Woda w ogrodzie

Woda w ogrodzie

Dusza ludzka jest niczym woda: z nieba pochodzi, do nieba się wznosi.  Goethe

Oczko wodne ze strumykiem

                 Ze wszystkich wód naturalnych wielu osobom (ja również do nich należę) najbardziej podobają się strumyki. Najładniejsze są te, które wiją się niezdecydowanymi łukami (meandrami) przez łąkę usianą kwiatami. Sądzę, że wielu z nas przytrafiło się w słodkim rozmarzeniu śledzić bieg potoku. Od zawsze wody w ogrodach oferowały luksus podróży w marzeniach. Szmer strumienia koi i wycisza. Strumień wygląda efektownie, gdy ma dość miejsca, aby się wić. Zbudowany w ogrodzie musi płynąć jak najbardziej naturalnie. Jego długość powinna pasować do całości ogrodu oraz do wielkości oczka wodnego. Nie powinien być zbyt głęboki (ok. 30 cm), warto również wybudować wzdłuż jego brzegu kilka jazów piętrzących wodę. Dno strumyka wykładamy folią, masą kauczukowo-bitumiczną lub wylewamy betonem zmieszanym z dodatkami zwiększającymi jego szlachetność. Ściany i dno powinno się wyłożyć kamieniami polnymi. By rzeczka wyglądała naturalnie, trzeba „plamami” zasadzić wzdłuż jej brzegów rośliny lubiące wilgoć. W dowolnym miejscu warto postawić drewniany mostek lub zrobić przejście z kamieni na drugi brzeg. Strumień „ożywiamy” pompą wodną. Rodzaj i parametry zastosowanej pompy uzależniamy od jego wielkości. Strumień ładnie wygląda, gdy kończy się niewielkim rozlewiskiem z plażą włożoną drobnymi kamieniami i piaskiem. Tutaj w zagłębianiu ukrywamy pompę i podłączamy do niej wąż, który prowadzimy pod ziemią do górnego oczka tak, aby jego wylot znajdował się około 30 cm od wierzchołka kaskady. Pompę umieszczamy w miejscu łatwo dostępnym, umożliwiającym czyszczenie lub ewentualne wymontowanie jej na zimę. Przewody elektryczne podłączamy w hermetycznej puszce elektrycznej (tę czynność lepiej zlecić elektrykowi).

Lubimy naturalnie „błądzące” strumienie, może więc warto mieć u siebie ich namiastkę i zaaranżować strumień w swoim ogrodzie po to, aby urzeczywistnić własne koncepcje, często pełne fantazji.

Kaskady

                 Zamiast zwykłego stawu obudowanego skałami możemy wybudować wielopoziomową kaskadę z misami przelewowymi. Wodę wprawia w ruch pompa, niecki kaskady można wybudować z betonu lub wyłożyć folią. Kaskadę najlepiej zbudować na pochyłym terenie. Pamiętajmy o doborze odpowiednio silnej pompy, która musi wynieść strumień wody na żądaną odległość. Są dwie możliwości budowy kaskad ogrodowych: poprzez wykorzystanie albo gotowych prefabrykowanych elementów kaskad, albo kamieni naturalnych, co jest zdecydowanie trudniejsze i wymagające dużej dawki inwestycji. Wybudowanie kaskady z progami wodnymi nie jest wcale takie trudne, nawet gdy mamy płaski ogród. Przy budowie oczka wodnego pojawia się przecież problem, co zrobić z hałdą ziemi pochodzącą z wykopu. Często wywozimy ją, bo jest nam niepotrzebna, a wystarczy odpowiednio ją uformować, zainstalować pompę, oświetlenie i osadzić roślinnością, aby cieszyć się ze swojego dzieła.

Woda i światło

                   Instalując odpowiednie oświetlenie strumyka, kaskady czy innego zbiornika wodnego, sprawimy, że ogród nabierze zupełnie innego oblicza. Będzie można z niego korzystać o każdej porze dnia i nocy. Umiejętnie podświetlony ogród robi się bardziej tajemniczy.

Zanim kupimy lampy ogrodowe lub reflektorki, wybierzemy miejsce, które chcemy oświetlić. Wodospady lub kaskady najlepiej podświetlić z zewnątrz reflektorem powierzchniowym dającym światło punktowe. Lampy trzeba zamontować tak, żeby po ich zapaleniu ich najciekawsze elementy odbijały się w lustrze wody. Natomiast na dnie stawu warto umieścić lampę podwodną dającą światło rozproszone. Słup wody w fontannie oświetlamy reflektorem podwodnym o świetle skupionym. Dzięki odpowiednim filtrom na lampach nasz ogród wodny stanie się bajecznie kolorowy. Pamiętajmy, że reflektory powinny być dobrze zamaskowane, powinniśmy widzieć światło, a nie jego źródło.

Brzeg oczka wodnego

                 Formowanie brzegów wieńczy budowę oczka wodnego. Trzeba jeszcze zadecydować, które ich partie należy umocnić, aby można było po nich chodzić. Przystosowanie fragmentu brzegu do chodzenia umożliwi nam niekłopotliwe żywienie ryb i wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Pozostałe brzegi pozostaną wówczas – jak się odpowiednio postaramy – niezakłóconym siedliskiem roślin i zwierząt. Istotne jest, aby zamaskować nienaturalnie wyglądającą folię PCW, beton czy plastik, nasze oczko będzie wówczas ładniejsze i trwalsze (zabezpieczymy bowiem materiał przed niszczącymi promieniami słońca). Dobierając materiały do kształtowania brzegów oczka, powinniśmy kierować się zasadą: im naturalniej, tym piękniej. Tymi naturalnymi materiałami są: drewno, kamienie i oczywiście rośliny strefy brzegowej. Tylko naturalne materiały dają możliwość stworzenia harmonijnego przejścia między ogrodem i zbiornikiem wodnym.

              Jeżeli z ogrodu korzystają dzieci, wskazane jest zrobienie tzw. plaży z kamyków. Wymaga to usypania pod folią wału (np. ze żwiru), który będzie zapobiegał zsuwaniu się kamyków w głąb oczka. Wał powinien znajdować się w odległości około 1 m  od obrzeża. Ogrodowy staw czy oczko wodne zawsze ekscytuje dzieci. Pamiętajmy, że maluchów nie można zostawiać samych w pobliżu otwartego zbiornika wodnego. Gdy mamy małe dzieci, zrezygnujmy z otwartego zbiornika wodnego. Lepszym rozwiązaniem będzie wówczas stara ozdobna pompa, źródełko na ścianie, dzban z przelewającą się wodą lub źródełko wybijające z przewierconego kamienia. Kamień możemy sami przewiercić i umieścić w nim dyszę pompy wodnej. Przewiercony centralny kamień umieszczamy w otoczeniu innych kamieni na pokrywie plastikowego zbiornika, który umieszczamy pod ziemią. W pokrywie nawiercamy otwory, aby woda wytryskująca z kamienia chodziła w obiegu zamkniętym. Rośliny wodne umieszczamy w plastikowym koszu i przykrywamy tymi samymi kamieniami. Takie źródełko jest  bezpieczne również dla małych dzieci.

                 Niezależnie od wielkości ogrodu, jego charakteru oraz tego, czy jest nowy, czy istnieje od dawna, woda nada mu inny wymiar… wprowadzi życie.

                                                                                     Ewa Malepszy

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl