SW czy PW – oto jest pytanie.

Wielokrotnie, kiedy nasza piłka w zupełnie niezrozumiały sposób wpada do bunkra, odruchowo wyciągamy z torby… właściwy kij. Właśnie! Robimy to bez zastanowienia, wręcz automatycznie. Pamiętajmy jednak, gdy nasza piłka leży w bunkrze przed greenem, nie chwytajmy od razu sand wedge’a. Czasami pitching wedge jest lepszym rozwiązaniem.
Bunkier przy greenie jest miejscem, gdzie najczęściej używamy sand wedge’a, aby wybić z niego piłkę.
Ale to także miejsce, gdzie średnio grający golfista często ma dylemat. Sand wedge jest zaprojektowany tak, aby uderzać nim z bunkra na długość MAKSYMALNIE 10-12 m. W przypadku, kiedy bunkier od greenu dzieli więcej niż tuzin metrów, np. 15 lub 20 albo jeszcze więcej, wielu mniej doświadczonych graczy, zwłaszcza tych z wyższym handicapem, używa nadal sand wedge’a.
Tutaj właśnie leży przyczyna ich kiepskich uderzeń: zbyt niskich lub zbyt wysokich, albo problemów z wyczuciem odległości.


Gra w bunkrze

Jak wiemy – sand wedge jest zaprojektowany do uderzeń na maksymalną odległość 12 m, dlatego w bunkrach położonych dalej od dołka powinniśmy użyć pitching wedge’a zamiast wspomnianego sand wedge’a. Uderzajmy właśnie tak, ponieważ pitching wedge pośle piłkę dalej, choć w początkowej fazie uderzenia piłka będzie zachowywała się jak przy uderzeniu sand wedgem.
Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ sand wedge ma punkt podbicia na spodzie główki kija, podczas gdy pitching wedge nie ma go wcale lub jest on bardzo mały. Punkt podbicia jest krzywą spodu, tzw. podeszwy główki kija, która sprawia, że piłka leci na krótszą odległość.

Pamiętajmy – aby dobrze wybić piłkę z bunkra, trzeba wybrać właściwy kij i pozwolić mu posłać piłkę tak, jak został do tego zaprojektowany.
Nie próbujmy ścinać czy mocniej podbijać piłki sand wedgem, ponieważ nie został on do tego stworzony.
Tak więc podstawą dobrego zagrania z bunkra jest także dokonanie poprawnego wyboru kija.

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl