50 międzynarodowy festiwal jazzowy „Jazz à Juan”

50 międzynarodowy festiwal jazzowy
„Jazz à Juan”
Antibes Juan-les-Pins, Lazurowe Wybrzeże
14-25 lipca 2010

Najstarszy w Europie i najbardziej prestiżowy festiwal jazzowy „Jazz à Juan” świętuje w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Między 14 a 25 lipca Antibes Juan-les-Pins we Francji, lazurowa stolica jazzu, odda hołd największym muzykom jazzowym, którzy w czasie ostatniego półwiecza wystąpili na mitycznej scenie sosnowego parku „la Pinède Gould”. W blasku sławy festiwalu swoją szansę na zaistnienie dostaną także młodzi artyści.
Festiwal zorganizowano po raz pierwszy w 1960 roku w hołdzie pamięci wielkiego jazzmana Sidney’a Becheta. Koncepcja była jak na swoje czasy rewolucyjna. Po raz pierwszy szeroka publika mogła z bliska podziwiać sławy jazzu. Niewątpliwie magii dodała wydarzeniu malownicza sceneria: estradę usytułowano tuż pod stuletnimi sosnami słynnej Pinède Gould, nad samym brzegiem Morza Śródziemnego. Organizatorzy pierwszego Jazz à Juan podejmowali pewne ryzyko, ale festiwal okazał się wielkim sukcesem, na stałe zapisując się w kulturalnym życiu Antibes. Swoje miejsce odnalazły tu wszystkie formy jazzu: New Orleans, gospel, blues, swing, be-bop, latin jazz, cool jazz, hard-bop, free jazz, jazz-rock, modern jazz oraz electro-jazz.
Tegoroczna 50. edycja ponownie zgromadzi wyśmienitą mieszankę artystów. Na scenie sosnowego parku wystąpią m.in. basista Marcus Miller, pianista Keith Jarrett, mistrz bossa-novy Carlinhos Brown, saksofonista David Sanborn, czy perkusista Manu Katché.
Po raz pierwszy w historii równolegle do głównego festiwalu Jazz à Juan odbędzie się Off festiwal. W projekcie zatytułowanym „World Jazz Mix” zaprezentowane zostaną nowe gatunki jazzu. W programie wystąpią mniej znani, choć świetnie zapowiadający się artyści ze scen festiwali z różnych zakątków świata.
Na oficjalnej stronie www.jazzajuan.fr można sprawdzić program, kupić bilety i dowiedzieć się więcej o wykonawcach, jak i miejscu festiwalu (wersja angielska i francuska). Sprzedaż biletów prowadzona jest we współpracy z Ticket Online.
Antibes Juan-les-Pins położone jest w samym sercu Lazurowego Wybrzeża, 12 km od międzynarodowego lotniska Nice Cote d’Azur, 20 km od centrum Nicei oraz 12 km od Cannes. Miasto zajmuje półwysep Cap d’Antibes i teren u jego podstawy. Jest to jeden z najbogatszych ośrodków regionu pod względem oferty kulturalnej i turystycznej.
Miasto ma dwa centralne punkty o dwóch odmiennych obliczach: historyczne centrum oraz kultowy kurort nadmorski. Serce Antibes to stare miasto, którego historia sięga V w. p.n.e. i które może poszczycić się m.in. jednym z czterech, istniejących na świecie Muzeów Picassa. Z kolei Juan-les-Pins jest renomowanym kąpieliskiem. Na 25 km wybrzeża rozciągają się piaszczyste plaże, sąsiadujące ze śródziemnomorskim lasem sosnowym.