ETIOPSKIE ANIOŁY O WIELU TWARZACH

ETIOPSKIE ANIOŁY O WIELU TWARZACH

Etiopia to kraj wyjątkowy – istniała tu potężna cywilizacja, o której dziś wprawdzie już się nie pamięta, jednak wyjątkowe tradycje etiopskie przetrwały i nadal możemy je podziwiać. To wszystko czeka nas na północy Etiopii, natomiast południe zachwyca tradycjami żyjących tu ludów, nieskażonych współczesną cywilizacją.

Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie z Etiopią w jej stolicy Addis Abebie, nie należy do najprzyjemniejszych. Jest to typowe afrykańskie miasto – brudne, głośne, chaotyczne. Jednak istnieje tu kilka miejsc, które warto odwiedzić, np. Muzeum Narodowe ze słynnym szkieletem naszej pramatki Lucy, a dla wielbicieli prawdziwych afrykańskich klimatów, Merkato, czyli największy w Afryce Wschodniej targ pod gołym niebem.

Święte wyspy
Jedna z wysp jeziora Tana, na której wybudowano jedynie niewielki dom.
Następnym przystankiem na historycznej trasie Etiopii jest Bahar Dar położony nad jeziorem Tana. Dwadzieścia wysp tego jeziora od wieków zamieszkują mnisi i mniszki. W okrągłych kościołach można podziwiać średniowieczne malowidła ścienne i kilkusetletnie skarby klasztorne, takie jak wspaniałe misternie wykonane krzyże etiopskie oraz nadal używane i zachowane w bardzo dobrym stanie rękopisy z kolorowymi iluminacjami. Bahar Dar jest także bazą wypadową nad wodospad Nilu Błękitnego, Tis Isat, który tworzy woda spadająca z bazaltowego stopnia o wysokości 45 metrów, nad którą co rano tworzy się wspaniała tęcza.

Górskie spotkania z pawianami o krwawiących sercach
Pawiany dżelada, zwane małpami z krawawiącym sercem
Będąc w północnej Etiopii, warto udać się na kilka dni w góry Simien należące do najwyższych i najbardziej spektakularnych masywów Afryki. Ponadto, można tu zobaczyć unikatowe gatunki zwierząt, a najciekawsze z nich, pawiany dżelada są bardzo towarzyskie, dzięki temu z pewnością się je spotka. Ze względu na charakterystyczny różowy płat odkrytej skóry na piersi, zwane są „małpami o krwawiącym sercu”.

Tajemnicza cywilizacja
Skupiony pielgrzym podczas nabożeństwa, któremu towarzyszy gra na bębnach i modły w niezrozumiałym dla  wiernych starożytnym języku gyyz.
Następnie trasa wiedzie jeszcze bardziej na północ – do Aksum, niegdyś stolicy potężnej starożytnej cywilizacji. Nadal można tu zobaczyć sceny sięgające daleko w przeszłość – pielgrzymi wciąż przybywają do tego świętego miejsca, by poczuć bliskość Arki Przymierza, która według wierzeń Etiopczyków trzy tysiące lat temu została tu ukryta. Jednak Aksum znane jest przede wszystkim z nagrobnych, steli zadziwiających wielkością oraz znakomitym stanem, w jakim przetrwały od kilkunastu wieków.

