Powiększanie masy mięśniowej

Powiększanie masy mięśniowej

 

Wielu młodych sportowców zadaje pytanie, w jaki sposób mogą osiągnąć przyrost masy mięśniowej i współzawodniczyć w rozgrywkach z lepiej umięśnionymi i silniejszymi zawodnikami nie tylko z przeciwnego, ale i z własnego zespołu. Podstawą zwiększenia masy mięśniowej jest odpowiednio dobrany program treningowy, a właściwe żywienie jest niezbędne dla zapewnienia wystarczającej ilości energii podczas wyczerpujących sesji treningowych i prawidłowego procesu odnowy. Należy przypominać sportowcom kluczowe zasady zwiększania masy mięśniowej, zasady treningu siłowego i prawidłowego żywienia.

Zwiększenie wartości energetycznej diety w celu przyrostu masy mięśniowej

Sportowiec, który dąży do zwiększenia masy mięśniowej, odczuwa potrzebę uczestniczenia w wyczerpującym treningu siłowym. Stara się poszerzyć granice swoich możliwości, wzbogacając swoją dietę o dodatkowe 500 kalorii. Z trzech podstawowych składników pokarmowych (węglowodanów, białek i tłuszczów) tylko białka zawarte w diecie mogą być spożytkowane na rozwój masy mięśniowej. Jeżeli jednak dieta sportowca nie zawiera wystarczającej wartości energetycznej, zasoby białek w organizmie są wykorzystywane jako materiał energetyczny. W tej sytuacji procesy zwiększania masy mięśniowej są ograniczone.

W przeciwieństwie do tego, co sądzi wielu sportowców, dodatkowa ilość energii w pożywieniu, potrzebna do rozwoju masy mięśniowej, nie pochodzi wyłącznie z białek!

Diety bogate w białka i suplementy białkowe

Stosowanie suplementów białkowych lub diet bogatych w białka nie jest skuteczne u sportowców, którzy spożywają w ciągu dnia dwa lub trzy posiłki zawierające białka, gdyż w ich diecie znajduje się wystarczająca ilość białek. Wynika to z następujących faktów:

* Zazwyczaj mieszana dieta sportowców zawiera białka w ilości wystarczającej do przyrostu mięśni i ich odnowy.

* Białka zawarte w diecie i w suplementach białkowych odgrywają taką samą rolę w organizmie.

* Nadmiar białek niewykorzystanych przez organizm jest spalany jako materiał energetyczny lub zamieniany w tłuszcz i magazynowany w tkance tłuszczowej.

Czas spożywania posiłków ma istotne znaczenie

W przeprowadzonych ostatnio badaniach wykazano, że węglowodany i białka spożywane w ciągu 30 minut po zakończeniu sesji wysiłkowej skutecznie odbudowują zasoby aminokwasów i węglowodanów w mięśniach. Proces ten przygotowuje sportowców do następnej sesji wysiłkowej. Spożycie dodatkowej przekąski w tym czasie jest sposobem na wzbogacenie organizmu o 500 lub więcej kalorii potrzebnych w ciągu dnia do zwiększania masy mięśniowej.

  

Białko jedynie częściowo wpływa na wzrost mocy

Aminokwasy stanowią składnik budulcowy białek. Aczkolwiek białka zawarte w diecie dostarczają organizmowi aminokwasów, wspomagając przyrost masy mięśniowej i odnowę po treningu siłowym, najważniejszym składnikiem żywieniowym dla wyrabiania siły mięśni są węglowodany.

Spożywanie odpowiedniej ilości węglowodanów przed wyczerpującym wysiłkiem dostarcza dodatkowej energii oraz oszczędza aminokwasy niezbędne dla rozbudowy masy mięśniowej w okresie restytucji powysiłkowej. Zapotrzebowanie sportowców na białka jest nieznacznie wyższe niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Badania naukowe wykazują, że większość sportowców w swojej diecie ma zapewnioną odpowiednią ilość białka. Nie istnieje zatem potrzeba stosowania specjalnych, bogatych w białka diet lub suplementów białkowych. Mięso, drób produkty mleczne, kurze jajka, orzechy, suszona fasola zawierają wystarczające ilości białka. Również trafnym wyborem jest spożywanie kanapek z indykiem, krakersów i sera lub batonów zawierających od 7 do 14 gramów białka.

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl