin” wraz z firmą PRO-EKS Przedstawicielstwo Handlowe i Doradztwo Gospodarcze, przy współpracy z Województwem Zachodniopomorskim oraz ProBrandenburg e.V.

Patronat nad Berlin-Polska Golf Cup 2010 objęli Przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu RP, Andrzej Person, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech oraz marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.