Ze stron PZG – czyli śmiechu warte.

Ze stron PZG.
Na stronach PZG przeczytaliśmy następującą informację.
W dniach 1 i 2 lipca w Rosa Private Golf Club odbyło się spotkanie szkoleniowe sędziów Kadry PZG.
Przedmiotem szkolenia były zmiany w regułach gry w golfa wg Decisions on the Rules 2010- 2011, nowe specyfikacje odnośnie kijów golfowych, działanie reguły 20 oraz przygotowanie i oznakowanie pola golfowego do turnieju. W trakcie spotkania obecni sędziowie uzgodnili zapis kodeksu etycznego sędziego golfowego.
Rozegrany został II Turniej Sędziowski, w kategorii Stroke Play Brutto zwyciężył Kazimierz Zadrożny- Klub Golfowy Toya, w kategorii Stroke Play Netto Paweł Kulczykowski – Klub Tokary Gdańsk.
Cieszy nas, że środowisko sędziów nie śpi i się dokształca. Dobrze, że czasem rozegrają turniej, przynajmniej wiedzą jak to jest w praktyce. Tak przy okazji, ciekawe kto sędziował turniej sędziowski? Tak sędziowanego turnieju to raczej ze świecą szukać. Ze statystyk pobieżnych oczywiście, wychodzi nam że na jednego uczestnika przypadał jeden sędzia! Założyliśmy, że jak jest to turniej dla sędziów, to grają tylko sędziowie. Turniej się odbył, zwycięzcom gratulujemy, ale nasza uwagę zwrócił raczej “Kodeks etyczny sędziego PZG”, który ku uciesze czytających zamieszczamy poniżej.
Zastanowiło nas po co takowy uchwalono? Zawarto w tym kodeksie tak oczywiste zasady, że aż dziwi nas fakt ich spisania. To trochę tak jakby napisać instrukcję prasowania, np. krawcowej! Chyba każdy wie jak się prasuje? Czy nie należy wiec wysnuć wniosku, że skoro szanowne gremium postanowiło zapisać w kodeksie tak „ oczywistą oczywistość” jak „DBAM O ZACHOWANIE BEZSTRONNOŚCI” i inne podobne – to coś musiało być na rzeczy?
Drodzy sędziowie zwracamy wam uwagę, że wy nie macie dbać o zachowanie bezstronności – Wy po prosu macie być bezstronni! Nie ma innej opcji. Przecież nie możecie być trochę bezstronni, albo teraz tak a jutro nie!

„DBAM O WIZERUNEK I AUTORYTET SĘDZIÓW” Szanowni sędziowie tym tekstem który upubliczniliście pozbawiliście się w zasadzie autorytetu sami! Jak można uczyć, może raczej przypominać dorosłym ludziom by dbali o czystość? No chyba że komuś trzeba , to po prostu wstyd zapisywać takie wytyczne. Grzeczność jest rzeczą normalną, a jak ktoś się zachowuje niegrzecznie to nazywamy go chamem lub prostakiem i tyle.
„w stosunku do członków zespołu oraz innych działaczy zachowuję się grzecznie i skromnie” !?
No tak działacze to są działacze i trzeba , a innych można z grubej rury, no chyba że to członkowie zespołu. Przepraszam, ale taki zapis kojarzy nam się raczej z innym zespołem …
Jakie to jest zachowanie skromne? Określenie to ma wiele znaczeń, zakładamy, że nie chodzi tutaj o nieśmiałość, a raczej o człowieka niedbającego o rozgłos i uznanie? Według nas sędzia powinien być właśnie stanowczy i wiedzieć co mówi i nie przepraszać kogoś, że za to iż zrobił coś źle należy mu się kara.
Całość tego, było nie było oficjalnego dokumentu nas przeraża! Drodzy sędziowie o wizerunek należy dbać zwłaszcza jak się nie sędziuje meczy a turnieje golfowe. I chyba trochę rozwagi by się przydało,zanim stworzy się pewne „dokumenty-potworki” zwłaszcza, że stają się one w tym przypadku oficjalnymi dokumentami. I na koniec, bo analizowanie poniższego kodeksu raczej nas przygnębia niż bawi, zwracamy Wam drodzy sędziowie i to właśnie niedyskretnie uwagę, że zanim się coś bezmyślnie skopiuje (może raczej małpuje) to należy się zastanowić nad konsekwencjami. Jeżeli zaś nasze uwagi nie przynoszą skutku, nie będziemy informować o tym fakcie nikogo więcej, bo będzie nam po prostu wstyd.
Gdybyście zechcieli, Państwo sędziowie rozwinąć nieco wasz kodeks etyczny, to mamy w zanadrzu kilka propozycji zachowań oczywistych, które można jeszcze dopisać…..
I polecamy szczególnej uwadze punkt 7 z działu „DBAM O WIZERUNEK I AUTORYTET SĘDZIÓW”

