Porady Jana Lubienieckiego

Uderzenie z góry  – the knock down 

Większość graczy wykonuje ten strzał z odległości 70 m uderzeniem z góry w piłkę, ustawiając ją bliżej prawej nogi i efektownie obniżając odchylenie kąta główki kija. Ja uważam, że należy dobrać kąt kija bardziej odchylony i zrobić prawie normalny zamach. Trzeba zagrać, ustawiając piłkę lekko do prawej nogi od środka (leworęczni: odwrócić się do lewej). Wybierz swój najmniej otwarty kąt wedge’a (51o w moim przypadku). Można też uderzyć pitching wedgem po kontakcie, trzymając ręce sporo przed piłką i wydłużając je na wymachu. To jest pewny sposób do obniżenia lotu piłki.

Uderzenie z 40 m

Weź kij o nachyleniu główki 60o (może też mieć 56o). Skróć zamach i uderz z góry mocno i sprężyście.

Nawet dla lepszych graczy 40-metrowy strzał jest najtrudniejszy do zagrania. Przede wszystkim ze względu na to, że jest się za blisko greenu, aby nadać piłce wsteczną rotację (backspin), ale jednocześnie za daleko, aby wrzucić wysoko (lob) tak jak zwykły pitch.

Jak grać?

Wybieram najbardziej odchylony wedge i gram piłką ustawioną na środku. Robię krótki zamach, ale zginając nadgarstek tak daleko, jak to możliwe. Teraz prawdziwy atak na piłkę – uderzam z góry bardzo mocno i zaczyna ona lot prosto do celu. Należy zaznaczyć, że wymach główki kija był wykonywany przez linię celu podczas kontaktu z piłką. Z czasem, po treningu, może okazać się, że agresywny atak na piłkę dodaje odległości. Jednak robiąc krótki zamach i odchylając kij (wedge), można pomóc w osiągnięciu celu.

Wybijając wysoko i miękko umieszczając piłkę (miniflop)

Tuż przy greenie (pitch) z raughu, jeżeli jest mało miejsca między flagą a krawędzią greenu, bardzo trudno jest zatrzymać piłkę blisko flagi. Graj więc tak jak z piasku – uderz 5 cm przed piłką, utrzymując szybkość główki kija przez piłkę. Otwórz główkę kija tak, aby leżała płasko na trawie, celuj 5 cm przed piłką i uderz mocno, utrzymując tą samą szybkość!

Ja gram kijem 60o, można też 56o (wedge), główka położona otwarcie. Celuję około 5 cm przed piłką, robiąc zamach nadgarstkami i rękoma, uderzam mocno i celnie przed piłką (fat), nadal utrzymując szybkość główki kija. To jest najlepsza metoda wybicia piłki wysoko z miękkim lądowaniem.

Smażone jajko pływające – chcesz, aby kij się wkopał, a nie odbił

Kołnierz na dole kija do piasku jest w tym przypadku bezcenny do rutynowego uderzenia z piasku dlatego, że zapobiega zakopaniu główki kija. Ale jest doskonały powód, aby właśnie zakopać go w piasku. Mianowicie: tak zwane „smażone jajko pływające”. Jeżeli piłka siedzi głęboko w dołku, trzeba wejść wystarczająco głęboko, aby ją wybić. Podczas uderzenia utrzymuj otwartą główkę kija po to, by osiągnąć wysokość. Do tego należy wybrać najbardziej otwarty wedge (mój ma 64o L), który będzie miał najprawdopodobniej najmniejszy bounce. Należy ustawić piłkę na wysokości lewej stopy, przechylić ciało w kierunku do gry i celować na krawędź „białka”, w którym jest jajko. Zrób taki sam krótki zamach nadgarstkami i rękoma, jak pisałem wcześniej, a wracając – uderz z góry i przejdź przez piłkę, utrzymując szybkość główki kija. Jest też inny sposób: zrób taki sam zamach i uderz z góry 5 cm przed piłką. Zostaw kij zakopany w piasku, piłka wyskoczy z dużą rotacją do przodu.

Podsumowując: potrzebne są co najmniej dwa wedge – 56° i 60°. Należy też zwrócić uwagę na bounce – jeden z tych kijów powinien mieć mniejszy bounce i główkę zwarcie przylegającą do podłoża. Drugi natomiast powinien mieć duży bounce, tzn. główka i przednia krawędź kija będą odstawały wyżej od podłoża Jest to potrzebne, aby łatwiej przedarła się przez wyższą trawę czy piasek. Ja oprócz pitching wedge’a mam trzy inne, tak zwane clevelland wedge: 051°, 56° i 64°. Wszystkie mają sztywny shaft.

       Jan Lubieniecki

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl