World Golfers Championship 2010

Łukasz Ostaszewski, Krzysztof Materna i Bogdan Janas z brązowymi medalami.
World Golfers Championship 2010, World Golfers Invitational 2010
Hua Hin, Tajlandia, 03 – 06.11.2011

Ekipa składająca się z 19 osób uczestniczyła w zakończonych właśnie w Tajlandii turniejach World Golfers Championship i World Golfers Invitational. Rozegrano je na czterech polach golfowych, w tym dwu o światowej klasie – Black Mountain i Banyan.
Na pierwszym z nich rozgrywany jest cyklicznie Asian Tour i zostało wybrane czwartym polem golfowym w Azji, natomiast drugie, uznane za najlepsze nowe pole golfowe w Tajlandii, w tym roku po raz pierwszy gościć będzie Asian Tour.
Gra na polach golfowych takiej klasy przynosi niesamowitą przyjemność, ale jednocześnie stanowi wielkie wyzwanie.
Szczególnym utrudnieniem jest inny gatunek trawy (typu Bermuda) na greenach, co powoduje duże trudności w odczytywaniu linii putowania i przewidzenia szybkości toczenia się piłki.

W turnieju World Golfers Poland Championship reprezentowali nas: Piotr Robełek, Rafał Majchrzak, Sylwester Chrzanowski, Łukasz Ostaszewski i Marek Tymiński.
W kategorii drużynowej, do których liczone były cztery najlepsze wyniki netto z każdego dnia, Polska zajęła 15 miejsce exequo z Niemcami z łącznym wynikiem 1203 uderzenia.
Nasi golfiści grali z dużym zaangażowaniem, jednak to, co jest charakterystyczne i najważniejsze w tego typu zawodach zespołowych to fakt, ze każdego dnia tylko wynik jednego zawodnika może być nieco gorszy od pozostałych. U nas, szczególnie przez pierwsze dni dwa wyniki były słabsze. Spowodowało to dosyć spore straty, które częściowo zostały odrobione, ale nie wystarczyło to na włączenie się do walki o podium. Po raz pierwszy w historii turnieju złoty medal drużynowo zdobyła Rosja z wynikiem 1144 uderzenia, przed Hiszpanią (1152 uderzenia) i Tajlandią (1156 uderzeń).
Indywidualnie w World Golfers Championship, najlepiej wypadł Łukasz Ostaszewski, który w grupie hcp 16–20 zdobył brązowy medal, po bardzo dobrej finałowej rundzie z liczbą 66 uderzeń. Dzięki temu wyprzedził reprezentantów Szwajcarii, Nigerii i Południowej Afryki.

W turnieju World Golfers Invitational rywalizowano indywidualnie w grupach handicapowych i drużynowo parami.
W kategorii 21–25, niespodziewanie brązowy medal zdobył Krzysztof Materna, który popisał się doskonałą strategią niwelowania utrudnień wynikających z konieczności pokonywania dużych obszarów wodnych i skupił się na krótkiej grze, w której radził sobie lepiej od innych.
Drugą dużą niespodzianką było trzecie miejsce Bogdana Janasa, który rywalizował w kategorii hcp 26–36. Nie jest on doświadczonym golfistą i dlatego były obawy, czy zdoła utrzymać trzecie miejsce, na którym znajdował się po trzeciej rundzie turnieju, wraz z dwoma innymi golfistami. Okazało się jednak, że odporność psychiczna Bogdana jest jego bardzo mocną stroną i po uzyskaniu najlepszego wyniku spośród czterech rozegranych rund utrzymał samodzielnie 3 miejsce.
W strefie medalowej grał również Mariusz Czerkawski (grupa 16–20). Ostatecznie zajął piąte miejsce ze stratą tylko jednego uderzenia do brązowego medalu.
Na bardzo wysokim miejscu drużynowo uplasowali się zwycięzcy z finału World Golfers Poland Championship – Bogdan Janas oraz Mariusz Czerkawski z kategorii Celebrities. Zajęli oni siódmą pozycję pozostawiając w pokonanej stawce 38 drużyn.

Bardzo efektownie wypadła ceremonia wręczenia nagród, na której zaprezentowano miejsce rozegrania finału World Golfers Championship 2011. Odbędzie się on w Republice Południowej Afryki, na polach golfowych: Zimbali Country Club, Princes Grant Golf Estets, Umbali Golf Club oraz najwyżej skalsyfikowanym polu Południowej Afryki – Durban Country Club. Hotelem turniejowym został Fairmont Zimbali Resort.
na zdjęciu:Bogdan Janas, Rafał Majchrzak, Mariusz Czerkawski, Łukasz Ostaszewski, Sylwester Chrzanowski