Afrykańska Jerozolima
Samotny kościół św. Jerzego, nie połączony żadnym przejściem z pozostałymi świątyniami w Lalibeli
Skalne kościoły Lalibeli są czołową atrakcją Etiopii. Przetrwały tu tradycje, które nie zachowały się w innych miejscach na świecie. Dotyczy to zwłaszcza chrześcijaństwa, które posiada cechy zbliżone do czasów biblijnych. Kościoły w Lalibeli określane są najmniej znanym, ósmym cudem świata. Wyrzeźbienie pod ziemią potężnych bloków skalnych, wykucie wokół nich dziedzińców i tunelów było wielkim osiągnięciem, zwłaszcza w XII w. Powodzenie tego przedsięwzięcia zagwarantowały anioły, które ponoć pomagały w budowie nowej Jerozolimy – w owych czasach podróże do Ziemi Świętej było niemożliwe, ponieważ owe tereny opanowali muzułmanie. Wartość kościołów w Lalibeli wynika z faktu, że nie są one rozpadającymi się zabytkami martwej cywilizacji, ale od 800 lat są czynnymi świątyniami chrześcijańskimi, duchowym centrum życia religijnego i pielgrzymkowego kraju. Większość z nich posiada cenne, często średniowieczne przedmioty sakralne, głównie krzyże i manuskrypty, które kapłani chętnie demonstrują zwiedzającym.

Północ – południe
Mnich w kościele wybudowanym na jednej z dwudziestu wysp jeziora Tana, na których od setek lat znajdują się niedostępne chrześcijańskie klasztory.
Północ kraju to bardziej „cywilizowana” część Etiopii, a wysokogórski tutejszy klimat sprzyja zwiedzaniu. W większość miejsc istnieje możliwość dotarcia samolotem, a całą trasę można zamknąć w około 10 dni. Oczywiście warto zanurzyć się w ten gościnny kraj na dłużej, by mieć czas na uczestniczenie w mistycznych chrześcijańskich nabożeństwach, na wypicie miodu pitnego zwanego tedż, na zabawę przy oryginalnej muzyce etiopskiej. Podróż na południe Etiopii, to zupełnie inna przygoda. Tu już nie zobaczymy zabytków, lecz niesamowitą mozaikę ludów, żyjących od setek lat zgodnie ze swoimi zwyczajami.

Autentyczne życie
Kobieta Mursi
Południe Etiopii to miejsce, gdzie można zobaczyć prawdziwe życie tutejszych mieszkańców, którzy nie ubierają tradycyjnych strojów tylko w obecności turystów. Jednak większość podróżników przybywa tu przede wszystkim na spotkanie z jedną z najbardziej spektakularnych grup etnicznych świata – Mursi. Kobiety w dolnej rozciętej wardze noszą gliniane krążki wielkości płyty CD. Wbrew popularnym opiniom, gliniane talerzyki nie wywodzą się z chęci oszpecenia kobiet, by zniechęcić inne plemiona przeciw porywaniu ich do niewoli. Przeciwnie, jest to element ozdoby. Noszenie krążka można porównać do zachodniego postrzegania kobiety ubranej w spódniczkę mini, która w ten sposób postrzegana jest jako piękna. Kobiety Mursi poruszają się wówczas z gracją, nie krzyczą, mają specyficzne eleganckie ułożenie głowy.

Etiopia wyróżnia się bogactwem kultury i jej zróżnicowaniem, a przede wszystkim swoją autentycznością. Dzięki temu nadal można obserwować tu różnorodne zwyczaje ludności zamieszkującej północ kraju, jak i jego południe. Jednak lepiej się pospieszyć, póki masowa turystyka nie sprawi, że miejscowe tradycje staną się jedynie produktem na pokaz.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

WIZY
Wizy otrzymuje się na lotnisku w Addis Abebie po przylocie (20 USD), należy tylko wypełnić formularz i uiścić opłatę.

KOMUNIKACJA
Nie istnieją bezpośrednie połączenia z Polski do Etiopii. Najtańsze bilety oferuje Turkish Airlines. Poza tym do Addis Abeby latają inne linie lotnicze: Lufthansa, KLM, British Airways. Ceny biletów zaczynają się od ok. 2 tys. zł. Ukształtowanie terenu w Etiopii sprawia, że podróż po kraju lądem może być trudna. W wielu regionach komunikacja lądowa nie jest wystarczająco rozwinięta, dlatego ważne znaczenie ma transport lotniczy. W góry najłatwiej dostać się wynajętym minibusem lub publicznym autobusem, jednak trudno jest wyjechać z Debarku, dlatego najlepiej cofnąć się do Gonderu, skąd komunikacja jest najdogodniejsza.

