Poprawa koncentracji

Poprawa koncentracji – zasilanie czakr…

Wiosna cudownie budzi się do życia a my wraz z nią, tymczasem niekiedy odczuwamy wiosenne przesilenie i brak energii… a tu trawa wysuwa swoje zielone listki nie tylko na polu golfowym , wabiąc i zapraszając .
Spieszę zatem z receptą proponując tajemnicze pozycje, zaczerpnięte z jogi dla pobudzania czakr, kwiatów lotosu na każdy dzień tygodnia /prezentuję dla kobiet – dla mężczyzn w kolejnym wydaniu /. Program dla ciała i umysłu; tonizujący, relaksujący a jednocześnie zasilający pozytywną energią i uwaga – pozwalający na poprawę koncentracji na polu.
Jak podpowie dobry znawca problemu – aby poprawić swoje wyniki w golfie, należy oprócz ćwiczeń, lekcji u profesjonalistów, używania dobranego sprzętu i gry częściej niż raz w tygodniu; wzmocnić czy poprawić przygotowanie psychiczne.
Prawdą jest, że na świecie już dawno odkryto, iż na dobre wyniki /nie tylko w golfie/ składają się: perfekcyjna technika i właściwe podejście psychiczne, a najbardziej wiara w siebie i powodzenie – pozytywne nastawienie. Można przez lata ćwiczyć swing, opanować go do perfekcji, lecz bez technik pracy nad własną psychiką i nastawieniem umysłowym w czasie gry można w decydującym momencie rozgrywek wszystko zaprzepaścić.
• Wierz w siebie niezależnie od wyniku, jaki do tej pory osiągnąłeś. Wierz w to, że możesz grać lepiej i stale się doskonalić.
Proponuje zatem jedną z bardzo prostych technik , do wykonywania codziennie /na każdy dzień tygodnia inna pozycja z koncentracją podczas oddechu na określonym czakramie/.
Co to są czakry?
W ciele ludzkim znajdują się centra energetyczne, tak zwane czakry lub czakramy. Jest ich wiele, ale najważniejsze znaczenie ma 7 głównych, które znajdują się w linii prostej wzdłuż kręgosłupa/ patrz rycina /. Zadaniem czakr jest dystrybucja subtelnej energii życiowej (tzw. prany) do ciała człowieka. Każda czakra ma swoją nazwę w sanskrycie (starym języku indoaryjskim) oraz odpowiadający jej kolor (czakra pierwsza – czerwony, druga – pomarańczowy, trzecia – żółty, czwarta – zielony, piąta – błękitny, szósta – indygo, siódma – ciemny niebieski, siódma – fioletowy). Czakry reprezentuje się w postaci symbolu kwiatu lotosu o określonej ilości płatków, każdej z nich odpowiada określony żywioł, charakter i rola jaką spełnia w ludzkim organizmie. Czakry nie są materialnymi częściami ciała, ale centrami energetycznymi umiejscowionymi w ciele fizycznym człowieka. Pierwsza z czakr znajduje się najniżej – u podstawy kręgosłupa, a ostatnia najwyżej, na czubku głowy. Pojecie to wywodzi się ze starożytnego indyjskiego systemu uzdrawiania, który wyróżnia w ciele człowieka siedem głównych ośrodków kierujących przepływem energii. Każdy z wirów skupia się wokół jednego z siedmiu gruczołów dokrewnych w układzie hormonalnym naszego organizmu, a jego funkcja polega na pobudzeniu wydzielania hormonu przez gruczoł. Właśnie hormony pochodzące z tych siedmiu gruczołów regulują wszystkie funkcje organizmu, z procesem starzenia się włącznie.
Podczas gdy medycyna konwencjonalna rozpatruje nasze ciało fizyczne w kategoriach chemicznych, obecnie wiadomo już, że aby zaszła jakakolwiek reakcja chemiczna, musi zaistnieć w ciele przemiana energii elektromagnetycznej. Energia ta płynie z umysłu, co wyjaśnia, jak istotny jest jego związek z ciałem w utrzymaniu zdrowia fizycznego, psychicznego i mentalnego. Tradycyjny, naukowy schemat analizowania zdrowia jedynie w kategoriach tego, co widzialne, ustępuje dziś coraz częściej akceptowanym prawdom, że umysł i myśl poprzedzają oraz wpływają na materię fizyczną. W końcu, czym jest myśl, jeśli nie formą energii.

Lokalizacja siedmiu czakr :

1- Najniższy wir otacza gruczoły płciowe
2- Otacza trzustkę i obejmuje brzuch
3- Otacza nadnercze, a jego centrum znajduje się na wysokości splotu słonecznego
4- Otacza grasice i obejmuje klatkę piersiową
5- Otacza tarczycę i znajduje się na wysokości szyi
6- Otacza szyszynkę i skupia się wokół tylnej podstawy mózgu
7- Najwyżej położony wir otacza przysadkę mózgową i skupia się wokół przedniej podstawy mózgu.

Jak to działa?

W zdrowym ciele wszystkie te wiry poruszają się z duża prędkością, dzięki czemu energia witalna, zwana również „praną” bądź „energią eteryczną” może przepływać swobodnie przez układ hormonalny. Jeśli choćby jeden z tych wirów zwalnia obroty, wtedy przepływ energii witalnej zostaje utrudniony lub zablokowany. W ten oto prosty sposób można opisać starzenie się lub zły stan zdrowia. U zdrowego człowieka wiry w ruchu rozlewają się tak szeroko, że wychodzą poza ciało, u starszych, słabowitych i chorowitych osób z trudem obejmują powierzchnię ciała.

Ważne jest, by otwierać nasze czakramy i zwiększać przepływ energii, ponieważ im więcej energii pobieramy, tym jesteśmy zdrowsi. Chorobę może wywoływać brak równowagi energetycznej albo zablokowanie przepływu energii. Innymi słowy, zakłócenia w przepływie energii w ciele człowieka prowadzą do choroby. Zniekształcają również nasze odczucia, uniemożliwiają pełnię doznań.
W przeciwieństwie do klasycznego wzmacniania mięsni joga skupia się na całym ciele. W poszczególnych ćwiczeniach i przyjmowanych pozycjach angażowane są prawie wszystkie mięśnie, doskonalona jest postawa, balans i tzw. równowaga nerwowo- mięśniowa, zaburzane w codziennym życiu.
Odpowiednia technika oddychania zwiększa dodatkowo dotlenienie mózgu i całego organizmu – /szczególnie, jeśli możemy ćwiczyć tak jak ja, na świeżym powietrzu/ i w końcowym efekcie przynosi wspaniale odprężenie, relaks i pozytywną energię. Ważne – pijemy codziennie minimum 7szklanek wody!!!

Poniedziałek
Symbol do koncentracji podczas ćwiczenia – kwadrat

W leżeniu tyłem obejmujemy lewą nogę, ugiętą w kolanie i przyciągamy ją do klatki piersiowej. Unosząc głowę i prawą nogę oddychamy 7 razy koncentrując się na kwadracie i 1czakrze. Rozluźniamy się i zmieniamy obejmowaną nogę powtarzając oddychanie.

Wtorek
Symbol do koncentracji – półksiężyc
Z leżenia przodem stopy złączone, wyciągamy ramiona do przodu i prostując łokcie unosimy tułów jak na zdjęciu. Głowę utrzymujemy w wygodnej pozycji a usta lekko otwarte w uśmiechu dla rozluźnienia żuchwy. Oddychamy 14 razy koncentrując się na 2. czakrze.

Środa
Symbol do koncentracji – trójkąt.
W klęku jednonóż lewą nogę wyciągamy do tylu. Dłonie zaciskamy w pięści a lewe ramię wysuwamy do przodu. Prawą dłoń kładziemy na pępku. Oddychamy 7-krotnie i zmieniamy nogi oraz ułożenie ramion.

Czwartek
Symbol do koncentracji – 6-ramienna gwiazda.
W staniu jednonóż /lewa noga uniesiona lekko ku tyłowi/ unosimy prawe ramię ku górze a lewe do boku. Oddychamy 7-krotnie, rozluźniamy się i zmieniamy układ rak i nóg.

Piątek
Symbol do koncentracji – owal.
Z leżenia tyłem przechodzimy do tzw. „świecy”, podpierając dłońmi biodra.
Oddychamy 14 razy.

Sobota
Symbol do koncentracji – połączenie słońca i księżyca.
Leżąc na brzuchu twarzą do ziemi wyciągamy ciało i ramiona ku przodowi.
Oddychamy 14 razy koncentrując się 6. czakrze

Niedziela
Symbol do koncentracji – kwiat lotosu
Stajemy spokojnie ze złączonymi stopami a dłonie składamy jak do modlitwy.
Oddychamy 14 razy, koncentrując się na 7. czakrze.

Zaawansowane w ćwiczeniach osoby mogą przejść do pozycji ”Tancerza”, która poprawia równowagę, koncentrację, stabilizuje stawy skokowe i rozciąga szczególnie mięśnie proste uda. Jak wszystkie prezentowane pozycje wpływa korzystnie na postawę. Stojąc na jednej nodze drugą podtrzymujemy dłonią, powoli opuszczamy tułów i wyciągamy wolne ramię daleko do przodu. Utrzymujemy równowagę kilka sekund i powoli zmieniamy nogę.