Golf na wyspie.

Kolejny,siódmy już turniej dla dziennikarzy organizowany przez Niemiecką Centralę Turystyki odbył się w czerwcu, tym razem na odległej acz urokliwej wyspie Sylt. W turnieju udział wzięli reprezentanci redakcji golfowych Golf i Golf& Life. Nasz kraj reprezentowany był przez J. Czaplejewicza i W. Bryłę. Drużyna z Polski zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji Netto Stableford :
Polska 62
Islandia 60
Szwecja 59
Finlandia 57
Dania 51
Norwegia 47
Rosja 45
Baltic 43
Klasyfikacji Brutto Stableford:
Islandia 51
Szwecja 33
Finlandia 33
Polska 28
Norwegia 25
Dania 25
Rosja 14
Baltic 10

Szerokie piaszczyste plaże, fantastyczne wydmy, orzeźwiające powietrze, wrzosowiska, wystawne restauracje, ekskluzywne hotele, czyli tzw. wielki świat był tłem do rozgrywek i spotkania, zaproszonych na turniej, dziennikarzy. Pogoda tym razem nie sprzyjała grającym, podczas gdy w centrum Europy panowały upały, na malowniczą wyspę Sylt zawitał zimy front i zapanowała raczej niska temperatura, bo ok. 14 stopni Celsjusza. Do tego wiał prawie huraganowy wiatr. Dlatego wyniki turnieju może nie zachwycają , ale za to współzawodnictwo było zacięte.
Golf , golfem a przecież gównie chodziło o pokazanie miejsca, a to do wypoczynku i gry w golfa wydaje się być idealne, bo Sylt to miejsce pierwszego sortu.

Ta niemiecka wyspa znajduje się na Morzu Północnym w pobliżu Danii. Ma ciekawy, charakterystyczny kształt – jest nieregularnie wydłużona. W najwęższym miejscu liczy prawie 400 m, a w najszerszym ponad 12 km. Kiedyś była połączona ze stałym lądem, jednak w XIV wieku za sprawą sztormów przekształciła się w wyspę. Od lat dwudziestych XX wieku można się na nią dostać koleją po wybudowanej grobli, dzięki czemu zwiększył się ruch turystyczny. Na wyspę dotrzemy także promem lub samolotem. Samochodem również możemy się tam wybrać, ale przez wodę nas i nasze auto przewiezie pociąg.

Sylt jest synonimem luksusu. Każdy wymagający turysta znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Panie mogą spędzić czas na zakupach w butikach znanych marek takich jak np. Bulgari Burberry, Cartier, Hermes, Louis Vuitton czy Chopard. Panowie w tym czasie mogą pohasać na jednym z 4 pól golfowych. Po tych wyczerpujących zajęciach możemy udać się na zasłużony posiłek do restauracji np. takiej którą wyróżniono gwiazdką Michelina. Tych zaś na tak niewielkim obszarze jest aż 6. Jest więc w czym wybierać. Polecamy zwłaszcza ryby i owoce morza, które są podstawą w większości menu. Po wyrafinowanym posiłku należy się zrelaksować najlepiej w jednym z wielu ośrodków SPA.

Aby mieć dostęp do większej ilości atrakcji w jednym miejscu najlepiej zamieszkać w hotelu BUDERSAND Hotel-Golf & SPA-
Ten 5-gwiazdkowy hotel typu superior w Budersand Hoernum, cicho położony nad morzem w południowej części wyspy wyróżnia się imponującą architekturą. Nowoczesny wystrój wnętrz charakteryzuje się sportowym eleganckim stylem. Na szczególną uwagę zasługuje hotelowe SPA gdzie na ponad 1000 m ² znajdziemy różne sauny, łaźnię parową, duży basen, gabinety zabiegowe, duży pokój relaksacyjny i taras.
I oczywiście golf!
GC Budersand Sylt gdzie rozegrano dziennikarskie zawody to typowe 18-dołkowe pole typu links, zaprojektowane przez architekta pól golfowych Rolfa-Stephana Hansena.
Pole to otwarto w lipcu 2008 roku. Ciekawostką jest, że powstało ono na terenie koszar wojskowych. Od początku lat dziewięćdziesiątych, koszary były puste, teren o powierzchni 73 ha nie nadawał się praktycznie do niczego. W 2003 roku powstał pomysł, aby przekształcić ten obszar na pole golfowe. To było trudne zadanie – z jednej strony, około 30 hektarów utwardzonych dróg i rozpadających się budynków a z drugiej 43 akrów wydm pod ochroną.
Rok później, 40 budynki zostały rozebrane, usunięto oczyszczalnię ścieków i zbiorniki ropy, 10.000 metrów kwadratowych zostało zrekultywowanych a zanieczyszczony materiał musiał być usunięty z wyspy.
W lutym 2009 roku, kilka miesięcy po jego otwarciu, Golf Club Sylt Budersand otrzymał nagrodę dla “Najlepszego Nowego Pola Golfowego w Niemczech”, a w 2010 oraz w 2012 roku pole uzyskało tytuł trzeciego najlepszego pola golfowego w Niemczech.
Budersand to prawdziwy links, oznacza to, że gra w golfa na tym polu to gra z pogodą, a to w końcu nowe doświadczenia i wyzwania. Tutaj nie jedna wysoka piłka “przeminęła z wiatrem “, podstawowa zasada na tym polu to grać piłkę płasko. Gra na tym polu to wyjątkowe doznanie. To, tutaj na tym skrawku golfowej ziemi, każdego dnia i w każdej rundzie warunki są różne. W otoczeniu przyrody, zawsze narażeni jesteśmy na działanie żywiołów. Golf club Budersand zachwyca swoim szorstkim urokiem jałowych wydm a także pięknym widokiem obu oceanów. Na tym wyjątkowym polu, gdzie hulają ciężkie do przewidzenia wiatry, pośród piekielnie szybkich grennów i licznych przepastnych bunkrów, zdobędziemy na pewno nowe doświadczenia i zweryfikujemy nasze umiejętności.

Warto odwiedzić te wyspę której głównymi walorami ( oprócz pól golfowych) jest klimat na który ma wpływ Golfstrom, morze i plaże. Na Sylt możemy także zaobserwować w czasie przesilenia letniego zjawisko Białych nocy.
W szczycie sezonu na Sylt znajduje się nawet 60 tys. turystów (obok ok. 21 tys. stałych mieszkańców). Ma połączenia promowe z sąsiednimi wyspami oraz port lotniczy. Wyspa Sylt jest obszarem dobrze rozwiniętym pod względem turystycznym: liczne kąpieliska morskie, domki letniskowe, rezydencje. Na zachodniej stronie wyspy rozciągają się plaże o długości 38,3 km, a po wschodniej stronie wyspy znajdują się tereny do pieszych wędrówek oraz zwiedzania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo.

Przydatne linki: hotel

Przydatne linki: pole golfowe