Jak ocenić przed turniejem, który zawodnik wygra turniej?

Golf podobno był już znany w średniowieczu, a wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Współcześnie w golfa amatorsko i profesjonalnie gra się na całym świecie. To to także popularny sport do obstawiania w zakładach bukmacherskich. Jak jednak ocenić, kto wygra turniej?

Obstawianie golfa

Zacznijmy od podstaw. Jak obstawiać golfa u bukmacherów? Do wyboru masz kilka zakładów. Podstawowy to obstawienie zwycięzcy turnieju, co jednak wcale nie jest łatwe. Mimo wszystko, najwięcej osób wybiera taki zakład i to także najbardziej opłacalny kupon. Można obstawiać również najwyżej sklasyfikowanego gracza w danym kraju, zawodnika, który będzie liderem czy znajdzie się w top 3, top 6 etc. po pierwszych 18 dołkach czy pierwszej rundzie. Opcji jest naprawdę sporo, a co ważne obstawia się i przed turniejem i w jego trakcie. Obstawianie golfa na żywo nie jest tak stresujące jak innych dyscyplin, bo tu czasu jest wiele – czasem turnieje trwają nawet kilka dni. Można zatem spokojnie przeanalizować, kto ma szansę na wygraną. Gdy już ustalisz faworyta rozgrywki, pomyśl o skorzystaniu z oferty bukmacherów. Najlepiej giganta zakładów w Polsce, np. STS. O tym jak sprawdzić kupon STS i jak go postawić dowiesz się na stronie operatora.

Trudne typowanie zwycięzcy

Wytypowanie zwycięzcy turnieju w golfa to nie prosta sprawa. Poziom jest mocno wyrównany, gra zajmuje sporo czasu i wszystko może się zdarzyć w trakcie rozgrywek. Najczęściej turnieje trwają 4 dni, występuje w nich nawet 100 zawodników, a format jest 72-dołkowy. Co więcej, zdarza się, że liderzy klasyfikacji generalnej i znani golfiści nie wygrywają turnieju za turniejem, co więcej niektórzy zawodnicy z czołówki światowej czasem nie wygrali nic od kilku lat. Zbierają punkty za dobre występy, niekoniecznie za wygraną. To jeszcze bardziej utrudnia wytypowanie zwycięzcy w turnieju golfowym. Nie znaczy to jednak, że sprawa jest niemożliwa.

Poznaj dobrze zawodników

Przede wszystkim trzeba dobrze poznać zawodników. W golfie liczy się to jeszcze bardziej niż w innych dyscyplinach, bo wszystko zależy od indywidualnych umiejętności gracza. Aby poznać dobrze zawodnika, trzeba sprawdzić jego formę w poprzednich turniejach i statystyki, poczytać o jego celach, a także sprawdzić jego biografię czy ciekawostki dotyczące jego występów. Przykładowo, czy ma ulubione pole, w jakich turniejach wypada dobrze, czy woli pagórki czy pola ze zbiornikami wodnymi etc. To wszystko może mieć znaczenie.

Najlepsi golfiści na świecie

Za najlepszych golfistów świata uznaje się:

  1. Jacka Nicklausa z USA, o którym mówi się najlepszy golfista wszech czasów. Wygrał 18 Wielkich Szlemów. Przeszedł na emeryturę w 2005 roku.
  2. Tigera Woodsa z USA. Wygrał 15 tytułów Major, dalej jest aktywnym graczem.
  3. Bena Hogana z USA, lidera turniejów w latach 40. i 50., znanego z idealnego zamachu zwycięzcę 9 turniejów Major. Zmarł w 1997 roku.
  4. Arnolda Palmera z USA,zwycięzcę 7 turniejów major w latach 1958-1964. Zmarł w 2016 roku.
  5. Gary’ego Playera z Afryki Południowej, który wygrał 9 turniejów Major.

Sprawdź rangę turnieju

Drugą ważną rzeczą, którą trzeba sprawdzić, jest ranga turnieju i pula nagród. W tych najbardziej prestiżowych ci najlepsi zawodnicy będą starać się o wygraną. Mniej znane zawody mogą odpuścić, by np. poświęcić się przygotowaniu do kolejnych turniejów o większej randze. Co ciekawe, jest nawet przesąd mówiący o tym, że nie należy wygrywać turnieju zaraz przed tym o wysokiej randze, bo bardzo trudno jest wygrać dwa turnieje z rzędu. 

Legendarne rozgrywki

Które turnieje są najbardziej prestiżowe? Rozgrywki golfa odbywają się od stycznia do października. Jest ponad 100 turniejów profesjonalnych rozgrywanych w ramach lig, jak PGA Tour, Asian Tour, European Tour. Spośród tej setki najbardziej legendarne i przyciągające najwięcej fanów są trzy:

  • Masters rozgrywany w kwietniu na polu Augusta National w USA.
  • US Open rozgrywany w czerwcu na co roku innym polu w USA.
  • British Open rozgrywany w czerwcu na jednym z 10 pól w Anglii i USA.

To turnieje należą do Majors, razem z PGA Championship rozgrywanym w sierpniu w USA, ale ten jest uznawany za mniej prestiżowy. Majors to taki wielki szlem golfa.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy typowaniu golfa?

Poza zawodnikami i rangą turnieju, wpływ na wyniki może też mieć pogoda. Warto sprawdzić prognozę, a potem dowiedzieć się, któremu zawodnikowi służy np. więcej słońca. Złe warunki atmosferyczne mogą też spowodować, że wyniki turnieju będą bardziej losowe.

 

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl