Uderzenia z górki i pod górkę.

Jak sobie lepiej radzić przy uderzeniach z górki i pod górkę? W obydwóch przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na dwie najważniejsze rzeczy.

Pierwsza to trajektoria- musimy wiedzieć, że trajektoria lotu piłki zmieni się według pochylenia górki. Jeśli uderzamy piłkę w pochyleniu z górki trajektoria będzie niższa. – Jeśli uderzamy piłkę z pochylenia pod górkę – trajektoria lotu piłki będzie wyższa. Drugą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest to, że nasze ustawienie do piłki jest w pochyleniu. Powoduje to zmianę w swingu i kierunku lotu piłki. Jeśli uderzamy piłkę w pozycji pod górkę piłka ma tendencję „uciekania” w lewo – Jeśli uderzamy piłkę w pozycji z górki piłka ma tendencję do lotu w prawo.

Pozycja pod górkę

Musimy pamiętać o kilku ważnych elementach.
-Ustawienie się do strzału:
Starajmy ustawić się w taki sposób, aby nasz kręgosłup był ustawiony pod kątem 90 stopni do podłoża, co spowoduje, że większa część ciężaru w zależności od pochylenia przesunie się na prawą stopę (gracz praworęczny). Ramiona ustawiamy równolegle do podłoża, chcemy mieć uczucie, że jesteśmy troszkę za piłką, pozycja piłki trochę bliżej lewej stopy

Lekcja 003 Lekcja 002
-Zamach do tyłu: Przy zamachu do tyłu staramy się pozostawić ciężar na prawej stopie tak samo, jak przy pozycji początkowego ustawienia.

Lekcja 005
– Zamach do przodu: Z powodu pochylenia ciężar ciała jest bardziej na prawej nodze niż zwykle, biodra i nogi są mniej aktywne. To spowoduje, że będziemy mieli tendencje uderzenia piłki w lewo od celu (pull) powodowane za dużą rotacją rąk w momencie uderzenia. Aby tego uniknąć starajmy się w ciągu uderzenia trzymać główkę kija jak najdłużej w kierunku na cel

Lekcja 007
– Pozycja finiszu. Przy pozycji końcowej zostawiamy część ciężaru po prawej stronie, by utrzymać równowagę.

Lekcja 014

Pozycja z górki

W tym przypadku także musimy pamiętać o kilku ważnych elementach .
-Ustawienie się do strzału: Starajmy ustawić się w taki sposób, żeby nasz kręgosłup był ustawiony pod kątem 90 stopni do podłoża, co spowoduje, że większa część ciężaru w zależności od pochylenia, przesunie się na lewą stopę (gracz praworęczny), ramiona ustawiamy równolegle do podłoża, pozycja piłki przesunięta bliżej prawej stopy.

Lekcja 019Lekcja 028
-Zamach do tyłu: Przy zamachu do tyłu staramy się pozostawić ciężar na lewej stopię tak samo ja przy pozycji początkowego ustawienia. Uważajmy, żeby ciężar nie przesunął się jeszcze bardziej na lewą stopę.

Lekcja 021

– Zamach do przodu: Głównym kłopotem przy uderzeniach z górki jest uzyskanie odpowiedniej wysokości lotu piłki. Z tego powodu będziemy się starać uderzyć, jak najbardziej w dół na piłkę i mieć uczucie, że gonimy piłkę główką kija z górki, robiąc agresywny “release” przez piłkę.
Lekcja 023
Przesunięcie ciężaru na lewą nogę przy uderzeniu z powodu pochylenia górki, nie sprawi nam jakiegokolwiek kłopotu, jednak musimy uważać, żeby nie przesadzić, co spowodowałoby utratę równowagi i mogłoby mieć wpływ na strzał.

Lekcja 031

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl