Drugie miejsce w turnieju Alfred Dunhill 2020

Adrian Meronk zdobywając drugie miejsce w turnieju Alfred Dunhill 2020 odniósł historyczny sukces w zawodach profesjonalnego golfa European Tour. Zawody zakończyły się podczas minionego weekendu na polu Leopard Creek Country Club w Republice Południowej Afryki.
27-latek reprezentujący podwrocławski klub golfowy Toya został pierwszym polskim zawodnikiem, który zajął medalowe miejsce w turnieju profesjonalnego golfa rozgrywanego w najwyższej europejskiej lidze golfowej – European Tour.
Przebieg gry Adriana od początku tego turnieju był wyjątkowy. Po pierwszym dniu był współliderem z wynikiem 65. W drugim dniu, kiedy swoją rundę ukończył z rezultatem 66 punktów, został pierwszym Polakiem, który samodzielnie prowadził w zawodach tej rangi. Po trzeciej rundzie 71 utrzymał samodzielne prowadzenie. Do finałowego dnia przystępował z jednym uderzeniem przewagi nad 19-letnim reprezentantem gospodarzy Jaydenem Schaperem i trzema uderzeniami nad jego rodakiem Christiaanem Bezuidenhoutem.
Ostatnia runda rozegrana w trudnych warunkach pogodowych przyniosła Adrianowi dość przeciętny wynik 76. Między innymi nie trafił, na ostatnim 18. dołku, łatwego approacha wedgem z odległości 147 m pakując piłkę do wody przed greem, co kosztowało go bogeya i samodzielne drugie miejsce. Przeciwnicy też grali z różnym szczęściem, zdarzało się im na przykład zagrać poza granicę pola, czy zanotować trzy putty na greenie. Ostatecznie nasz reprezentant, mimo kłopotów w finałowym dniu, podzielił drugie miejsce, z wynikiem -10 po czterech dniach turnieju, wraz z trzema innymi graczami: wzmiankowanym Jaydenem Schaperem; Amerykaninem Seanem Crockerem i Szkotem Richardem Blandem. Turniej ostatecznie wygrał reprezentant gospodarzy Christiaan Bezuidenhout (-14). Za swój występ w czterodniowym Adrian Meronk zaikasował blisko 100 tysięcy euro.
Adrian Meronk jest najlepszym Polakiem, który kiedykolwiek grał w profesionalnego golfa. Pierwszym polskim graczem, który ma licencję na grę w European Tour – najlepszej europejskiej lidze golfowej. W ubiegłym roku jako pierwszy Polak w historii wygrał profesjonalne zawody drugiej ligi europejskiej z cyklu European Challenge Tour, Turniej Open de Portugal na polu Morgado Golf Resort.

Tekst: Jerzy Dutczak
Zdjęcie Adriana Meronka pochodzi ze strony European Tour.