Czy jest szansa na odbudowę pola golfowego w Szczawnie Zdroju? Historia kołem się toczy!


 

Pole golfowe w Szczawnie-Zdroju (Słoneczna Polana) oficjalnie otwarte w  1924 roku  jak wiemy nie bardzo komponowało się władzy ludowej i po zakończeniu wojny zwyczajnie je zamknięto.  Pole powstało dzięki inicjatywie Jana Henryka XV Hochberga. Projektantem pola był William J.Rusack ze Szkocji. Par Pola w Szczawnie Zdroju wynosił 72 a łączny dystans to ponad 5000 metrów.  Zabiegów  odbudowy pola było już kilka niestety nic z tego nie wyszło.

Dwadzieścia lat temu młodzieniec Michał Balcerowski zakochał się w golfie. Wiemy o tym ponieważ pisaliśmy o nim i jego historii w numerze 4 Golfa! Napisał wówczas list ( tak , tak kiedyś pisało się listy na papierze) do dyrektora pola ABGC  i został zaproszony na “prawdziwe pole golfowe”  gdzie został fachowo poinstruowany przez samego  Alvina Lee Brasseaux  i  obdarowany prawdziwymi kijami golfowymi.   Dlaczego o tym piszemy ? Bo po 20 latach właśnie dziś już pan Michał znów postawił sobie za cel powołanie klubu golfowego w Szczawnie Zdroju a nawet myśli o odbudowie pola.

Jak nam powiedział z uwagi na obecne wymagania, pole musiałoby być powiększone, w trakcie wymiany informacji z architektem Rainerem Preissmanen, który był w Szczawnie Zdroju w 2000 roku ustaliłem że została złożona propozycja współinwestycij z gminą Szczawno Zdrój. Jednak ówczesny burmistrz nie przystał na warunki, kojarząc Golf jako sport zbyt elitarny a Polska jeszcze nie była członkiem UE .  Problemem  było także znalezienie na taką inwestycję pieniędzy. Obecnie w trakcie rozmów z burmistrzem Markiem Fedorukiem została okazana wola pomocy i wsparcia inicjatywy stworzenia stowarzyszenia. Przedstawiłem plan otwarcia akademii golfa non profit dla lokalnej szkoły. Obecnie poszukiwany jest poważny inwestor  z uwagi na fakt, że Książęce Pole Golfowe jest najstarsze, zależy mi na tym aby powróciło w dawnym blasku. Kilka lat temu została zorganizowana wystawa pt. Historia Polskiego Golfa na potrzeby której został przygotowany wirtualny spacer po dwóch dołkach w Szczawnie Zdroju. Zwróciłem się do PZG i Pana Andrzeja Persona o pomoc w znalezieniu materiałów, niestety pozostała ona bez odzewu. Gmina jest otwarta i w tym miejscu można wspomnieć o zwolnieniu z podatku na terenie Szczawna Zdroju oraz woli przeniesienia toru four-cross i placu zabaw, który znajduje się obecnie na dawnym 18 dołku.  Osobiście po blisko 12 latach spędzonych  Anglii  jestem zdeterminowany do rekultywacji golfa w Szczawnie. Mogę jeszcze wspomnieć ,że gmina oferuje teren blisko 130 hektarów jest więc możliwe stworzenie drivinge range co stanowi ważny element finansowy klubu. Odbyłem dwie rozmowy z właścicielem Słonecznej Polany (dawnego budynku klubowego) niestety nie wykazał on woli sprzedaży czy wynajęcia choćby części budynku. Po listopadowym rekonesansie na polu wciąż można rozpoznać greeny i tee, oczywiście nie obędzie się bez drużyny drwali. W chwili znalezienia 20 osób chętnych odtworzyć dawny klub i pole zostanie ustalony termin spotkania zawiązującego nowy klub. Od momentu  zarejestrowania, będziemy mogli zwrócić się o bezpłatne użyczenie terenu i zająć się zebraniem funduszy europejskich na wskrzeszenie Feniksa.

Kibicujemy i trzymamy kciuki za powstanie klubu i mamy nadzieję, że ziarno zasiane 20 lat temu w Amberze zakiełkuje.  Swoją drogą może z tej okazji uda się wynegocjować jakąś specjalną cenę na grę w ABGC dla nowych golfistów ze Szczawna Zdroju?  

 

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl