Zagraj w golfa w nocy

Tam, gdzie słońce nie zachodzi, czyli Dzień Polarny w Norwegii

Każdy, komu po długiej zimie brakuje słońca powinien zastanowić się nam urlopem w Norwegii. Latem na północy słońce świeci przez 24 godziny na dobę.

To, co wyróżnia Norwegię spośród innych krajów europejskich to niezwykłe światło. Latem słońce nigdy nie zachodzi, a to oznacza, że nawet w nocy jest widno. To czas białych nocy. Dzień polarny, który latem można obserwować za obszarem Koła Podbiegunowego to wyjątkowe zjawisko. Dla wielu turystów stanowi jeden z głównych motywów podróży do Norwegii.

Sezon na dni polarne zależy od tego, jak daleko na północ się udamy. Na wysokości Koła Podbiegunowego w okręgu Nordland białe noce można obserwować od 12 czerwca do 1 lipca, na Przylądku Północnym w Finnmarku od 14 maja do 29 lipca, a na Biegunie Północnym słońce nie zachodzi przez sześć miesięcy.

– Przyjedź tego lata do Norwegii, a będziesz świadkiem przedstawienia przygotowanego przez samą naturę. W zimie zorze polarne przyciągają turystów do najdalej na północ wysuniętych regionów Norwegii, a w letnich miesiącach nie można przegapić wspaniałych białych nocy – mówi norweski dyrektor do spraw turystyki, Per-Arne Tuftin.

Podziwiaj dzień polarny
Przylądek Północny jest uważany przez wielu za najlepsze miejsce w Norwegii do podziwiania dnia polarnego. Jako punkt wysunięty najdalej na północ Europy, znajdujący się na szerokości 71 ° 10 ° 21 °, Przylądek Północny jest unikalny – jego wyjątkowość docenią szczególnie entuzjaści fotografii. Archipelagi Lofotów i Vesterålen również oferują wiele atrakcji, a Hammerfest – najbardziej wysunięte na północ miasto na świecie oraz Tromsø nazywane Bramą Arktyki, są dobrą alternatywą dla tych, którzy preferują bardziej “miejskie” klimaty.

Zagraj w golfa w nocy
Wystawiając twarz na promienie polarnego słońca, od razu poczujesz przypływ energii. A tutejsza natura oferuje mnóstwo ekscytujących zajęć. Może warto zagrać w golfa przy polarnym świetle na wysuniętym najdalej na północ, 18-dołkowym polu golfowym? Jeśli jesteś typem aktywnego sportowca, to możesz wziąć udział w najdalej na północ wysuniętym maratonie organizowanym co roku w Tromsø. Biegacze z całego świata rywalizują ze sobą w nocnym biegu, oświetleni promieniami słońca – taki jest urok dnia polarnego.
Innym znakomitym sposobem na poznanie arktycznej przyrody Północnej Norwegii są piesze wędrówki w czasie dnia polarnego. Wyjątkowe światło późnym wieczorem lub wcześnie rano nadaje górom magiczny blask – to wymarzona sceneria dla szukających bliskiego kontaktu z naturą.
Jak mówią lokalne opowieści, ponoć ryby biorą najlepiej w nocy. A zatem, wędkowanie w świetle dnia polarnego to nie tylko świetny sposób na relaks, lecz także czas na dobre branie.

Długość linii brzegowej Norwegii stwarza niepowtarzalną okazję przeżycia cudownych chwil na pokładzie statku, a możliwość obserwowania światła dnia polarnego czyni rejs jeszcze bardziej atrakcyjnym. Wśród najbardziej popularnych portów Norwegii Północnej są Przylądek Północny, Svalbard i Lofoty.

Niezależnie od wybranego pomysłu na wakacje, natura Norwegii urzeknie każdego napełniając radością i energią.