Nieco historii

Nikt nie jest w stanie dokładnie ustalić ani daty ani pochodzenia golfa.

Wiadomo jednak, że w średniowiecznej Europie istniało kilka gier mających do czynienia z piłką i jej uderzaniem kijami do celu. Jedną z takich gier było pallemaille. Grano w nią na ulicach Francji i Włoch używając do tego kijów, drewnianej piłki i starając się nimi tak odbijać aby doleciała do obranego celu. Gra ta dotarła do Anglii i w siedemnastym wieku w centralnym Londynie zbudowano miejsce do gry zwane do dzisiaj Pall Mall.

Inną średniowieczną grą był chole w którą grali Belgowie na otwartych przestrzeniach. Zasada była następująca. Metalowym, w kształcie łyżki, kijem należało trafić do odległego celu w jak najmniejszej ilości uderzeń.
 
W Holandii natomiast grano w grę o nazwie colf, głównie w miastach, a często na lodzie.
Pierwszy zapis o golfie pojawił się w Szkocji w piętnastym wieku, mówiący o tym, że gra ta przeszkadzała ćwiczyć łucznikom (zamiast strzelać z łuku grali w golfa). W XVI wieku nawet król grał już w golfa i dopiero ten wiek oznacza narodziny golfa w formie zbliżonej do tej jaką znamy obecnie.

W Szkocji grano najczęściej na terenach pomiędzy nadbrzeżem a polami uprawnymi. Tam znajdowały się idealne warunki do grania. Kształ ówczesnego “pola” był ukształtowany przez naturę. Dołki były rozmieszczone stosunkowo blisko siebie, a bardziej płaskie kawałki terenu służyły jako green.

Gra dotarła do Ameryki Północnej w 1786 roku. “Przywieźli” ją ze sobą oficerowie szkoccy i grali w nią w Nowym Jorku, a nawet założono klub golfowy w Południowej Karolinie. Ale zajęło jeszcze 100 lat zanim gra naprawdę zakorzeniła się w Ameryce.

Pierwszym, prawdziwym klubem, w Ameryce Północnej był klub założony w 1873 w Montrealu w Kanadzie. Motorem rozwoju golfa okazała się brytyjska polityka imperialna dziewiętnastego wieku. Gra dostała się na wschód. Otwarto kluby w Indiach, Calcutta Golf Club w 1829 oraz w 1842 klub golfowy w Bombaju. Ale to nie koniec w tym wieku.
W 1871 otwarto klub golfowy w Nowej Zelandii w miejscowości Otago, w 1885 w Południowej Afryce, a w 1891 roku w Australii.

Wzrost popularności w Zjednoczonym Królestwie golf zawdzięcza wprowadzeniu dwóch turniejów. Pierwszym z nich był Open Championship (następnie przekształcony w British Open) rozegrany po raz pierwszy w 1860. Drugim natomiast, rozegranym 25 lat później, były mistrzostwa amatorów Amateur Championship.

British Open jest obecnie jednym z czterech najważniejszych rozgrywanych turniejów na świecie. Pozostałe z tej czwórki to US Open (rozegrane pierwszy raz w 1895 roku) odbywające się corocznie w czerwcu, US PGA Championship (rozegrane po raz pierwszy w 1916 roku) odbywające się w sierpniu oraz US Masters (najmłodszy turniej, od 1934 roku) rozgrywany corocznie w kwietniu i jedyny, który odbywa się co roku na tym samym polu – Augusta National w Atlancie w stanie Georgia w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W Polsce

Przed 1939 rokiem na ziemiach dzisiejszej Polski działały pola golfowe w Warszawie Powsinie, Gdańsku, Łańcucie, Katowicach i Szczawnie. Najstarszy klub golfowy w ówczesnym Bad Sazbrunn powstał w 1906 roku i uznawany był przez całą europejską elitę. W 1932 roku wydano pierwszy polski “Podręcznik do gry w golfa”, którego autorem był Adam Gubatta. W przedwojennej Rzeczpospolitej w 1938 roku powstał “Polski Country Club”, który od rodziny Branickich kupił ziemie na pole golfowe w podwarszawskim Powsinie. Relacje z tych wydarzeń znajdują się we wspomnieniach Antoniego Uniechowskiego. Wybitnym polskim ówczesnym golfistą był Karol hr. Radziwiłł.
W okresie powojennym golf w Polsce nie istniał, powrócił z końcem lat 80.
 

“Gra w golfa wymaga dużej pewności uderzenia i bystrości oka. Łączy w sobie niezwykle miły spacer z umiarkowanym ruchem fizycznym. To też Anglicy grają w golfa w pogodę czy w niepogodę z równą pasją i chwalą sobie doskonały wpływ tego niemeczącego sportu na nerwy i fizyczne samopoczucie. Mimo tego golf nie zyskał sobie poza Anglią i Ameryką nigdzie tak wielkiej popularności, co tłumaczy się tym, że jest to gra kosztowna i wymagająca dużych sum pieniężnych na dzierżawę terenów, utrzymanie klubów przy terenach itd. W Polsce czyniono próby założenia klubów golfowych w Poznaniu, a spodziewać się należy, że w niedługim czasie w kilku ośrodkach powstaną tereny golfowe które dadzą naszym starszym panom wiele sympatycznych emocyj.”
1931 rok
pismo sportowe “Raz, dwa, trzy”

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl