Golf dla wszystkich

Od października PGA Polska rozpoczęła drugą edycję programu Golf dla wszystkich. Udział w niej biorą dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7-12 lat. W programie weźmie udział ponad 900 dzieci.

Celem programu jest, podobnie jak w przypadku pierwszej jego edycji, aktywizacja dzieci, zapoznanie ich z nową dyscyplina sportu, integrowanie dzieci z różnych środowisk, nauka zasad i wartości, na których opiera się golf, jak i przede wszystkim sama nauka gry w golfa.

Najmłodsi uczą się na specjalnym sprzęcie TriGolf oraz SNAG Golf, dzięki czemu ich pierwsza przygoda z golfem jest kolorowa i bezpieczna. Sprzęt jest specjalnie przystosowany do wieku dzieci, a rozmaite dodatkowe narzędzia urozmaicają zajęcia.

Zajęcia prowadzone są w trzech miastach: we Wrocławiu, w Olsztynie i w Lublinie przez członków i aplikantów PGA Polska. Każdy z nich prowadzi zajęcia w czterech szkołach, a w każdej szkole zajmuje się czterema grupami dzieci.

„Nawiązując do wcześniejszej edycji programu Golf dla wszystkich, stworzyliśmy nowy projekt tak, aby w zajęciach mogło wziąć udział jeszcze więcej uczniów. Liczymy, na to, iż w ciągu czterech miesięcy z golfem zaznajomi się ponad 900 dzieci z różnych miast w Polsce. To ważne, aby jak najwięcej młodych ludzi rozpoczęło swoją przygodę z golfem, bo tylko w ten sposób możemy zachęcić dzieci do gry w golfa. Być może właśnie te dzieci zostaną w przyszłości kadrę polskich juniorów”, powiedział Prezes PGA Polska Jarosław Sroka.

Zajęcia prowadzą członkowie i aplikanci PGA Polska, którzy posiadają także wykształcenie pedagogiczne Z racji, iż zajęcia odbywają się w trakcie lekcji WF-u, jednym z wymogów dyrekcji poszczególnych szkół jest dyplom Akademii Wychowania Fizycznego, który muszą posiadać prowadzący zajęcia. Program prowadzony jest zgodnie z założeniami Narodowego Programu Rozwoju Juniorów.

We wrocławskich szkołach lekcje z golfa prowadzi Filip Naglak, który jak sam mówi: „Prowadzenie zajęć z golfa to wyzwanie zarówno pedagogiczne jak i golfowe. Pedagogiczne chyba nawet bardziej, gdyż dzieci są różne. Jedne chwytają w lot, to co chcemy im przekazać, innym trzeba tłumaczyć wolniej i po kilka razy. Nie może być przestojów, bo chwila nieuwagi i dzieci wchodzą na głowę. W sali 9 na 13 m, to trudne logistycznie zadanie, aby wszyscy brali udział w zajęciach jednocześnie, więc musimy robić szybkie zmiany. W większych pomieszczeniach nie ma jednak tego problemu. Problemem są też niejednolite klasy pod względem zdrowotnym, czego przykładem jest klasa, gdzie mamy 30 osób i jedno dziecko ze stwierdzonym ADHD, które wymaga zdecydowanie więcej uwagi.”

Paweł Czerwonka, aplikant PGA Polska zachęca dzieci w Lublinie do gry w golfa „Zdarzają się grupy, gdzie sukcesem jest ujarzmienie koncentracji dzieci. W szkołach o wyższym poziomie dbałości o dyscyplinę zdecydowanie łatwiej i szybciej można nauczyć umiejętności golfowych oraz etykiety związanej ze wzajemnym szacunkiem.”

„Golf w szkołach jest niewątpliwie dużym wyzwaniem.”, mówi Kasia Nieciak, prowadząca zajęcia w czterech szkołach w Olsztynie. „Absolutnym priorytetem jest bezpieczeństwo. Co prawda używamy plastikowych kijów i miękkich piłek ale plastikowy kij również może być niebezpieczny. Gąbkowa piłka na szczęście już nie”.

Instruktorzy szukają równych rozwiązań, aby urozmaicić zajęcia, a tym samym zachęcić dzieci do gry. To najlepszy WF pod słońcem. Mam nadzieję, że wygramy konkurs na najlepszą lekcje WF-u”, powiedział Filip Naglak. „Zajęcia są generalnie prowadzone na zasadzie stacji z wykorzystaniem różnorakiego sprzętu (kije plastikowe, piłki miękkie, bulls eye, tarcze skills, maty do puttowania, kręgle, maty do chippowania, freezbe, elementy do gry w tenisa). Początek zajęć to zawsze rozgrzewka (albo zwykła motoryczna np. biegi, przeskoki, raczki, gąsienice itp.) lub berki i wyścigi rzędów, które zresztą dzieciaki uwielbiają” dodał Naglak.

„Staram się uczyć przede wszystkim zasad fair play i wzajemnego szacunku. Oczywiście podczas zajęć przekazuję we fragmentach całą swoją wiedzę o golfie. Skupiam się oczywiście na samej grze, czyli na umiejętności gry krótkiej (głównie puttowanie), full swing (ciekawy materiał do analizy). Poprzez zorganizowaną zabawę staram się wprowadzać przyjazną atmosferę, która jest dobrym fundamentem do kształtowania prawidłowej postawy wobec golfa”, mówi Paweł Czerwonka.

„Program golf dla wszystkich jest sporym wyzwaniem dla prowadzących jednak niewątpliwie pozwoli na zaciekawienie golfem sporej grupki dzieciaków, którzy bez niego być może nie mieliby pojęcia co to jest golf.”, podsumowała Kasia Nieciak.