Piłka nie do zagrania?

Witam
Jak wygląda interpretacja punktu piłka nie do zagrania. Zazwyczaj jest to piłka przy drzewku lub innej przeszkodzie uniemożliwiającej zamach . Rozumiem że wtedy dwa kije w bok lub ile wlezie do tyłu. Czy są inne momenty gdy po akceptacji kary – plus uderzenie – możemy skorzystać z takiego punktu, piłka nie do zagrania. np. bardzo wysoki raf i wycofać się na lepszą pozycję ?
Pozdrawiam
Mirek Winiarski

odp.
Wyczerpująca odpowiedź na to pytanie znajduje się na str 117 Reguł Gry w Golfa.

Piłka nie do zagrania (Reguła 28)

Gracz może zadecydować, że jego piłka jest nie do zagrania w każdym miejscu pola golfowego za wyjątkiem sytuacji, kiedy piłka znajduje się w przeszkodzie wodnej.

Gracz ma wyłączne prawo do zadecydowania, czy jego piłka jest nie do zagrania. Jeśli gracz oceni, że jego piłka jest nie do zagrania, to musi on po dodaniu jednego uderzenia karnego:

a) zagrać piłkę z punktu jak najbliższego miejsca, z którego oryginalna piłka została ostatnio zagrana (patrz Reguła 20-5),

b) upuścić piłkę poza punktem jej spoczynku, utrzymując ten punkt dokładnie pomiędzy dołkiem a miejscem, na które piłka ma być upuszczona bez limitu odległości , gdzie piłka ma być upuszczona od tego punktu,

c) upuścić piłkę, w obrębie dwóch długości kija golfowego od punttu jej spoczynku, lecz nie bliżej dołka.

Jeżeli piłka leżąca w bunkrze została zadeklarowana jako nie do zagrania, gracz może postępować zgodnie z punktami (a), (b) lub (c). Jeżeli gracz podejmie decyzję o postępowaniu zgodnie z punktami b lub c, to piłka musi być upuszczona w bunkrze. Przy zastosowaniu niniejszej Reguły podniesiona piłka może zostać oczyszczona lub podmieniona.