JEEV MILKHA SINGH

JEEV MILKHA SINGH

Urodzony 15 grudnia 1971 roku Jeev Milkha Singh jest – można powiedzieć – indyjskim rodzynkiem na arenie światowego golfa. W sensie kosmopolitycznym nie zrobił (jeszcze…?) oszałamiającej kariery, ale na pewno przejdzie do historii, jako pierwszy golfista rodem z Indii, który uczestniczył w European Tour. Jako pierwszy ze swego kraju też wdarł się do pierwszej setki światowego rankingu.

Urodził się w Chandigarh, w Indiach. Jest synem słynnego indyjskiego lekkoatlety Milkhi Singha. Jego matka Nirmal Kaur w dawnych czasach była kapitanem siatkarskiej reprezentacji Indii. Rodzice Jeeva żyją i mieszka w Chandigarh, natomiast ich potomek, który wkrótce miał stać się zawodowym golfistą zdał pomyślnie wszystkie egzaminy i dostał się do Abilene Christian University w Stanach Zjednoczonych, które ukończył w 1996 roku.

Singh ma na koncie kilka zwycięstw w turniejach amatorskich w Ameryce. Między innymi wygrał w indywidualnych golfowych mistrzostwach NCAA Division II w 1993 roku. Jego pierwsze zwycięstwo profesjonalne przyszło jeszcze w tym samym 93 roku na Southern Oklahoma State Open w Malezji. Turniej ten należy do drugorzędnych, lokalnych tego typu imprez, lecz Singh może poszczycić się szeregiem następnych wygranych zaliczanych do Asian Tour, gdzie był regularnym zwyciężcą w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych. W 1997 roku jako siódmy ukończył szkolne kwalifikacje do European Tour i z nadchodzącym rokiem dołączył do tego prestiżowego turnieju.

Przed rokiem 2006 za najlepszy Milkha Singh mógłby uznać sezon 1999, kiedy to znalazł się na miejscu pięćdziesiątym w rankingu Order of Merit. We wczesnych latach nowego, XXI wieku leczył dość dotkliwą kontuzję, jednak w kwietniu 2006 wygrał turniej Volvo China Open i stał się drugim indyjskim graczem, który wygrał na European Tour po Arjun Atwal. Ponadto wygrał kończące sezon Volvo Masters, co pozwoliło mu wspiąć się na 16 pozycję w rankingu Order of Merit. Sezon 2006 zakończył jako zwycięzca Asian Tour Order of Merit. Niedługo później znalazł się w pierwszej pięćdziesiątce Official World Golf Ranking.

W kolejnym, 2007 roku był już pierwszym indyjskim golfistą, który uczestniczył w Masters Turnament. W sierpniu 2008 Jeev Milkha Singh zdobył najwyższe miejsce, jakie udało się kiedykolwiek zająć graczowi z Indii, jeśli chodzi o turnieje wielkoszlemowe. Otóż PGA Championship w Oakland Hills ukończył z wynikiem T9, co jest wystarczającą argumentacją, by uznać go za najlepszego indyjskiego golfistę wszech czasów. Singh zakończył sezon European Tour 2008 plasując się na 12 miejscu w rankingu Order of Merit, a po następnej wygranej w Barclays Singapore Open po raz drugi został zwycięzcą rankingu Order of Merit Asian Tour. W 2009 Jeev Milkha zakończył WGC-CA Championship ostatecznie na czwartym miejscu, po tym jak po pierwszej rundzie prowadził.

Jeev Milkha Singh od roku 1996 był także wielokrotnym reprezentantem Indii oraz Azji w turniejach drużynowych (m.in.: Royal Trophy 2007 oraz World Cup 2008). W 2007 dostąpił jednego z większych indyjskich zaszczytów i został uhonorowany nagrodą Padma Shiri. Jak widać po sukcesach osiąganych po roku 2007 indyjski bohater nie spoczywa na laurach i konsekwentnie pnie się po szczeblach światowej kariery. I golfowych osiągów z naprawdę najwyższej półki życzymy temu sympatycznemu golfiście, gdyż czekają na nie Indie i nie tylko Indie.