Club Fitting

Jest wiele czynników, które wpływają na poprawienie wyników zawodnika. Najważniejszy z nich to oczywiście technika. Drugi ważny czynnik to sprzęt, a dokładnie odpowiedni jego dobór. Większość kijów, które są dostępne na rynku, produkowana jest w jednym standardzie. Tylko nieliczne osoby mogą „wpasować się” w taki ekwipunek. Każdy z nas posiada inną budowę ciała i inne predyspozycje ruchowe. Odpowiednio dobrane kije wpływają pozytywnie na poprawność uderzenia.
Club Fitting przewidziany jest dla graczy w każdym stopniu zaawansowania. Istnieje możliwość przerobienia setu, który zawodnik posiada, lecz nie w każdym przypadku jest to możliwe. Niektóre firmy produkują sprzęt, którego doginanie lub odginanie jest zabronione (grozi uszkodzeniem kija). Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o zakupie nowego sprzętu, poradzić się profesjonalisty.
Dobór sprzętu nie zajmuje dużo czasu, a skorzystanie z tej opcji oszczędzi nasze pieniądze i poprawi komfort gry. Pierwszą rzecz, którą powinniśmy dobrać, to odpowiedni grip. Do dyspozycji mamy trzy podstawowe rozmiary: cienki, średni i pogrubiany. Dodatkowo wybieramy twardość, wzornictwo i kolorystykę.
Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy, że zbyt gruba rękojeść może być przyczyną slice’a.
Po wyborze gripu powinniśmy ustalić jakiej długości powinny być nasze nowe kije i pod jakim kątem powinna przylegać główka do podłoża. Dobór długości kija nie jest zależny tylko i wyłącznie od naszego wzrostu. Wpływ na to ma również długość naszych rąk. W celu ustalenia prawidłowej długości powinniśmy skorzystać ze wzorca długości.
Odpowiednia długość kija musi być zintegrowana z odpowiednim kątem nachylenia kija do podłoża. Prawidłowy Lie Angle wpływa na poprawność uderzenia. Kij ze zbyt podniesionym noskiem może być przyczyną, iż piłka dostaje rotacji lewostronnej Slice może powstawać, gdy stopka kija jest podniesiona w momencie impaktu.

W celu ustalenia prawidłowego lie angle powinniśmy wykonać kilka uderzeń standardowym kijem ze specjalnego stanowiska z przylepioną taśmą pomiarową od spodu główki kija.
Kolejnym krokiem w wyborze sprzętu będzie dobór odpowiedniego trzonka. Uzyskanie największej możliwej prędkości w momencie uderzenia poprawi dystans jaki możemy osiągnąć danym kijem. W chwili obecnej do wyboru mamy shafty stalowe lub grafitowe. Oprócz materiału z jakiego będzie wykonany nasz nowy kij powinniśmy wybrać odpowiednią giętkość trzonka. Do przetestowania mamy pięć różnych rodzajów:
XS – super sztywny, S – sztywny, R – regularny, A – średnio miękki, L – miękki.
Do pomiaru prędkości powinniśmy skorzystać z profesjonalnych narzędzi, jakimi są: Launch monitor lub Swing speed tester.
Gdy już przejdziemy wszystkie etapy opisane powyżej, możemy się zająć elementami, które poprawią komfort gry. Jednym z nich jest wywarzenie kijów. Ten element club fittingu opiera się przede wszystkim na własnym odczuciu. Dociążenie kija w jego górnej części spowoduje, iż podczas swingu poczujemy większą lekkość. Dociążenie kija w jego dolnej części nada wrażenie ciężkości.

Kolejny ważny krok w karierze każdego golfisty to zakup odpowiedniego drivera. Przy wyborze tego kija duży wpływ odgrywa fleksyjność shaftu i odpowiedni loft główki. W doborze odpowiednich parametrów trzonka i kąta nachylenia główki bardzo przydatny jest Launch monitor.
Optymalny kąt wznoszenia piłki wynosi 12 stopni. Launch monitor posiada funkcję wyliczania tego kąta. Dodatkowo program wyliczy jaką prędkość miał kij w momencie uderzenia, jaką prędkość miała piłka, jaki dystans osiągnęliśmy i po ilu metrach piłka spadła na ziemię. Po analizie tych wszystkich informacji będziemy w stanie idealnie dopasować kij dla każdego gracza.
W shaftach driverów należy uwzględnić kick point i torque. Parametr pierwszy określa punkt giętkości trzonka, który może być umieszczony w jego górnej, środkowej lub dolnej części. Torque jest to wartość obrotu między gripem a główką kija wyrażona w stopniach. Prawidłowe dobranie kick pointu, elastyczności trzonka i loftu główki kija da nam optymalny dystans i spowoduje poprawę celności uderzenia.
Odpowiednio dopasowane kije pomagają poprawić technikę. Grając dobrym sprzętem możemy poprawić wyniki i zwiększyć komfort gry. 100% zawodowych graczy na turniejach ma właściwie dobrane kije, 80% amatorów powinno używać inaczej dopasowanych kijów.