Ku uciesze czytających zamieszczamy w oryginale przemyślenia naszych sędziów.

Kodeks etyczny sędziego PZG

Kodeks etyczny sędziów PZG stanowi deklarację wartości, jakich zobowiązujemy się przestrzegać w swojej działalności sędziowskiej.
Jako sędzia golfa zawsze przestrzegam następujących zasad:

DBAM O ZACHOWANIE BEZSTRONNOŚCI
 traktuję równo wszystkich uczestników turnieju, w którym sędziuję. Nie daję odczuć swoich sympatii lub antypatii
 zapytany udzielam wyjaśnień, co do podjętych decyzji
 nie przyjmuję żadnych korzyści, jeżeli wykraczają one poza regulaminowe i zwyczajowe klubu

DBAM O DOBRE PRZYGOTOWANIE DO TURNIEJU
 nie sędziuję turnieju, gdy moja forma psychofizyczna nie jest dobra, na przykład, gdy jestem chory
 przyjeżdżam na turniej z odpowiednim wyprzedzeniem
 bardzo dobrze znam aktualne reguły Gry w Golfa i ich oficjalną interpretację
 podnoszę swoje umiejętności sędziowskie,

DBAM O WIZERUNEK I AUTORYTET SĘDZIÓW
 dbam o czystość i kompletność swojego stroju sędziowskiego
 w stosunku do członków zespołu oraz innych działaczy zachowuję się grzecznie i skromnie
 na niewłaściwe zachowanie wobec mnie reaguję bez emocji, zgodnie z duchem gry w golfa,
 w czasie meczu zgodnie z duchem gry w golfa wspieram pozostałych sędziów i chronię ich przed niesportowym zachowaniem zawodników,
 nie krytykuję pracy innych sędziów w obecności osób innych niż sędziowie
 wszelkie pytania, wątpliwości czy pretensje zgłaszam wyłącznie do Komitetu Turnieju lub komisji Sędziowskiej PZG, na zamkniętym forum internetowym lub na spotkaniach sędziowskich – nigdy w gronie osób postronnych
 potrafię przyznać się do błędu
 gdy w turnieju jestem zawodnikiem daję dobry przykład gry fair play i sportowego zachowania

DBAM O KOLEŻEŃSKĄ ATMOSFERĘ
 do innych sędziów zachowuję się z należytym szacunkiem,
 pytany udzielam wskazówek lub wyjaśnień innym sędziom
 zwracam dyskretnie uwagę innym sędziom w przypadku ich niewłaściwego zachowania. Jeżeli moje uwagi nie przynoszą skutku, informuję Komisję Sędziowską

Jesteśmy przekonani, że stosując powyższe zasady wszyscy przyczyniamy się do coraz lepszego sędziowania turniejów i podnoszenia naszego autorytetu w środowisku sędziowskim.

Ps. Widać nasza publikacja lekko zawstydziła szanowne grono sędziowskie, bo ze stron PZG zdjęto kodeks sędziego.