Black Water Links

Ekologiczne pole golfowe w Wielkopolsce pełnowymiarowe pole golfowe w Tarnowie Podgórnym będzie pierwszym takim obiektem w Wielkopolsce.

Soczysta zieleń trawy, stawy, drzewa, naturalne wzniesienia – to zobaczymy na każdym polu golfowym. Jednak inwestycja w Tarnowie Podgórnym jest wyjątkowa – to jeden z najbardziej ekologicznych projektów nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Nawadnianie pola golfowego

Pole Black Water Links w Tarnowie Podgórnym wpłynie na zwiększenie znaczenia i prestiżu gminy Tarnowo Podgórne, będzie też jednym z pól o najbogatszej infrastrukturze, utrzymywanym w zgodzie z ekologią. Jest polem zaprojektowanym całkowicie od zera z pełnym poszanowaniem środowiska naturalnego.

Docierają do nas głosy mieszkańców gminy, którzy obawiają się, że zużycie wody, która będzie wykorzystana przy utrzymaniu naszego pola, sprawi, że zabraknie im wody w gospodarstwach domowych. Faktem jest, że pola golfowe zużywają ogromne ilości wody – od 800 do nawet 1500 metrów sześciennych dziennie w sezonie późnowiosennym, letnim i wczesnojesiennym. Nasze pole będzie jednak pod tym względem samowystarczalne. Black Water Links będzie pierwszym w kraju i jednym z pierwszych w Europie Środowo-Wschodniej polem podlewanym „szarą wodą”, czyli wodą odzyskaną i wyczyszczoną w Tarnowskiej Gospodarce Komunalnej. Będzie ona pochodziła z oddalonej o 900 metrów oczyszczalni ścieków w Tarnowie Podgórnym. „Szara woda” nie nadaje się do picia ani do kąpieli, ale z powodzeniem można wykorzystywać ją do nawadniania. To oznacza, że mieszkańcy gminy mogą być spokojni – nie czerpiemy wody z tego samego ujęcia – tłumaczy Waldemar Rumiński, dyrektor zarządzający Black Water Links.

Prąd z farmy fotowoltaicznej

Właściciele pola golfowego znaleźli też sposób na pozyskanie prądu potrzebnego do obsługi obiektu. Będzie on pochodził z własnej farmy fotowoltaicznej, która powstaje przy polu. – Nie będziemy dodatkowo obciążać elektrowni. Z naszego powodu nie będzie ona zwiększać spalania węgla. Prąd z paneli fotowoltaicznych pozwoli zadbać o dobrą jakość powietrza i być samowystarczalnym – mówi dyrektor.

Pola uprawne w sąsiedztwie pola golfowego

W pola golfowe najczęściej przekształcane są obszary rolnicze i tereny poprzemysłowe, zdegradowane. Obiekty te są tworzone na obszarze wielkości średnio 50-60 ha, przy czym 25-40% powierzchni wyłączona jest z działalności golfowej. Dlatego tereny te mogą w znaczący sposób przyczynić się do ochrony środowiska przyrodniczego i krajobrazu. Pole golfowe Black Water Links będzie znajdowało się w miejscu pól uprawnych na których rosła kukurydza, którą kilka razy w roku nawożono kompleksowymi mieszankami potasu oraz fosforu a także azotu. Zakładając nawożenie chemiczne dla pól golfowych poziom użycia z pewnością nie będzie w większym stopniu szkodził okolicznemu gruntowi i wodom gruntowym.

Mogę zapewnić, że Black Water Links nie wpłynie negatywnie na obecną sytuację ekologiczną gminy. Trzeba też pamiętać, że pole golfowe jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompostownika gminnego, sortowni śmieci i zrekultywowanego wysypiska śmieci, które mają zdecydowanie większy wpływ na otaczające środowisko – mówi Tomasz Zembrowski, dyrektor sportowy Black Water Links. Ten wyjątkowy obiekt zostanie w pełni oddany do użytku w 2022 roku.

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl