PIŁKA NA CELOWNIKU

Putter’y sygnowane nazwą Odyssey, marką firmy Callaway Golf jak dotychczas posiadały konstrukcję raczej tradycyjną. Wyglądem produkty zawarte w trzech liniach (White Hot, Tri Hot i Dual Force) niewiele rózniły się od propozycji innych producentów. Jednak pojawienie się na rynku nowej propozycji Odyssey’a – putter’a White Hot 2-ball wzbudziło zainteresowanie ze względu na jego nowatorską budowę.

Przy putt’owaniu ważne są dwa elementy : prawidłowe wyczucie odległości do dołka oraz właściwe zaadresowanie piłki. Pierwszy z tych elementów w putter’ach Odyssey poprawia technologia White Hot. Na licu kija umieszczono wstawkę z materiału o tych samych właściwościach co powłoka piłek golfowych produkowanych przez Callaway’a. Powoduje to tak zwane większe „czucie piłki”, a co za tym idzie większą kontrolę długości putt’a. Innowacyjne rozwiązanie zastosowano w celu poprawienia drugiego parametru, właściwego zaadresowania piłki. Na górze główki putter’a White Hot 2-ball umieszczono dwa koła koloru białego o wielkości odpowiadającej średnicy piłki golfowej. Teraz pozostaje tylko zaadresować piłkę tak, aby trzy widoczne w ten sposób białe koła były idealnie w linii prostej i poprowadzić putt’er w tej właśnie linii, a jak zapewnia producent z pewnością zwiększymy ilość trafionych putt’ów. Opisywany kij ma główkę typu mallet. Powoduje to przesunięcie do tyłu i obniżenia środka ciężkości, przez co jest on odsunięty od lica. Skutkiem tego jest redukcja backspinu w momencie uderzenia i bardziej dokładne toczenie się piłki w zamierzonym kierunku.
Jak to zwykle bywa to rynek zweryfikuje zaangażowanie konstruktorów tego nowatorskiego putt’era. Być może jego design wyznaczy nowe trendy w projektowaniu kijów golfowych, a być może projekt nie znajdzie zwolenników. White Hot 2-ball putter zyskał już uznanie dwóch golfistów występujących w Nissan Open. Obaj uplasowali się w pierwszej dziesiątce. Warto dodać, że kij ten ma aprobatę zarówno USGA i R&A; a jego cena w USA oscyluje w granicach 170 USD.

Oddysey White Hot 2 ballPutter Sabertooth - kwiecień 2008
Z lewej – Odyssey White Hot 2-ball.
Z prawej – jedna z nowych wersji White Hot – Oddysey Sabertooth

*(opracowano na podstawie materiałów marketingowych firmy Callaway)