Sukces w golfie poprzez jogę?

Sukces w golfie poprzez jogę

Większość z nas słyszała o jodze, niektórzy kojarzą ją z medytacją, inni z ćwiczeniami rozciągającymi, rzadziej sądzimy niesłusznie, że jest religią. Sławnymi miłośnikami jogi są Sting i Madonna.
Legenda podaje, że jogę stworzył bóg Sziwa dla swojej małżonki Parwatti, aby była wiecznie młoda, miała doskonałe ciało oraz wspaniałe samopoczucie.
Znaleziska archeologiczne dokumentujące korzenie jogi, sięgają co najmniej pięciu tysięcy lat. Z terminem joga można zetknąć się w liczących sobie przeszło 2500 lat indyjskich księgach wiedzy – Wedach. Nauki jogi zostały zebrane i usystematyzowane w II wieku naszej ery przez mistrza Patandżalego, wielkiego mędrca tamtych czasów. Joga zatem, to najstarszy z przekazanych nam systemów świadomego rozwijania ludzkiego ciała i ducha. Na przestrzeni stuleci powstało wiele szkół i tradycji przekazu starożytynyh nauk jogi, która początkowo była wiedzą tajemną, praktykowaną w kręgach zamkniętych, w małych grupach pod kierunkiem mistrza czyli Guru.

Joga, czym właściwie jest ?

Definicji jogi powstało wiele na przestrzeni lat. Według najpopularniejszych interpretacji tego terminu – to połączenie ciała, umysłu i duszy; filozofia życiowa, która ma doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Słowo “joga” pochodzi od sanskryckiego słowa „yuj”, co oznacza m.in. łączenie, kierowanie, skupianie uwagi, ale też ujarzmianie oraz powściąganie. Ujarzmianie ma dotyczyć własnego ciała, zmysłów, zachcianek i popędów. Nie chodzi tu o wyparcie lub stłumienie, ale o zapanowanie nad nimi, tak aby nam służyły oraz pomagały w rozwoju fizycznym, psychicznym i duchowym. Zjednoczenie tego, co fizyczne, psychiczne i duchowe, zsynchronizowanie na najwyższym możliwym poziomie. Joga zatem to system samodoskonalenia i samodyscypliny.

Wyróżnia się siedem ścieżek jogi jak np. Karma Joga – droga bezinteresownego czynu, Mantra Joga – droga poprzez powtarzanie wibrujących dźwięków lub modlitw itp.
Najczęściej praktykowanym na Zachodzie rodzajem jogi jest Hatha-joga tzw. joga pracy z ciałem. Ćwiczenia, które znamy pod nazwą “Joga” to właśnie Hatha-Joga. Obejmuje ona praktykę asan czyli pozycji ciała, ćwiczenia oddechowe oraz niezbędną relaksację.

Hatha joga jest systemem koncentrującym się na organicznym zdrowiu, nie zaś na rozwoju mięśni – efekt ten jest jedynie korzystnym skutkiem ubocznym. Tajemnica jogi polega na rozciąganiu mięśni, nie zaś na ich napinaniu, jak w przypadku klasychnych ćwiczeń gimnastycznych. Rozciąganie mięśni to odprężenie i uspokojenie.

Wszystkie ćwiczenia jogi są wykonywane bardzo powoli i z uważnością, przy najmniejszych oznakach bólu trzeba je natychmiast przerwać. Nie wolno nam lekceważyć tego rodzaju sygnałów ostrzegawczych, bowiem organizm w ten sposób broni się przed przeciążeniem lub kontuzją. Każde ćwiczenie wykonujemy jednynie w takim stopniu, w jakim w danej chwili jesteśmy w stanie. Joga jest bardzo osobista, jej główny akcent to osobiste postępy. Nie porównujemy się do innych i nie rywalizujemy.
Regularne ćwiczenie przez pół godziny dziennie może odmienić całe życie! Joga odpręża, odmładza, wzmacnia i reguluje funkcje całego organizmu. Daje energię i witalność. Wiele ćwiczeń jogi ma wybitnie pozytywne oddziaływanie na kręgosłup wpływając na jego sprawność i elastyczność.
Joga poprzez techniki oddechowe uczy nas również cierpliwości, uspakaja, wzmacnia koncentrację i czyni nas bardziej świadomymi.

Jack Nicklaus i Tiger Woods chwalą korzyści płynące z jogi. Uznając wartość zarówno elastyczności jak i świadomości w grze w golfa.

W jaki sposób joga pomaga w grze w golfa?

Wieloletnia instruktorka jogi trenująca golfistów w Toronto, Debbie Horovitch, w wypowiedzi dla National Post: “Jest oczywisty związek między jogą a golfem. Nie wszyscy wiemy, że podstawą jogi nie jest rozciąganie a koordynacja ruchu z oddechem – umiejętność, która pozwala golfiście zarówno uspokoić umysł jak grać w odpowiednim tempie.”

Regularne uprawianie jogi pomaga w utrzymaniu ciała w dobrej kondycji, wzmacnia organizm, wzmiacnia kręgosłup niewelując bóle i dyskomfort podczas gry. Golf jest dyscypliną asymetryczną podczas uprawiania, której nadwyrężana jest jedna strona ciała i joga dbająca o harmonię i rówonowagę, wzmacnia osłabione mieśnie zapobiegając nawracającym kontuzjom.

Już po kilku pierwszych sesjach jogi golfista zauważa znaczną poprawę. Lepsza jest równowaga ciała, łatwiej jest utrzymać właściwą postawę. Zmniejsza się ból pleców i łatwiej wykonać jest swobodny swing.

Sukces w golfie dzięki jodze:

Elastyczność
Aby wykonać swing z dużą siłą, dać odpowiedni napęd piłce, musimy być w stanie w pełni się obracać. Wiele mięśni, ścięgien i wiązadeł odgrywa ważną rolę podczas wykonywania pełnego swingu. Jeśli mięśnie nie są elastyczne wykonanie pełnego, swobodnego swingu nie będzie możliwe. Jednocześnie też krótkie mięśnie będziemy nadwyrężać, co doprowadza do bólu i kontuzji.

Wytrzymałość
Chociaż golf nie jest tak intensywną dyscypliną jak maraton, jednak gra może być wymagająca i wyczerpująca fizycznie nawet dla tych, którzy są w dobrej kondycji fizycznej.
Praktyka jogi poprawia naszą siłę i wytrzymałość poprzez pracę na wszystkich grupach mięśniowych w organizmie. Dynamiczne serie asan jak np. Powitanie Słońca poprawiają nasze krążenie, poprawiając ukrwienie narządów wewnętrznych i zwiększając wydajność ciała.

Siła
Mocny shot to nie tylko pełen swing dzięki elastyczności mięśni. Niezbędne są silne mięśnie zwłaszcza ramion, które nadają odpowiednią prędkość piłce.
Silne mięśnie brzucha oraz pleców będą zapobiegać nawracającym bólom kręgosłupa oraz przeciwdziałać kontuzjom. Wzmacniamy również biodra i miednicę, które są odpowiedzialne za inicjowanie swingu.

Postawa ciała
Dobra postawa ciała w praktyce golfa jest również istotna jak w wielu sportach. Nieprawidłowe ułożenie korpusu podczas gry doprowadza do nierównowagi mięśni i następnie do ich zmian. Zatem niezbędne jest, aby zwracać uwagę na postawy ciała we wszystkich fazach gry.
W jodze pracujemy na propriocepcji ( zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała), zasadniczej kwesti graczy w golfa. Rozwinięta świadomość własnego ciała, daje nam lepszą kontrolę nad ciałem, pomaga w koordynacji ruchów i w pewności siebie na polu.

