Bonawentura znaczy dobry los.

Bonawentura znaczy dobry los.
Nowy festiwal podróżniczy w Starym Sączu.

Nic tak nie pobudza pasji podróżniczej jak słuchanie opowieści ludzi, którzy zdarli podeszwy na wędrownym szlaku i sami dotarli w najdalsze zakątki ziemi.
– czy można przejechać na rowerze z przez całą Afrykę?
– czym żaglowóz różni się od jachtostopu?
– czy w Himalaje jeżdżą tylko wytrawni wspinacze?
– jak tanio dotrzeć na Papuę Nową Gwineę?

W dobie Internetu i otwartych granic spełnianie swoich grobetrotterskich pasji jest dużo łatwiejsze niż kiedyś. Ale wielu z nas ciągle uważa, że prawdziwe podróżowanie jest możliwe tylko, gdy pracuje dla telewizji albo ma się bogatych sponsorów, zaś szczytem możliwości studenta czy urzędniczki jest wyjazd last minute na turecką rivierę.
Temu stereotypowi przeciwstawiają się pomysłodawcy Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org , który już w marcu odbędzie się w starosądeckim Sokole. A, że Festiwal w swoim założeniu ma być bezpretensjonalny, do grodu Św. Kingi zaprosili ludzi, którzy nie są wybitnie zamożni, ani nie są celebrytami popularnych mediów, a z powodzeniem realizują swoje podróżnicze marzenia. Na swój sposób. Czasem niszowy, a czasem ocierający się o spektakularny wyczyn. O swoich podróżach opowiedzą m.in. młodzi ludzie którzy przebyli szlak ucieczki W. Glińskiego z syberyjskich łagrów do Kalkuty w Indiach, pasjonatka, która przemierza pustynie świata na dziwacznym wehikule z żaglem, młode małżeństwo, które wybrało się w podróż poślubną na wyspy południowego Pacyfiku, cykliści którzy ponad karierę w korporacjach postawili podróż z Kairu do Kapsztadu.
Jeśli w dzieciństwie zaczytywałeś się książkami Verne’a i „Tomkami”, jeśli na dźwięk słowa Katmandu, Timbuktu czy Titicaca twoje tętno zaczyna gwałtownie rosnąć …. to znaczy że ten Festiwal jest dla Ciebie. Spotkasz ludzi podobnych do Ciebie i może podejmiesz decyzję, że teraz przyszedł czas na wyprawę Twojego życia.
22 godziny pokazów i prelekcji podczas festiwalowego weekendu. Tysiące zdjęć, setki praktycznych porad od ludzi, którzy „widzieli i byli”. Dziewięć starannie wyselekcjonowanych dokumentów filmowych o naszej planecie podczas drugiego dnia festiwalu, w tym takie hity jak „Home – S.O.S Ziemia!” Y. Arthus-Bertranda, czy „Spotkania na krańcach świata” W. Herzoga. A wszystko to w jednym z najbardziej „klimatycznych” karpackich miasteczek w ostatni weekend marca.
Karnety w cenie 30/48 zł można kupić w przedsprzedaż na oficjalnej stronie Festiwalu www.bonawentura.org , tam też znajduje się szczegółowy program festiwalowych pokazów.
Patronem festiwalu jest tragicznie zmarły w 2010 r geograf, podróżnik i działacz NGO Tomasz Bonawentura Knapik(na zdjęciu u góry). Festiwal jest organizowany przez Fundację Rozwoju Ziem Górskich we współpracy z Klubem Podróżników Trzy Żywioły.

Bonawentura.org Festiwal Podróży i Przygody
Stary Sącz, 26-27 marca 2011, Kino Sokół
http://bonawentura.org/aktualnosci.php?id_akt=58
Zobacz.


26 marca br. kilka dni przed datą polskiej premiery filmu „Niepokonani”, osobistej relacji uczestników wyjątkowej wyprawy z Syberii do Kalkuty będziemy mogli wysłuchać na żywo podczas Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura.org w starosądeckim Sokole.