Okres zimowy od 1 grudnia 2017 do 31 marca 2018r

WPROWADZENIE “OKRESU ZIMOWEGO” ORAZ “PREFERRED LIES

Komisja kalibracyjno -handicapowa PZG podjęła uchwałę o wprowadzeniu “Okresu Zimowego” oraz “Preferred Lies”.
Celem preferred lies (czasami zwanych „regułami zimowymi”) jest umożliwienie oddawania wyników kwalifikacyjnych w warunkach, które normalnie uniemożliwiają poprawną grę ze względu na nienormalne warunki na polu, lub błoto i nasiąknięcie pola.
Okres preferred lies ma na celu zapewnienie warunków HCP pomimo zastosowania reguły lokalnej dotyczącej preferred lies.
Komisja kalibracyjno -handicapowa PZG uchwaliła wprowadzenie okresu zimowego od 1 grudnia 2017  do 31 marca 2018r.

Klubowe Komisje Handicapowe mogą w tym okresie wprowadzić “Preferred Lies” na całym polu golfowym w zależności od warunków terenowych i pogodowych panujących na polu.
Wymagane jest, aby do rund kwalifikacyjnych były te same greeny oraz rozmiary dołków jak w sezonie. Niekorzystne warunki, takie jak śnieg, mróz, przedłużające się mokre okresy i brak wzrostu trawy w miesiącach zimowych może spowodować, że warunki do gry są mniej niż zadowalające. W takich okolicznościach, w celu promowania zasad fair play i ochronie pola podczas zimowych miesięcy, Komisja HCP może wprowadzić regułę lokalną „ prefereed lies”. Inaczej mówiąc pozwala się na korzystniejsze położenie piłki.
Należy pamiętać, że preferred lies są sprzeczne z podstawową zasadą grania piłki tak jak leży. Należy unikać automatycznego stosowania reguły preferred lies.
Komitet musi jasno określić zasady Regułą Lokalną żeby gracz miał prawo do korzystniejszego położenia piłki. Zgodnie z Regułą Lokalną rekomendowaną w Regułach Golfa, gracz ma prawo do prefereed lies, gdy piłka leży na krótko przyciętej trawie (fairway) oraz każdego obszaru który jest cięty do wysokości fairwayu lub mniej i obejmuje drogi przez rough. Jeśli piłka nie leży na obszarze krótko ciętej trawy, gracz nie ma prawa do korzystniejszego położenia piłki. Jeśli gracz zdecyduje się na przełożenie piłki, to położenie piłki musi być najpierw zaznaczone. Gdy piłka została oznaczona, gracz może podnieść piłkę i oczyścić ją w razie potrzeby. Piłka musi być umieszczona na miejscu nie bliżej dołka w obszarze określonym przez Komisję, np w odległości szerokości score card lub o długość jednego kija itp.

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl