Portugalia na sportowo

Portugalia na sportowo – najciekawsze imprezy 2012 roku

Portugalia to kraj, w którym zawsze dzieje się coś ciekawego. Pomiędzy zwiedzaniem zabytków a wylegiwaniem się na plaży, warto wybrać się na którąś z imprez sportowych organizowanych w tym roku. Wyścigi, surfing, turnieje golfowe – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Amatorom mocnych wrażeń przypadną do gustu imprezy motoryzacyjne i surfingowe, a tym o bardziej wyszukanych gustach – turnieje golfowe, tenisowe, regaty czy też konkursy skoków konnych. Daty i miejsca imprez podajemy poniżej. z wiadomych względów zaczynamy oczywiście od golfa.
GOLF

Madeira Islands Open jest największym turniejem golfowym odbywającym się na Maderze. Jego wyniki wlicza się do PGA European Tour. Turniej rozgrywany jest na polu golfowym w Porto Santo, zaprojektowanym przez legendarnego gracza – Seve’a Ballesteros’a. Dotychczasowymi zwycięzcami byli m.in. James Morrison i Michael Hoey.
Lokalizacja: Porto Santo Golf
Termin: 17-20 maja 2012
WWW: www.europeantour.com oraz www.portosantogolfe.com
Portugal Masters to największy turniej golfowy w Portugalii i jeden z pięciu najważniejszych w Europie. Zaliczany jest do PGA European Tour. Biorą w nim udział najlepsi gracze z całego świata. W zeszłym roku ich rywalizację relacjonowały stacje telewizyjne z 50 krajów, a na żywo obserwowało ponad 37 000 widzów.
Lokalizacja: Oceânico Vitória Golf Club w Vilamoura (Algarve)
Termin: 11 – 14 października 2012
WWW: www.europeantour.com oraz www.oceanicogolf.com

WYŚCIGI SAMOCHODOWE
WRC Vodafone Rally de Portugal to najważniejsza impreza motoryzacyjna o randze międzynarodowej, która odbywa się w Portugalii. Start w tym wyścigu zalicza się do FIA World Rally Championship. Pierwszy Rajd Portugalii, jeszcze pod nazwą Rally TAP, odbył się w 1975 roku. W zeszłorocznej edycji wzięło udział 71 uczestników, w tym m.in. Francuz Sébastien Ogier, który zwyciężył w tym rajdzie.
Lokalizacja: Lizbona, prowincja Baixo Alentejo oraz region Algarve (Dokładną trasę wyścigu można znaleźć tutaj: www.rallydeportugal.pt/EN/Competitors/Maps.)
Termin: 27 marca – 1 kwietnia 2012
WWW: www.rallydeportugal.pt
FIA World Touring Car Championship – W Portugalii odbędą się 2 z 24 rund wyścigu FIA WTCC, uznawanego za jeden z trzech najważniejszych mistrzostw organizowanych przez FIA (Międzynarodową Federację Samochodową). W mistrzostwach biorą udział samochody osobowe. Dotychczas wyścigi odbywały się w Porto, Portimão i Estoril.
Lokalizacja: Estoril
Termin: 2-3 czerwca 2012
WWW: www.fiawtcc.com

WYŚCIGI MOTOROWE
MotoGP (Motorcycle Grand Prix) to jeden z najstarszych wyścigów motorowych na świecie (odpowiednik Formuły 1). Trzeci z osiemnastu etapów MotoGP odbywa się na autodromie w Estoril, uznawanym za jeden z najtrudniejszych torów. Na zawodników czekają tam zakręty o stałym promieniu z ciężkimi strefami hamowania, wyboiste odcinki proste oraz trudna szykana (podwójny zakręt).
Lokalizacja: Autódromo do Estoril
Termin: 6 maja 2012
WWW: www.motogp.com/en/events/Portugal/2021
FIM Superbike World Championships to mistrzostwa, w których rywalizują podtunningowane motory produkowane seryjnie (to motocyklowy odpowiednik FIA WTCC). Jedna z rund odbędzie się na torze w Portimão.
Lokalizacja: Autódromo Internacional de Portimão (Algarve)
Termin: 23 września 2012
WWW: www.worldsbk.com

SURFING
Rip Curl Pro Portugal to zawody surfingowe o randze ASP World Tour, które przyciągają najlepszych zawodników z całego świata, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Rozgrywają się na spocie Supertubos. Pula nagród w tym roku wynosi 425 tys. dolarów.
Lokalizacja: Peniche
Termin: 10-21 października 2012
WWW: www.ripcurl.com

TENIS
Estoril Open to jedno z ważniejszych wydarzeń w świecie tenisa, uznawane zarówno w kwalifikacji ATP, jak i WTA. Turniej ten cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. W zeszłym roku można było obserwować rywalizację m.in. Juana Martina del Potro i Robina Soderlinga.
Lokalizacja: National Tennis Center na terenie kompleksu Estádio Nacional do Jamor, Oeiras (niedaleko Lizbony)
Termin: 28 kwietnia – 6 maja 2012
WWW: www.estorilopen.net

REGATY
Tall Ships Race to międzynarodowe regaty wielkich żaglowców szkoleniowych organizowane przez Sail Training International. Bierze w nich udział ok. stu statków z 49 krajów z załogami wynoszącymi w sumie blisko 6 tysięcy ludzi. W 2012 roku statki będą miały do pokonania trasę składająca się z czterech odcinków. Jednym z portów docelowych będzie Lizbona. W lipcu będzie można podziwiać te wspaniałe żaglowce wędrując historycznym nadbrzeżem stolicy Portugalii. Co ciekawe, sponsorem tych wyścigów w latach 2010-2014 jest miasto Szczecin!
Lokalizacja: Lizbona
Termin: 19 – 22 lipca 2012
WWW: www.sailtraininginternational.org/events/the-tall-ships-races-2012/lisbon

KONKURS SKOKÓW KONNYCH
Global Champions Tour – CSI 5* Estoril – Już po raz siódmy, czyli od początku istnienia Global Champions Tour, Estoril będzie gościć najznakomitszych jeźdźców i ich wierzchowce. Impreza ta uznawana jest za najlepszą ze wszystkich konkursów GCT.
Lokalizacja: Hipódromo Manuel Possolo, Estoril
Termin: 13-14 lipca 2012
WWW: www.globalchampionstour.com oraz www.csi-estoril.com

BIEGI
Lisbon Half Marathon – Półmaraton Lizboński jest jednym z najważniejszych biegów na tym dystansie i uważany jest przez zawodników za ważny sprawdzian formy przed maratonami w Bostonie, Londynie czy Paryżu. Jego trasa biegnie przez najdłuższy most wiszący w Europie – Ponte 25 de Abril (2,3 km), z którego rozciąga się wspaniały widok na Lizbonę.
Lokalizacja: Lizbona
Termin: 25 marca 2012
WWW: www.lisbon-half-marathon.com/pl/polska.htm

Na zdjęciu Portugal Masters 2011_Tom Lewis- 18th green- fot Richard Heathcote-Getty Images- sm