VOLVO WORLD MATCH PLAY CHAMPIONSHIP

2013 VOLVO WORLD MATCH PLAY CHAMPIONSHIP NABIERA KSZTAŁTÓW, A GWIAZDY EUROPEJSKIEGO PUCHARU RYDERA JUŻ CIESZĄ SIĘ NA DEBIUT W BUŁGARII

Bohaterowie europejskiego Pucharu Rydera: Ian Poulter, zwycięzca Volvo World Match Play Championship w 2011 roku, Graeme McDowell, zwycięzca US Open w 2010 roku, Peter Hanson, sześciokrotny zwycięzca European Tour oraz Nicolas Colsaerts, broniący tytułu mistrza, otwierają listę gości biorących udział w 2013 Volvo World Match Play Championship. Wkrótce potwierdzony zostanie udział wielu innych graczypokwalifikacji w turnieju Masters. Zawody zostaną rozegrane 16-19 maja 2013 r.na zapierającym dech w piersiachpolu golfowym Thracian Cliffs w Bułgarii.

W elitarnych zawodach Volvo WorldMatch Play Championship, które w 2013 roku obchodzą 50. rocznicę powstania, udział weźmie 24 najlepszych graczy na świecie. Uczestnicy walczyć będą o prestiżowy tytuł w ramach opartego na dotychczasowych wynikach procesu kwalifikacyjnego, który ma zagwarantować udział najwyższej jakości graczy na arenie międzynarodowej. Ostateczny skład zostanie potwierdzony wkrótce, a gracze będą rywalizować o powiększoną pulę nagród w wysokości 3 mln euro (o 250 tys. euro więcej niż w 2012 roku). Zwycięzca wróci do domu z nagrodą w wysokości 800 tys. euro.

Potwierdzony został także udział „specjalisty Volvo”, Brandena Grace’a, zwycięzcy konkursów Volvo Golf Champions w 2012 r. oraz Volvo China Opena także zdobywca trzech innych tytułów z 2012 r. Dołączą do niego Scott Jamieson, który zajął drugie miejsce w konkursie Volvo Golf Champions w 2013 r., Jamie Donaldson, zwycięzca Abu Dhabi HSBC Golf Championship w 2013 r., Chris Wood, zwycięzca Qatar Masters w 2013 r. oraz Shane Lowry, zwycięzca Portugal Masters w 2012 r.

Gwiazda europejskiego Pucharu Rydera, Ian Poulter, znany ze swych wyjątkowych umiejętności gry w systemie match play, powiedział: „Wszyscy wiedzą, że uwielbiam system match play i nie mogę się doczekać wydarzeń tego tygodnia – to jeden z moich ulubionych turniejów w roku. Od kiedy zacząłem zajmować się tym sportem zawodowo w 1994 roku grałem na całym świecie, toteż rzadko kiedy zdarza mi się odwiedzić nowy kraj. Dlatego też bardzo się cieszę na wyjazd do Bułgarii. Widziałem zdjęcia Thracian Cliffs i słyszałem wiele wspaniałych rzeczy o tym polu golfowym, toteż będzie to wyjątkowy tydzień”.

Broniący tytułu mistrza Nicolas Colsaerts dodał: „Nie mogę się doczekać okazji do obrony tytułu w nowym miejscu i bardzo się cieszę na tydzień rozgrywek golfowych w systemie match play. Bardzo lubię format tego turnieju i byłoby wspaniale pierwszą wygraną tego roku odnotować właśnie na Volvo World Match Play Championship. Obrona tytułu na polu Thracian Cliffs oraz wygrana w pierwszym w Bułgarii pełnym turnieju w ramach European Tour byłyby czymś pięknym”.

Branden Grace z RPA powiedział: „To tytuł Volvo, którego jeszcze nie posiadam, toteż to będzie wspaniały tydzień i ciekaw jestem, jak dobrze mi pójdzie. Dorastałem obserwując, jak Ernie Els wygrał te mistrzostwa siedem razy i marzyłem o tym, by powtórzyć jego wyczyn. Mam nadzieję, że rozegranie tych mistrzostw na polu golfowym zaprojektowanym przez innego z moich mistrzów, Gary Playera, będzie dla mnie dobrym znakiem”.

Mistrzostwa, będące własnością IMG i promowane razem z Volvo, będą szeroko prezentowane w mediach– ok. 1600 godzin relacji obejrzy pół miliarda gospodarstw domowych – i znacząco się rozwinęły od momentu przeniesienia z Wentworth w 2009 roku, z powodzeniem pozyskując światowej klasy graczy na podstawie kwalifikacji według dotychczasowych wyników, zwiększając liczbę uczestników do 24 graczy i dokonując zmian formatu. Zakwalifikowani gracze dzieleni są na osiem grup po trzech graczy. Rozgrywki w grupach odbędą się w czwartek i piątek, a 16 graczy przejdzie do sobotnich eliminacji, w niedzielę zaś rozegrane zostaną półfinały i finał.

Ostatnie trzy edycje Volvo World Match Play Championships odbyły się w Finca Cortesín w Hiszpanii. Dzięki przeniesieniu rozgrywek na wychwalane pole golfowe zaprojektowane przez Gary Playera po raz pierwszy wydarzenie European Tour odbędzie się w Bułgarii. Thracian Cliffs, otoczone poszarpanymi klifami nabrzeżnymi i błękitem Morza Czarnego, które widać z każdego dołka, to zapewne jedno z najbardziej malowniczo położonych pól golfowych na Ziemi. Gary Player powiedział pewnego razu: „Na całej planecie nie ma takiego pola golfowego”. Podkreślając wyjątkowe walory nowego obiektu, niektórzy nazywają Klify Trackie „otoczakową plażą Europy”.