Maroko – kraina jak z baśni 1001 nocy

Maroko – kraina jak z baśni 1001 nocy

Maroko to kraj, który z jednej strony ciągle się unowocześnia, a z drugiej chroni i pielęgnuje swoją przeszłość i swoje tradycje. Wspaniałe góry, pulsujące orientalne miasta, zielone oazy palmowe i niekończące się atlantyckie plaże. Mieszanka tego co arabskie, tego co afrykańskie i tego co hiszpańskie – to wszystko oferuje podróż do Maroka. W Agadirze przez więcej niż 300 dni w roku świeci słońce, to idealne miejsce na plażowy wypoczynek i punkt wypadowy do baśniowego Marrakeszu.

Od ponad roku, aby wyjechać do Maroka nie potrzeba wizy, co bardzo ułatwiło możliwość wyjazdów. Czartery do Agadiru umożliwiają bezpośredni i szybki przelot z Warszawy. Lot trwa pięć godzin, czyli jest nieco krótszy niż wyprawa na Wyspy Kanaryjskie.

Sam Agadir liczy około 500.000 mieszkańców. Jest to miasto zupełnie inne niż tradycyjne miasta arabskie. W latach sześćdziesiątych stało się ofiara silnego trzęsienia ziemi, które zniszczyło większą część zabudowy, skądinąd niezbyt licznej. Miasto uzyskało możliwość rozwoju dzięki swojemu położeniu, które umożliwiło rozwój turystyki. Znajdują się tu wspaniałe, rozległe piaszczyste plaże. Od drugiej strony perspektywę zamykają wysokie góry Atlas widoczne na horyzoncie. Wśród szczytów znajduje się najwyższa góra Północnej Afryki – Toubkal (4167m n.p.m.). Dalej rozciąga się już bezkresna Sahara.

W ofercie TUI znajduje się wiele atrakcyjnych i komfortowych hoteli. Szczególnie lubiane i oferujące wysoki standard są dwa znajdujące się obok siebie hotele RIU. Położone są bezpośrednio przy złocistej plaży, lekko na uboczu w stosunku do centrum ruchliwego Agadiru. Niemniej jednak, aby dotrzeć do głównych punktów w mieście wystarczy krótki 15 minutowy spacer lub chwila jazdy jedną z licznych taksówek stojących przed hotelami.
Pierwszy z nich – RIU Tikida Beach oferuje ciszę, spokój w eleganckim otoczeniu. Odnaleźć tu można subtelne połączenie nowoczesnej architektury ze stylem mauretańskim. Połączenie najwyższego standardu z formułą all inclusive. W hotelu znajduje się wszystko, co jest potrzebne do relaksującego wypoczynku. Jest to obiekt szczególnie lubiany przez golfistów. Przyjeżdżając do hotelu najpierw zatrzymujemy się w przestronnym lobby. Po czym udajemy się do ponad 40-metrowych, eleganckich pokoi z balkonami. Można także skusić się na pobyt w dwupoziomowych suitach z widokiem na morze. Oferują one najwyższej klasy wyposażenie i wygodę. Do dyspozycji mamy restaurację główną Le Caroubier, która posiada duży taras z widokiem na morze, oraz trzy restauracje tematyczne L’Olivio – specjały włoskie, Le Mogador – marokańskie oraz Le Zanzibar. Dla chętnych dostępne są w restauracjach niskokaloryczne obiady.
Hotel słynie także z najlepszej oferty wellnes w tej części Maroka. Pytając o najlepszą odnowę biologiczną wszyscy bez wahania wskazują na RIU Tikida Beach. W skład centrum Thallasso wchodzą liczne gabinety zabiegowe, gdzie można skorzystać z ponad 35 rodzajów zabiegów. Przeprowadza je doświadczony zespól specjalistów takich jak fizykoterapeuci, masażyści, hydroterapeuci. Wszystko pomieszczeniach charakteryzują się stonowanym i harmonizującym z otoczeniem światłem, które skutecznie wpływa na poprawę nastroju i relaks.
Wyposażenia hotelu dopełnia piękny ogród z basenem. A każdy, kto spragniony jest nocnych wrażeń może udać się do klubu Papagayo, znajdującego się w podziemiach hotelu. Wracając do pokoju można jeszcze skorzystać z czynnego całą dobę snack baru. Po szalonej nocy warto o poranku zamówić lekkostrawne śniadanie do pokoju.

Drugi z hoteli, RIU Tikida Dunas, jest przeznaczony specjalnie dla rodzin z dziećmi. Wyposażenie hotelu w pełni odpowiada komfortowemu stylowi hoteli RIU. Pokoje podobnie jak w siostrzanym obiekcie są duże i gustownie urządzone. Można korzystać z restauracji głównej lub tematycznej marokańskiej. Warto wspomnieć o słynnej kuchni RIU. Wszystkie posiłki są w postaci bufetów. Do wyboru jest cała gama potraw, od regionalnych przez kuchnię śródziemnomorską do międzynarodowej. Rano po śniadaniu w restauracji głównej można skorzystać z oferty dla śpiochów. Przez cały dzień dostępne są przekąski ciepłe i zimne.
Hotel ma bogatą ofertę sportową oraz liczną grupę animatorów. Z tego powodu jest to obiekt, w którym cały czas coś się dzieje. Przewidziane są tu liczne atrakcje, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bardzo dużo uwagi zwraca się na najmniejszych gości. Specjalnie dla dzieci powstał klub Baadingoo z oddzielnym placem zabaw. W restauracji można wypożyczyć specjalne wysokie krzesła dla dzieci, a do pokoju łóżeczka dla niemowląt.

Oprócz wspaniałych plaż i hoteli w Agadirze, Maroko oferuje bardzo wiele do odkrycia. Proponujemy odwiedzić Marrakesz. Miasto w którym odnajdziemy liczne skarby architektoniczne. Jest to swoista podróż w świat Orientu. Można tam zobaczyć wspaniały meczet Koutoubia – jedynie z zewnątrz gdyż wejście dla niemuzułmanów jest zabronione, pałac Bahia, wspaniałe ogrody na pustyni. Jednak tym, co naprawdę oczarowuje w Marrakeszu, jest atmosfera suków oraz plac Djemma el-Fna. Mnóstwo tu kuglarzy, zaklinaczy węży i wróżbitów. Nad placem unosi się zapach orientalnych potraw przygotowywanych w garkuchniach. Kuskus tutaj smakuje najlepiej.
Inna propozycja to Essaouira – dawny fenicki port, zwany przez Portugalczyków Mogadorem. Większość budowli zaprojektował w XVIII w. francuski architekt Theodore Cornut, który stworzył na polecenie sułtana miasto odpowiednie do handlu międzynarodowego, łączące Timbuktu z Europą. Ta wspaniała twierdza nad Atlantykiem w biało-błekitnej tonacji zachwyca swoimi wąskimi uliczkami i zaułkami, rybackim portem oraz sklepikami z wyrobami artystycznymi. To idealne miejsce na zakup marokańskiego rękodzieła. Szczególnie cenione Są znane na całym świecie wyroby z drewna: tui, cedru i hebanu. W porcie na molo rybacy zarzucają sieci i wyładowują połowy, a na rusztach smażą się świeżo złowione ryby
Dla spragnionych górskich krajobrazów najlepszym rozwiązaniem będzie wyprawa do Tafraout. Droga prowadzi przez region dzikich gór Antyatlasu dolinami, w których pełno jest malowniczych berberyjskich wiosek. Urocza osada Tafraout leży w kotlinie w otoczonej prawie ze wszystkich stron złoto-różowymi skałami. Różowe budynki miasteczka zbudowano tarasowo na granitowych blokach. Widoki zapierają dech w piersiach. Na przeciwnym krańcu grani rozpościera się dolina Amen. W drodze powrotnej przewidziano postój w Tiznicie, który słynie z wyrobów ze srebra.

Specjalnie dla golfistów zostały przygotowane pakiety na polu Golf du Soleil. Jest to zdecydowanie najlepsze, najbardziej urozmaicone pole golfowe w Agadirze, które powstało w 2000 roku. Z obu hoteli kursuje co pół godziny specjalny autobus. Dojazd do pola zajmuje ok. 15 minut. W sumie znajduje się tu 36 dołków (18 i 2×9), co umożliwia urozmaicenie gry. Klub jest położony w miejscu, które pozwala jednocześnie cieszyć oko panoramą gór jak i widokiem oceanu. Przed rozpoczęciem gry można skorzystać z licznych obiektów treningowych jak putting i chipping greeny, driving range czy bunkry ćwiczebne. Przed wyjściem na rundę należy obligatoryjnie wynająć caddiego. Przymusowość tego faktu jest niezwykle korzystna, ponieważ caddie pracujący na tym polu mogą udzielić cennych wskazówek dotyczących uderzeń na każdym fairwayu, ułatwią czytanie greenu, a także pomogą w odnalezieniu piłki leżącej w wysokim roughie. Natomiast po rozegranej rundzie można udać się do restauracji klubowej i spożyć lunch na zacienionym tarasie ze wspaniałym widokiem na pole.
Granie na polu w Maroku jest przyjemnością przez cały rok. W błędzie jest ten, kto uważa, że w lecie jest za gorąco. Zimny Prąd Kanaryjski opływający wybrzeża Maroka przynosi w słoneczne dni chłodną bryzę. Dzięki temu upały nie są tak odczuwalne jak w Tunezji czy Egipcie.
Należy wspomnieć, że rezerwując jeden z hoteli RIU w Agadirze można wykupić korzystne zniżki na 4-dniowe pakiety golfowe na polu Golf du Soleil. Warto zaznaczyć, że już w biurze podróży można zarezerwować dogodne tee times.
W hotelu RIU Tikida Beach istnieje także specjalna oferta golfowa połączona z wellnes. Oferuje ona 5 green fee oraz po dwa zabiegi wellnes przez sześć dni, które doskonale wpływają na rozluźnienie mięśni po grze na polu.
Istnieje także możliwość skorzystania ze szkółki golfowej TUI. Można w niej wziąć udział w lekcjach, zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Zajęcia trwają po 6 godzin dziennie przez 3 lub 5 dni. Uczniowie otrzymują kompleksowe informacje z teorii i praktyki na polu golfowym. Wprowadzeniem w tajniki golfa zajmują się najlepsi PRO z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu w znanych ośrodkach na świecie. Do dyspozycji uczniów są kije najwyższej jakości i najlepiej dopasowane dla potrzeb nauki golfa.