Chorwacja

Chorwacja – turystyczna miłość Polaków

Jak nie pojadę do Chorwacji chociaż raz w roku, to czuję jak bym w ogóle nie był na wakacjach. Tam najlepiej wypoczywam, łapię rytm i balans na resztę roku – mówi Łukasz Żurek, krakowski aktor, a prywatnie żeglarz, który oczywiście najbardziej lubi żeglować po chorwackim Adriatyku, od wyspy do wyspy.

Chorwacja to najbardziej popularny wśród Polaków kraj na samodzielne wyjazdy – tak od co najmniej pięciu lat wynika ze statystyk Novasol, zgadza się to także z ogólnymi statystykami Chorwackiej Izby Turystycznej: Co roku Chorwację odwiedza pół miliona Polaków i te liczby rosną z roku na rok o kilka, kilkanaście procent. Wszyscy, którzy kochają piękne widoki, spokój, wypoczynek, powinni w wakacje obrać kurs na Chorwację. Wiele zabytków, malownicze domy i błękitna woda kraju nad Adriatykiem przyciągają turystów ze wszystkich stron świata – podsumowuje Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji.

Najczęściej odwiedzanym regionem jest Dalmacja, ze swoimi pięknymi miastami i wyspami, a najbardziej popularne miesiące odwiedzin przez Polaków to okres od czerwca do września. Nasi rodacy najczęściej wynajmują w Chorwacji apartament dla jednej rodziny (ok. 70% wynajmujących), popularnością cieszą się także domy wakacyjne dla jednej, dwóch rodzin najchętniej z basenem (30% wynajmujących) – mówi Anna Kaźmierczak, dyrektor Novasol Polska

Co warto polecić oprócz zwiedzania, kąpieli słonecznych i jedzenia? Na pewno warto uczestniczyć w licznych festiwalach i wydarzeniach związanych z kulturą i folklorem. Dzięki temu można lepiej poznać kraj i przeżyć coś niepowtarzalnego.

Krótki przegląd imprez i festiwali w czasie wakacji w Chorwacji w 2014 roku:

12-26 lipca, Pula Film Festival

Festiwal filmowy odbywający się w jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie – w nowożytnej Arenie z I w. n.e. w Puli. Seanse pod gołym niebem, iluminacje świetlne, gwiazdy kina na czerwonym dywanie – to propozycja dla fanów kina i niesamowitych wrażeń

Koniec lipca (25-27 lipca), Festiwal średniowieczny w Rab

Stara część miasta Rab o nazwie Kaldenac pod koniec lipca przenosi się w czasie i zamienia w średniowieczny gród. Mieszkańcy przebierają się w średniowieczne stroje, są targi rzemiosła, gotowanie według starych tradycyjnych receptur, można kupić lokalne sery, oliwę i inne produkty. Wieczorem jest program artystyczny oczywiście związany ze średniowieczem.

Tańce wojenne na Korčuli – czas trwania przez całe lato,

Szalone tańce z mieczami rozpoczynają się w ostatnią noc czerwca. Przy akompaniamencie bębnów i gajd, w strojach wojennych z epoki mężczyźni wykonują taniec na upamiętnienie wydarzeń historycznych

7 lipca – 14 sierpnia, Festiwal muzyki poważnej w Zadarze

W najbardziej znanym i najbardziej okazałym zabytku Zadaru, w kościele św. Donata odbywają się koncerty muzyki poważnej z okresu średniowiecza, renesansu i baroku. Niecodzienne otoczenie, świetne wykonania – niezapomniane przeżycia duchowe gwarantowane.

10 lipca – 25 sierpnia, Festiwal letni w Dubrowniku

Na czas trwania festiwalu artyści przejmują klucze od miasta, a Dubrownik zamienia się w centrum kultury. Koncerty, przedstawienia teatralne, wernisaże – warto śledzić co dzieje się latem w Dubrowniku. Festiwal ma długa tradycję, trwa nieprzerwanie od lat. 50. XX wieku. www.dubrovnik-festival.hr

Dni trufli na Istrii, 15 września do listopada

Smakoszy przekonywać nie trzeba. W czasie zbiorów trufli na Istrii można degustować do woli trufle w różnych wariantach i popijać je doskonałym lokalnym winem.
www.istria-gourmet.com

 

Golf w Chorwacji podobnie jak w Polsce pojawił się w okresie międzywojennym. Na początku XIX wieku, w Chorwacji znajdowały się trzy pola golfowe. Jedno na wyspie Brijuni drugie w Zagrzebiu i w niewielkiej miejscowości Icici.
Obecnie najpopularniejszym polem golfowym jest to , na wyspie Brijuni. Jest to unikalne, jedyne w swoim rodzaju pole golfowe, utrzymywane w pełni naturalny sposób, bez użycia maszyn a nawet podlewanie uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Położone w południowo-wschodniej części wyspy, 18- dołkowe, o długości 5486 metrów, PAR 71. Atrakcją tego pola jest gra w towarzystwie jeleni, muflonów, królików i pawi.

Równie popularne pole golfowe mieści się w stolicy Chorwacji czyli Zagrzebiu. Położone w zachodniej części miasta liczy sobie 18 dołków. Jego całkowita długość wynosi 6415 metrów. Otwarte jest cały rok. Rundka kosztuje około 40 euro od osoby.

Jako większe pola golfowe na terenie tego kraju wymienia się również pole golfowe w okolicy Splitu oraz golfa w miejscowości Porec.

Zagrzeb

Country Golf Club ‘Dolina kardinala’

Adres

 • Krajiška 20
 • 10000 Zagreb
 • TowarzystwoCountry Golf Club ‘Dolina kardinala’

Kontakty

 • Telefon +385(0)1 370 11 34
 • Telefon +385(0)1 370 44 22
 • Faks +385(0)1 370 43 22

 

Zagrzeb

Golf & Country Club Zagreb

Adres

 • Jadranska avenija 6
 • 10020 Zagreb
 • Towarzystwo GOLF & COUNTRY CLUB

Kontakty

 

Savudrija

Golf Adriatic

Adres

 • Alberi 300A

 • 52475 Savudrija
 • Towarzystwo Rezidencija Skiper d.o.o.

Kontakty

 

 

Pula

Golf Klub Pula

 

Adres

 • Petra Preradovića 40
 • 52100 Pula

 

 

Kontakty

 

Chorwacja
Chorwacja

 

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl