EXPEDYCJA IV KONGO – DO SERCA AFRYKI…

Golf jest dyscypliną sportową znaną praktycznie na całym świecie. Zatem kraje z naszej perspektywy egzotyczne i odmienne od nas kulturowo także mogą pochwalić się swoją ofertą turystyczną pozwalającą na przeżycie niezapomnianej golfowej przygody. Jak wygląda praktykowanie naszej dyscypliny sportowej w krajach Afryki Zachodniej?
Gorący klimat i malownicza sceneria to idealne tło dla gry w golfa. Połączenie rozgrywek z podróżowaniem przez kraje Afryki Zachodniej gwarantuje niezapomniane przeżycia. Aktywne spędzenie wolnego czasu i doskonalenie umiejętności umożliwiają liczne kurorty oferujące pięknie usytuowane pola golfowe. Pod tym względem zdecydowanie przoduje Maroko.
Geografia tego państwa jest niezwykle urozmaicona. Zarówno nizinne wybrzeże, jak i tereny górskie gwarantują widoki zapierające dech w piersiach. Golf został spopularyzowany na tym terenie za sprawą poprzedniego władcy, króla Hassana II. Jego imieniem nazwano najważniejsze rozgrywki golfowe w kraju – Hassan II Trophy. Najwięcej atrakcyjnych miejsc dla golfistów można odnaleźć w Agadirze, Marrakeszu i Tangerze.
Marrakesz zwany Czerwonym Miastem kusi turystów swoją tajemniczością i licznymi kontrastami. Wąskimi alejkami starego miasta można spacerować bez końca delektując się tamtejszym życiem. Z kolei nowoczesna, wypełniona hotelami część miasta to także dobre miejsce dla gry w golfa. Do bardziej reprezentacyjnych obiektów należą m.in. Golf d’ Amelkis (www.golfamelkis.com) , Royal Golf de Marrakech (www.royalgolfmarrakech.com).
Nam udało się odwiedzić marokański Tanger Royal Golf Club (www.royalgolftanger.com). Obiekt założony został w 1914 roku, zatem jest jednym z najstarszych w całej Afryce. Położony zaledwie 3 km od centrum miasta rozciąga się na powierzchni 65 hektarów, na górzystym, zalesionym terenie. Można zaryzykować stwierdzeniem, że Tanger to miasto, w którym „zaczyna się” Maroko. Miasto łączy w sobie elementy hiszpańskie, francuskie i afrykańskie. Połączenie zwiedzania tego fascynującego miasta z doskonaleniem golfowych umiejętności zapewniło niezapomniane wrażenia.
Miasto Agadir sprawia wrażenie europejskiego kurortu – mnóstwo turystów z Anglii, Polski i Rosji. Nawet Medyna jest równie współczesna, jak i całe miasto. Agadir stał się popularnym obiektem dla golfistów ze względu na swój łagodny jak na afrykańskie warunki klimat. Zaledwie kilka kilometrów od centrum turystycznego znajdują się dwa malowniczo ulokowane pola golfowe Golf les Dunes (www.golflesdunesagadir.com) i Golf Du Soleil (www.golfdusoleil.com).
Golf to domena nie tylko Maroko. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej każdego roku są organizowane międzynarodowe zawody w golfa o trofeum Felix’a Houphouet-Boigny, który był pierwszym prezydentem tego kraju.
Z kolei wśród najpopularniejszych miejsc, gdzie istnieje możliwość uprawiania tego sportu w Senegalu jest Golf Saly (www.golfsaly.com). Znajduje się 80 km od Dakaru. Wypoczynek golfistów umila wiele aspektów lokalnej fauny i flory. Rozległy ogród gromadzi przeszło 250 gatunków botanicznych, w tym wiele gatunków owocowych, m.in.: mango, ananasy, pomarańcze i wiele innych. Można tam napotkać egzotyczne zwierzęta, które buszują po ogrodzie nie zwracając większej uwagi na graczy. Zatem niezbędnym uzupełnieniem torby golfowej będzie aparat fotograficzny. Generalnie tamtejsza 18-dołkowa trasa nie przedstawia większych trudności, zatem gracz powinien cieszyć się odpoczynkiem w tak słonecznym i pełnym egzotyki miejscu.
Możliwość podjęcia rozgrywek golfowych stanowi ciekawy element oferty turystycznej, jednak co z rodowitymi Afrykańczykami? Golf w Afryce Zachodniej jak dotąd nie zyskał większej popularności wśród jej mieszkańców. Zasady tej gry raczej nie są znane szerszej populacji, ze względu na wysokie koszty sprzętu niezbędnego do uprawiania tego sportu, zatem golf jest uprawiany głównie w bogatszych regionach Afryki.