US Open

Zaczęło się od dziewięciu dołków

Pierwszy turniej US Open został rozegrany 4 października 1895 r. na 9-dołkowym polu w Newport Golf and Country Clubie jako impreza towarzysząca pierwszym mistrzostwom USA amatorów. Obydwa turnieje miały odbyć się we wrześniu, ale zostały przełożone z powodu konfliktu pomiędzy ich organizatorami a inicjatorami regat o Puchar Ameryki.
W pierwszym US Open wystartowało 10 zawodowców i 1 amator. Grali 36 dołków jednego dnia. Niespodziewanie zwyciężył Horace Rawlins, 21-letni zawodowiec z Anglii, który pracował jako asystent na polu w Newport. Anglik wygrał piłką z gutaperki. Pula nagród wynosiła wtedy 335 dolarów. Zwycięzca zgarnął z tego 150. Otrzymał też złoty medal i zaproszenie do gry w następnym roku.
Przez pierwszych 10 lat US Open był opanowany przez amatorów. Fala brytyjskich golfistów zalewała wtedy Stany Zjednoczone i to oni triumfowali. Pierwszym Amerykaninem, który wygrał w US Open, był John J. McDermott w 1911 r. (rok później powtórzył sukces). Odkąd Amerykanie zaczęli dyktować warunki w US Open, turniej stał się jedną z najważniejszych imprez golfowych na świecie. W roku 1913 zyskał sławę dzięki 20-letniemu amatorowi z USA Francisowi Ouimetowi, który pokonał w dogrywce słynnych angielskich zawodników – Harry’ego Vardona i Teda Raya.
Do popularności US Open przyczyniły się także sukcesy Bobby’ego Jonesa, amatora ze stanu Georgia, który wygrywał go czterokrotnie (w 1923, 1926, 1929 i 1930 r.).
Bilety dla widzów wprowadzono do sprzedaży w 1922 r. Kwalifikacje do turnieju obowiązują od roku 1924. W 1933 turniej wygrał John Goodman. Był on piątym i ostatnim amatorem, który wygrał US Open. Nadeszła epoka zawodowych golfistów. W 1954 r. pole zostało po raz pierwszy ogrodzone sznurem od tee do dołków. W tym samym roku zainaugurowano relacje z rozgrywek w telewizji.
Kilkakrotnie zmieniał się format US Open. W 1889 r. USGA przedłużyło grę na 72 dołki (dwa dni po 36). W 1926 golfiści grali po 18 dołków przez dwa pierwsze dni i 36 trzeciego dnia. Obecny system (4 dni po 18 dołków) obowiązuje od 1965 r.
W 2002 r. po raz pierwszy golfiści startowali jednocześnie z 1. i 10. tee w pierwszej i drugiej rundzie.
US Open zawsze był trudnym sprawdzianem dla golfistów. Nic więc dziwnego, że jego zwycięzcy to często golfiści ze światowej czołówki. Ben Hogan wygrał US Open cztery razy. Arnold Palmer w 1960 r. o siedem uderzeń wyprzedził drugiego golfistę, co umocniło jego mistrzowską reputację. Jack Nicklaus wygrał US Open po raz pierwszy w 1962 r., gdy zaczynał karierę zawodowego gracza. Potem triumfował jeszcze trzy razy. Oprócz Hogana i Nicklausa w US Open cztery zwycięstwa odnotowali jedynie Bobby Jones i Willie Andeson.