Równowaga i symetria
Golf jako dyscyplina asymetryczna rozwija intensywniej i obciąża jedną stronę ciała, co w konsekwencji doprowadza do dyskomfortu nie tylko w czasie gry, ale w życiu codziennym.
Praktyka jogi wpłynie na poprawę pracy mięśni mniej rozwiniętych, wprowadzi równowagę w ciele dzięki czemu ruchy ciała będą bardziej płynne i swobodne.

Świadomość oddechu
Oddychamy bezwiednie, jak się często mówi “samo się oddycha”.
Jakość oddechu odzwierciedla stan umysłu. Spokojny oddech to spokojny umysł. Powolne, spokojne oddychanie jest najpotężniejszym sojusznikiem radzenia sobie ze stresem.
Kontrolowanie oddechu jest zatem kluczową kwestią, mającą bezpośredni wpływ na jakość naszych wyników na polu.
Joga zwraca uwagę na wartość synchronizacji oddechu z ruchem co zwiększa naszą świadomość ciała i optymalizuje funkcjonowanie mięśni i stawów.

Wewnętrzny spokój i koncentracja
Odpowiednie przygotowanie fizyczne, wypracowana technika gry nie są wystarczające. Wyzwania psychiczne na polu okazują się równie duże jak fizyczne. Doskonale wiemy, jak trudno jest uderzyć piłkę pod presją i w stresie rywalizacji. Umiejętność skupienia się i wewnętrzny spokój nie są związane z naszym doświadczeniem i praktyką golfową a z naszymi emocjami i umiejętnością radzenie sobie z nimi. Najczęstsze pułapki psychiczne obejmują niepokój, nerwowość, niemożność oderwania myśli od błędu popełnionego na poprzednim greenie albo przewidywania rozwoju gry. Gdy dajemy się ponieść emocjom takim jak rozczarowanie, gniew, złość, kiedy zamartwiamy się i stresujemy nie wykorzystujemy optymalnie naszego potencjału.

Medytacja i wizualizacja
Przygotowanie mentalne graczy jest co najmniej tak ważne jak szkolenie techniczne. Techniki medytacyjne i wizualizacji pomagają w wyciszeniu umysłu i uczą umiejętności kierowania uwagi na chwilę obecną. Uczymy się “nie oceniać” i “nie oczekiwać” a skupiamy się na chwili teraźniejszej, unikając w ten sposób stresu i flustracji. “Dyscyplinujemy” w ten sposób swój umysł, aby był jasny, spokojny.

W swojej książce “Szkolenie tygrysa: przewodnik ojca w wychowaniu syna na zwycięzcę w golfie i życiu ” (HarperCollins, 1998), Earl Woods, ojciec wielkiego Tigera Woods, przypomina synowi:
“Jeśli nie zaśmiecasz umysłu świadomego niekończącymi się
wskazówkami i poradami, ułatwiasz swojej intuicji prowadzić cię.”

Aparigraha
W jodze w przeciwieństwie do golfa nie ma rywalizacji, ćwiczymy dla siebie bez porównywania się do innych. Daje nam to wolność i radość z każdej asany i z każdego ruchu. Jogowa zasada “aparigraha” (sanskryckie słowo dla “nieprzywiązywania się”) umożliwia skoncentrowanie się na chwili obecnej.
Gdy włączysz aparigrahę w swoją praktykę golfa, uwolnisz swój umysł i przestaniesz myśleć o poprzednim, być może, nieudanym swingu. Będziesz w pełni w chwili obecnej pozwalając ciału w sposób naturalny na wykonanie swobodnego swingu.
Earl Woods mówił do syna: “To, do czego dążysz to elastyczny, płynny i swobodny swing, który ma w sobie moc”.

Zachęcam do jogi i zapraszam do odwiedzin specjalnego profilu jogowego dla golfistów: https://www.facebook.com/golfjoga

Marlena Kotas
nauczyciel jogi,
początkująca golfistka