Polonia Open 2014

Gina Swatowska i Janusz Bączyk mistrzami Polonia Open 2014 by Żywiec
New Jersey potęgą w golfie!

Gina Swatowska i Janusz Bączyk zostali zwycięzcami XIV turnieju Polonia Open by Żywiec w randze Polonijnych Mistrzostw Świata w Golfie. Oboje mieszkają w New Jersey, Gina koło Atlantic City, a Janusz niedaleko Trenton.

Ten turniej należał do weteranów. I Swatowska, i Bączyk, zwycięzcy w kategorii Open, startują we flagowym turnieju Polonii od lat. Oboje opuścili tylko jedne zawody. Ale o ile Bączyk poznał już wcześniej smak triumfu, to Gina Swatowska musiała czekać na to 14 lat. Wygrała w swoim 13 starcie.
Nic dziwnego, że gdy trafiła do ostatniego dołka, była przeszczęśliwa i wcale jej nie przeszkadzało, że marynarka – którą dostała za zwycięstwo – była lekko za duża.
– Trzynastka, zazwyczaj liczba pechowa, dla mnie okazała się szczęśliwa –śmiała się Gina.
A startowała z trudnej pozycji – po dwóch rundach miała 4 uderzenia straty do do Ewy Geritz z Warszawy. Ale Geritz nie wytrzymała psychicznie bezpośredniej konfrontacji z Giną, rundę przegrała 6 uderzeniami, a cały turniej dwoma.
Trzecia była Brygida Morańska z Warszawy, uzyskując najlepszy wynik w rundzie (85).

Janusz Bączyk zapisał nową kartę w historii Polonia Open by Żywiec. Stał się pierwszym zawodnikiem, któremu udało się wygrać ten turniej po raz drugi. Poprzednio triumfował w 2011 r.
Bączyk miał bardzo dobrą pierwszą rundę, w której odskoczył konkurencji. Zdzisław Małkus miał 3 uderzenia straty, a wielki rywal golfowy Janusza, Marcin Szostak – osiem. Wprawdzie w drugiej rundzie Szostak zbliżył się do lidera, ale dzieliło ich 5 uderzeń. W sporcie wszystko może się zdarzyć, ale znając charakter i spokój Bączyka, mało kto dawał innym szansę na dogonienie lidera. Wygrał z przewagą 5 uderzeń nad Szostakiem i 7 nad Małkusem. Po raz drugi założył marynarkę Polonijnego Mistrza Świata.

W turnieju wystartowało 150 golfistów i golfistek. Jak zwykle licznie reprezentowane było New Jersey, Nowy Jork i Chicago. Bardzo liczna grupa przyjechała z Kanady. “Kanadyjczycy” zapowiadają, że w przyszłym roku będą jeszcze mocniejsi.

Klasyfikacja Open
Mężczyźni Gross

1. Janusz Bączyk New Jersey – 234 (76, 81, 77)
2. Marcin Szostak New Jersey – 239 (84, 78, 77)
3. Zdzisław Małkus Australia – 241 (79, 83, 79)

Kobiety Gross

1. Gina Swatowska – New Jersey – 268 (85, 93, 90)
2. Ewa Geritz Warszawa – 270 (86, 88, 96)
3. Brygida Morańska Warszawa – 277 (93, 99, 85)