BEZPIECZEŃSTWO
Etiopia jest bezpiecznym krajem, jednak warto zachować ostrożność, jak w każdym obcym kraju, w którym jesteśmy gośćmi. W górach właściwie nic nam nie grozi, a przed ewentualnymi problemami chroni nas uzbrojony strażnik z Parku.

ZDROWIE
Tak jak przed każdym wyjazdem do Afryki, Azji czy Ameryki Południowej, co najmniej miesiąc przed podróżą należy udać się do lokalnego punktu szczepień, gdzie lekarz udzieli wszelkich niezbędnych informacji. Ze względu na zagrożenie zatruciami pokarmowymi zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz częste mycie rąk.

NOCLEGI
W całej Etiopii nie ma problemów ze znalezieniem noclegów w hotelach, standard nie zawsze jest wysoki, ale ceny nie są wygórowane (pokój z łazienką – ok. 20-30 zł, w hotelach o wyższym standardzie – 150 zł). Podczas trekkingu nocleg jest możliwy tylko w namiotach.

WYŻYWIENIE
Podstawą jadłospisu wszystkich Etiopczyków jest indżera – kwaśny, cienki naleśnik o średnicy dużej pizzy. Je się go z różnymi dodatkami – mięsem, warzywami, sosem. W ciągu dnia koniecznie trzeba spróbować wspaniałych gęstych soków ze świeżo zmiksowanych owoców, a wieczorem tedżu – wina wytwarzanego na bazie miodu lub świetnych etiopskich piw. Najważniejsza w Etiopii jest jednak kawa. Napój ten koniecznie trzeba wypić podczas ceremonii przygotowywania ziaren i parzenia kawy.

PIENIĄDZE
Lokalną walutą jest birr. Jeden dolar to ok. 11 birr (ETB). Wymiana pieniędzy możliwa jest w kantorze na lotnisku lub w bankach tylko w większych miastach. Najlepiej przywieźć ze sobą dolary, jednak nie starsze niż z 2000 roku i w dobrym stanie (nie zniszczone).

STOPIEŃ TRUDNOŚCI TREKKINGU
Trekking w Górach Simien nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych, a jedynie przeciętnie dobrej kondycji, należy pamiętać, że wędrując pokonuje się znaczne odległości i dość duże różnice wysokości.

JĘZYK
Etiopia to kraj wieloetniczny, stąd pojawia się ogromna różnorodność języków i dialektów, których jest tutaj ponad 70. Głównym językiem jest amharski. W miastach łatwo porozumieć się po angielsku, jednak z mieszkańcami wsi i całego południa kraju okazuje się to zazwyczaj niemożliwe. Zawsze pozostaje nam mowa ciała i uśmiech.

PRZEWODNIKI
– Ethiopia & Eritrea, wydawnictwa Lonely Planet
– Ethiopia, wydawnictwa Bradt

PRZYDATNE INFORMACJE DODATKOWE
Etiopia znajduje się w strefie czasowej o trzy godziny późniejszej od czasu Greenwich (GMT +3).
W Etiopii istnieją dwie pory roku: sucha trwająca od października do maja i deszczowa od czerwca do września. Oczywiście najlepiej przyjechać tu w porze suchej.
Napięcie w Etiopii wynosi 220 wolt, a gniazdka są takie jak w Polsce.
Polskie telefony komórkowe mają zasięg w większości dużych miast, ale nigdy nie jest to pewne.
W dużych miastach można bez problemu korzystać z usług internetowych.

KOSZT WYPRAWY
Minimalny koszt miesięcznej podróży po Etiopii, wraz z przelotem, to ok. 4 tys. zł od osoby. Wszystko to przy założeniu, że korzysta się z lokalnych środków transportu i śpi w miejscowych, niedrogich hotelikach.