Golfowe “MITY” – Chciałem to załatwić w moim klubie, ale odbiło się to bez echa, więc piszę do redakcji.”

Każdy z nas grających w golfa prędzej czy później trafi na tzw. “mitologa” termin ten zapożyczyliśmy z listu napisanego do redakcji przez naszego stałego czytelnika Rafała Podkańskiego.
“Chdziło mi o przedstawienie sytuacji, które mnie denerwują na polu, gdy gram w golfa i często się z nimi spotykam. Pomyślałem, że może jest to dobry sposób by przedstawić problemy z jakimi spotykają się początkujący golfiści w walce ze swingiem i regułami. Potrzebna jest profesjonalna pomoc sędziego, by mity te wytłumaczył w oparciu o reguły. Chciałem to załatwić w moim klubie, ale odbiło się to bez echa, więc piszę do redakcji.”

W Golfie oprócz etykiety, obowiązują także pewne reguły. Reguły spisano po to, byśmy wiedzieli jak postępować w różnych sytuacjach, by gra nasza była fair play i nie pozostawiała niedomówień. I jak to zwykle bywa, reguły swoje a życie swoje. Na polu gramy w turniejach, rundach towarzyskich, czasami trenujemy, czasami się bawimy. Wielokrotnie odpuszczamy sobie pewne reguły. Nie ma w tym nic zdrożnego, jeżeli idziemy towarzysko niejako na spacer a nasz wynik nie ma znaczenia i dajmy na to zgubimy piłkę w trawie a nie chce nam się wracać, to rzucimy sobie kolejną i gramy dalej. Jednak nie zrobimy tego przecież w turnieju. To zresztą oczywiste, jednak autor listu miał na myśli inne sytuacje, tzw. naginanie reguł i pewnie wcale nie podczas “lajcikowej” rundki towarzyskiej. Prędzej czy później w swojej golfowej karierze trafiamy na takiego “mitologa”, który próbuje nagiąć przepisy, czasami możemy trafić też na niedouczonego, który nie ze złej woli próbuje nam wmówić pewne brednie, co do których, jest święcie przekonany! Sam miałem taki przypadek, gdy gość zapierał się na wszystkie świętości, że na tee, nie tylko nie wolno postawić piłki przed linią wyznaczoną przez markery (tee), ale jest także zabronione postawić tam nogę! Mówił to z takim przekonaniem, że przyznam się zacząłem wątpić w swoją wiedzę, mało tego poparł to informacją o właśnie ukończonym kursie na zieloną kartę i zdanym egzaminie! Jak wniknęliśmy głębiej w temat, to się szybko okazało, że to nie na kursie mówili a kursant z grupy mówił a jemu ktoś inny i itd. Tak się właśnie rodzą mity. Takiemu można jeszcze wybaczyć, szybko go na polu doszkolimy, oczywiście jeśli na niego trafimy. Jednak większość turniejów obsadzana jest według hcp. i może to niestety trochę potrwać, zanim trafi na bardziej zorientowanego. Gorsi są jednak “mitolodzy” naginający reguły dla osiągnięcia korzystniejszego dla siebie rozstrzygnięcia problematycznej sytuacji. Wielu z graczy często dla świętego spokoju, lub nie wiedząc dokładnie co jest na rzeczy, macha na to ręką i nie interweniuje. To nic bardziej błędnego, bo takim zachowaniem dajemy przyzwolenie na łamanie, zwane też łagodniej naginaniem, reguł. Mamy potem to, co mamy – “mitologów”!
Spotkałem się już z taką interpretacją “a co ja będę go uczył i tak nie zajmie jakiegoś bliższego miejsca z ponad setką” – pamiętajmy jednak, że ktoś być może właśnie dlatego, że nie nagiął reguł, stracił przez to kilka uderzeń i jest w tabeli poniżej “mitologa” i być może to osiągnięte miejsce, jest dla niego ważne! Oczywiście nie jesteśmy od tego by uczyć reguł współgraczy na polu, jednak zawsze możemy w delikatny sposób zwrócić “mitologowi” uwagę, a jeśli nie chcemy wdawać się w dyskusję, naszą wątpliwość z pewnością (czasami wręcz radością) rozstrzygnie sędzia!

 

Poniżej prezentujemy kilka golfowych “mitów” i jak sądzę wielu się z nimi już na polu spotkało, a o komentarz poprosiliśmy sędziego Krzysztofa Górę.
Mit nr 1. „Deklaruję wodę” po moim uderzeniu, które leciało w stronę hazardu wodnego. W stronę czy jednak piłka na pewno wpadła do hazardu?
Co na to sędzia?

Takie stwierdzenie, z punktu widzenia reguł, nie ma żadnego znaczenia dla zawodnika jak i dla współgraczy. Jest to tylko próba przekonania siebie i współgraczy, że piłka wpadła do wody. Ale reguły mówią co innego:

26-1. Uwolnienie dla piłki w hazardzie wodnym
Należy stwierdzić na podstawie faktów czy uderzona w kierunku hazardu wodne¬go piłka, która nie została znaleziona, znajduje się w tym hazardzie. Jeżeli nie jest wiadome lub w zasadzie pewne, że piłka uderzona w kierunku hazardu wodnego leży w tym hazardzie, gracz musi postąpić zgodnie z Regułą 27-1.

Występuje tu sformułowanie „wiadome lub w zasadzie pewne”, które określa poziom pewności, że piłka jest w hazardzie. Żeby móc powiedzieć, że piłka jest w hazardzie to musimy mieć 100% pewności, że piłka jest w hazardzie. Każda najmniejsza wątpliwość mówiąca, że piłka może być poza hazardem przekreśla sformułowanie „wiadome lub w zasadzie pewne”.

Dodatkowo decyzja 26-1/1 wyjaśnia znaczenie sformułowania „wiadome lub w zasadzie pewne”:
1. uderzenie musi być w kierunku hazardu wodnego
2. piłka nie została znaleziona,
3. niewystarczająca jest sama możliwość zgubienia piłki w hazardzie
4. nie można założyć, że piłka jest w hazardzie bo występuje taka możliwość, że właśnie tam może być,
5. jeżeli występują jakiekolwiek wątpliwości co do zagubienia piłki w hazardzie wodnym to nie wolno stosować reguły 26-1 – stosujemy wtedy regułę 27-1 – piłka zagubiona poza hazardem.
6.sposoby określenia poziomu pewności są nastepujące:
a. wszystkie występujące okoliczności świadczą o tym, że tylko w hazardzie piłka mogła zostać zgubiona
b. warunki fizyczne wokół hazardu wodnego, czyli np. rough, twardy teren itp.. mówią o tym, że nie ma możliwości zgubienia piłki poza hazardem,
c. oświadczenia graczy
d. oświadczenia obserwatorów
7. Przykład – nisko skoszona trawa wokół hazardu daje większą pewność zgubienia piłki w hazardzie
8. Rozpryskująca woda w hazardzie nie daje wystarczającej wiedzy i pewności co do miejsca jej położenia jako, że czasami piłka może wyskoczyć.

Mit nr 2. „Nie szukamy” mojej pierwszej piłki. Gram tymczasową, którą zagrałem i leży na środku fairwaya.
Co na to sędzia?
Jeżeli istnieją podstawy aby przypuszczać, że piłka może być na aucie lub została zgubiona to zawodnik nie ma obowiązku jej szukać. Może zrezygnować z tego, ale nie może zabronić tego swoim współgraczom, widzom czy komukolwiek innemu. I jeżeli ktokolwiek powie, że znalazł jakąś piłkę w przeciągu 5 minut i przed uderzeniem przez zawodnika piłką prowizoryczną (zgodnie z regułą 27-2b), to zawodnik ma obowiązek podejść i zidentyfikować piłkę. Jeżeli to będzie jego piłka to musi do niej zastosować właściwe reguły:
– jeżeli piłka zostanie znaleziona na aucie to wtedy piłka prowizoryczna jest w grze,
– jeżeli piłka zostanie znaleziona w hazardzie to musi postępować zgodnie z regułą 26-1 i jako że ta piłka prowizoryczna spełnia wtedy kryteria jednej z opcji, jest piłką w grze.
– jeżeli piłka będzie w terenie zielonym to piłka prowizoryczna przestaje być piłką w grze

Kiedy gramy piłkę prowizoryczną? Reguła 27-2 mówi:
Jeżeli piłka może być zgubiona poza hazardem wodnym lub może być na aucie, w celu zaoszczędzenia czasu gracz może zagrać inną piłkę prowizoryczną.
Zgodnie z regułą 27-2b gracz może grać piłkę prowizoryczną, dopóki nie dotrze do miejsca, w którym mo¬że znajdować się oryginalna piłka. jeżeli gracz wykona uderzenie piłką prowizoryczną z miejsca, w którym może znajdować się oryginalna piłka lub z miejsca położonego bliżej dołka niż to miejsce, to oryginalna piłka jest zgubiona, a piłka prowizoryczna staje się piłką w grze z karą uderzenia i odległości (Reguła 27-1).
Jeżeli oryginalna piłka jest zgubiona poza hazardem wodnym lub znajduje się na aucie, to piłka prowizoryczna staje się piłką w grze z karą uderzenia i odległości (Reguła 27-1).

Piłka prowizoryczna przestaje być piłką w grze, gdy piłka oryginalna nie jest ani zgubiona ani autowa. Gracz w tym przypadku musi kontynuować grę oryginalną piłką.

Jeżeli jest wiadome lub w zasadzie pewne, że oryginalna piłka znajduje się w hazardzie wodnym, gracz może postąpić zgodnie z Regułą 26-1.

W każdej z powyższych sytuacji, jeżeli gracz będzie wykonywał dalsze uderzenia piłką prowizoryczną, to będzie grał niewłaściwą piłką i ma wówczas zastosowanie Reguła 15-3.

W celu uzupełnienie wiadomości dodatkowo warto zapoznać się z decyzją
27-2b/1 Kontynuowanie gry piłką prowizoryczną bez szukania piłki oryginalnej.

P. Na dołku par 3, gracz uderzył swojego tee shot w gęsty las. Następnie zagrał piłkę prowizoryczną, która zatrzymała się blisko dołka. Widząc pozycję piłki prowizorycznej, gracz nie życzy sobie szukania piłki oryginalnej. Gracz nie idzie szukać piłki oryginalnej a udaje się bezpośrednio do swojej piłki prowizorycznej w celu kontynuowania gry nią. Współgracz, licząc na to, że może być korzystniej dla niego, jeżeli znajdzie oryginalną piłkę gracza, czy może pójść i poszukać jej.
O. Tak. Zgodnie z regułą 1-4 (W sytuacjach nieuwzględnionych w Regułach, rozstrzygnięcie powinno być sprawiedliwe), może on szukać jej przez pięć minut, chyba że w międzyczasie gracz wykona uderzenie piłką prowizoryczną, która będzie bliżej dołka niż piłka oryginalna. Gracz ma prawo do takiego uderzenia. Jeżeli je wykona, to oryginalna piłka jest wtedy zagubiona -reguła a dalsze szukanie jej nie ma sensu. W match play, jeżeli gracz tak postąpi gdy jego piłka jest bliżej dołka niż przeciwnika, to przeciwnik może kazać powtórzyć uderzenie
(reguła . Jednakże, anulowanie uderzenia nie zmienia stanu oryginalnej piłki, która została stracona w momencie wykonania uderzenia poza kolejnością.   rys2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RYS. Jeżeli gracz gra z punktu B to wykona uderzenie piłką prowizoryczną z punktu leżącego bliżej dołka niż miejsce gdzie oryginalna piłka powinna się znajdować. W takim wypadku piłka oryginalna zostanie uznana za straconą a piłka prowizoryczna będzie piłką w grze z karą jednego uderzenia, tj. jeżeli gracz zagra z punktu B to będzie jego 5 uderzenie.
Podobna decyzja 27-2c/2 uzupełnia te wyjaśnienia:
P. Na dołku par 3 gracz zagrał tee shot w gęste krzaki. Następnie zagrał piłkę prowizoryczną, która zatrzymała się blisko dołka. W tej sytuacji, korzystniejsze dla gracza jest porzucenie piłki oryginalnej. Dlatego, gracz nie idzie szukać piłki oryginalnej a udaje się prosto do piłki prowizorycznej. Podczas drogi do piłki prowizorycznej, znaleziono piłkę która może być piłką oryginalną. Gracz został poinformowany o znalezieniu piłki, która może być jego oryginalną piłką. Czy gracz może zignorować tę piłkę i kontynuować grę piłką prowizoryczną?
O. Nie. Gracz musi sprawdzić, czy znaleziona piłka jest jego piłką oryginalną. W przypadku potwierdzenia tego musi nią grać, nawet gdy jest nie do zagrania (reguła 28) a piłka prowizoryczna musi zostać porzucona.
Jeżeli gracz nie zastosuje się do tego a będzie wykonywał dalsze uderzenia piłką prowizoryczną, to będzie grał niewłaściwą piłką i ma wówczas zastosowanie Reguła 15-3.

Mit nr 3. Przed uderzeniem mogę gładzić nogą wokół piłki, równać waste bunkier, bunkier fairway’owy, przecież nie dotykam piłki a ktoś przede mną nie naprawił divota lub pole jest w złym stanie.
Co na to sędzia?

Zawodnik może wyrównywać teren wokół piłki tylko w na tee box przed wprowadzeniem piłki do gry albo na putting green a w pozostałych przypadkach podlega karze z tytułu poprawiania położenia piłki, obszaru zamierzonego ustawienia lub swingu, lub linii gry. Mówi o tym reguła 13-2:

„ Gracz nie może poprawiać lub zezwalać na poprawianie:
– pozycji lub położenia jego piłki,
– obszaru zamierzonego ustawienia lub swingu,
– linii gry lub rozsądnego przedłużenia tej linii poza dołek, lub obszaru, na który będzie dropował lub odkładał piłkę,
poprzez następujące działania:
– dociskanie kija do podłoża,
– przemieszczanie, zginanie lub łamanie wszystkiego co rośnie lub jest przy¬twierdzone na stałe (włączając w to sztuczne utrudnienia nieruchome i elementy wyznaczające granice pola),
– tworzenie lub likwidowanie nierówności powierzchni gruntu,
– usuwanie lub ugniatanie piasku, luźnej ziemi, odkładanie na miejsce kawałków wyrwanej darni (divotów) lub innych kawałków ciętej darni, lub
– usuwanie rosy, szronu lub wody.

Jednakże gracz nie ponosi kary, jeżeli takie działanie ma miejsce podczas:
– lekkiego opierania kija o ziemię w czasie adresowania piłki, uzasadnionego ustawiania się,
– wykonywania uderzenia lub odciągania kija do tyłu w celu wykonania uderze¬nia i wykonania uderzenia,
– tworzenia lub likwidowania nierówności powierzchni gruntu na obszarze tee lub usuwania rosy, szronu lub wody z obszaru tee, lub
– usuwania piasku i luźnej ziemi lub naprawiania uszkodzeń na putting greenie (Reguła 16-1).

W decyzji 13-2/0.5 (Znaczenie “poprawianie” w regule 13-2) dokładnie określono kiedy takie poprawianie położenia ma miejsce:

W kontekście reguły 13-2, “poprawianie” znaczy zmianę na lepsze tak, że gracz osiąga potencjalną przewagę w odniesieniu do pozycji lub położenia piłki, obszaru zamierzonego swingu lub stania, swojej linii gry lub rozsądnego przedłużenia tej linii poza dołek lub obszaru w którym będzie dropował lub kładł piłkę.

Zatem, tylko zmienianie obszaru określanego regułą 13-2 nie będzie złamaniem reguły 13-2 o ile to nie spowoduje potencjalnej przewagi dla gracza podczas jego gry.

Przykłady takich zmian, które są mało prawdopodobne aby dały potencjalną przewagę graczowi:
• naprawa małych pitch-mark na linii gry pięć jardów z przodu piłki gracza przed wykonaniem 150 jardowego uderzenia na green z terenu zielonego;
• przypadkowe strącenie kilku liści z drzewa rosnącego w obszarze zamierzonego swingu podczas uderzenia próbnego, gdy na nim pozostało jeszcze tak dużo liści i gałęzi w obszarze zamierzonego swingu, że nie miało to praktycznie żadnego znaczenia; lub
• cała piłka leży w gęstym rough 180 yardów od green, idziemy do przodu i wyrywamy kilka ździebeł trawy na liniii gry gracza i puszczamy je aby sprawdzić kierunek wiatru.

Przykłady zmian które mogą spowodować potencjalną przewagę dla gracza:
• naprawa pitch-mark na terenie zielonym pięć jardów przed piłką na linii gry przed wykonaniem uderzenia spoza putting green, na które ten pitch-mark mógłby mieć wpływ (tj na putt lub niskie, toczące się uderzenie);
• przypadkowe strącenie pojedynczego liścia z drzewa w obszarze zamierzonego swingu podczas uderzenia próbnego, ale, to był jeden z kilku liści, które mogły albo wpływać na swing albo spaść i tym samym rozproszyć go, przez co wpłynie na obszar zamierzonego swingu; lub
• wyrwanie kilku ździebeł trawy z rough kilka cali za piłką w celu sprawdzenia wiatru, ale tym samym zmniejsza potencjalne utrudnienie dla gracza, lub zmniejsza opór dla jego kija, w obszarze zamierzonego swingu. Określenie jaką I czy gracz gracz uzyskał potencjalnie przewagę przez swoje działanie robi się w odniesieniu do sytuacji bezpośrednio sprzed uderzenia. Jeżeli występują uzasadnione możliwości, że takie działanie spowodowało potencjalną przewagę, to gracz złamał regułę 13-2.

Natomiast w drugiej części mitu poruszono istotną rzecz z punktu widzenia etykiety golfa. Zgodnie z etykietą w golfie każdy zawodnik ma obowiązek dbać o pole i powinien je zostawić w takim stanie w jakim je zastał albo nawet lepszym.

Gracze nie powinni powodować zniszczeń na polu poprzez wyrywanie części nawierzchni podczas próbnego swingu, lub uderzanie główką kija o ziemię z jakiegokolwiek powodu.

Gracze powinni upewnić się, że na putting greenie nie pozostały żadne uszkodzenia powierzchni wynikające z położenia na nim toreb z kijami lub chorągiewki.

Przestrzeganie etykiety w zakresie dbania o pole przez wszystkich graczy nie spowoduje frustracji graczy grających po zawodnikach, którzy nadmiernie zniszczyli pole i nie poprawili tego po sobie poprzez wygładzenie bunkrów czy poprawienie divotów.

Mit nr 4. Mogę podeptać rough obok piłki przed uderzeniem lub odsłonić piłkę, przecież muszę ją widzieć by wiedzieć czy to moja.
Co na to sędzia?
W dużej mierze odnosi się to do wyjaśnienia w poprzednim punkcie. Natomiast są tu poruszone jeszcze dwie kwestie związane z identyfikacją piłki a następnie z uderzeniem jej zawarte w regule 12.

Reguła 12-1. (Widzenie piłki; szukanie piłki ) mówi:
„Reguły nie gwarantują, że gracz zawsze musi widzieć piłkę podczas jej uderzenia. Podczas poszukiwania swojej piłki w dowolnym miejscu na polu, gracz może dotykać lub odchylać długą trawę, sitowie, krzaki, kolcolist, wrzos lub tym podobne, lecz tylko w zakresie koniecznym do znalezienia lub identyfikacji piłki, pod warunkiem, że nie spowoduje to poprawienia położenia jego piłki, obszaru zamierzonego ustawienia lub swingu, lub linii gry”.

Mit nr 5. Szukaliśmy piłkę powyżej 5 min i znaleźliśmy! Skoro znaleźliśmy piłkę po tym czasie to ją gram. Miałem szczęście. Nikt dokładnie przecież nie mierzy czasu.
Co na to sędzia?

Zdarza się, że zawodnicy zbyt długo szukają piłki czasami celowo a czasami trudno określić upływający czas bo praktycznie nikt go nie mierzy. Dlatego zawsze sędzia, który widzi, że zawodnicy szukają piłki sprawdza czas i pilnuje aby go nie przekroczyć.

Co dzieje się, gdy zawodnicy świadomie szukają piłki powyżej pięciu minut, oczywiście pomijam, w tym momencie, aspekt opóźniania gry. I tu wracamy do reguły 27, która mówi:
„Jeżeli piłka została zgubiona, ponieważ nie została znaleziona (lub zidentyfikowana przez gracza jako jego) w ciągu pięciu minut od momentu gdy strona gracza, lub jego bądź ich caddiech, rozpoczęli jej szukanie, gracz musi zagrać piłkę z karą jednego uderzenia, z miejsca, położonego jak najbliżej miejsca, z którego wykonał ostatnie uderzenie”. Karą za złamanie tej reguły są dwa punkty karne.
Przekroczenie czasu jest złamaniem tej reguły.

Zagranie piłki znalezionej po upływie pięciu minut jest złamaniem reguły 27-1 a także reguły 15-3 gdyż zawodnik wprowadził do gry niewłaściwą piłkę. Karą za złamanie tej reguły są dwa punkty kary a także konieczność naprawienia błędu. Czyli powrót na miejsce ostatniego uderzenia i uderzenie z karą odległości i uderzenia.

Mit nr 6. Mam free dropa więc dropuję na odległość kija od piłki a jeśli z karą na odległość dwóch. Co na to sędzia? Druga część jest prawdą natomiast pierwsza nie zawsze. W większości przypadków występuje jeden kij, ale od najbliższego miejsca uwolnienia.
Mit nr 7. Skoro moja piłka wpadła do hazardu wodnego to dropuję obok miejsca gdzie chlupnęło. Przecież było to prawie dokładnie na linii flaga punkt przecięcia linii hazardu wodnego, nie ma to znaczenia. Nie będę dropował na początku wody bo to 150 m bliżej tee, niż spadła moja piłka. Byłbym pokrzywdzony.
Co na to sędzia?
Mit nie jest dokładnie sprecyzowany, ale rozumiem to tak – gracz nie przykłada wagi co do miejsca dokładnego dropowania a wybiera miejsce dokładnie tam gdzie mu jest wygodnie byle ogólnie pasowało do reguły 26-1.
Reguła 26-1 jest precyzyjnie sformułowana i mówi:

Jeżeli piłka jest znaleziona w hazardzie wodnym lub jeżeli jest wiadome lub w zasadzie pewne, że piłka która nie została znaleziona, znajduje się w hazardzie wodnym (obojętne czy leży w wodzie czy poza nią) gracz może postępować:
foto

 

 

 

 

 

 

Grać tak jak piłka leży lub za doliczeniem jednego uderzenia karnego:

a. Postępować zgodnie z Regułą 27-1 – kara odległości i uderzenia – zagrać piłkę z punktu jak najbliższego miejscu, z którego zagrał ostatnie uderzenie oryginalną piłką (patrz reguła 20-5)

rys1
b. upuścić piłkę za hazardem wodnym, utrzymując punkt, w którym piłka ostatnio przecięła granicę hazardu wodnego dokładnie pomiędzy dołkiem a miejscem, na które jest upuszczana piłka, bez ograniczenia odległości od hazardu wodnego c. jako dodatkowe opcje – jedynie w przypadku, gdy piłka ostatnio przecięła granicę bocznego hazardu wodnego:
(i) upuścić piłkę poza bocznym hazardem wodnym w obrębie dwóch długości kija golfowego lecz nie bliżej dołka niż znajduje się punkt, w którym oryginalna piłka ostatnio przecięła granicę bocznego hazardu wodnego lub ….
(ii) znajduje się punkt na przeciwległym brzegu tego bocznego hazardu wodnego leżący w takiej samej odległości od dołka.
rys
Jeżeli zawodnik nie zastosuje się do dokładnego opisu opcji, która występuje w danym przypadku to skutkiem tego będzie granie z niewłaściwego miejsca a to skutkuje dwoma punktami karnymi a niekiedy nawet dyskwalifikacją.

Mit nr 8. Skoro podwójne zagranie na łopatce kija było niezauważalne i ciche to nic się nie stało. Tak się przecież zdarza.
Co na to sędzia?
Uczciwość golfisty tu się kłania. Wielokrotne uderzenie karane jest karą jednego uderzenia bez względu na to czy było tam jedno więcej czy dwa więcej uderzenia.

14-4. Piłka uderzona kilkakrotnie
Jeżeli podczas wykonywania uderzenia, kij gracza uderzy w piłkę więcej niż jeden raz, gracz musi zaliczyć uderzenie oraz dodać jedno uderzenie karne, co daje w sumie dwa uderzenia.

Mit nr 9. Udzielam przyjacielskie uwagi lub wskazówki co do poprawy elementów swingu, doboru kija podczas rundy, itp. moim kolegom z flightu, bo nie mogę patrzeć jak się męczą. Poza tym jest wtedy fair wobec nich.
Co na to sędzia?
Interpretacja tego faktu zależy od miejsca i czasu działania. Jeżeli występuje to podczas rundy towarzyskiej, to nie widzę żadnego problemu a wprost przeciwnie. Tylko wtedy proszę zwrócić uwagę aby takimi poradami bardziej nie zepsuć jeszcze nie ukształtowanego golfisty. Najlepiej niech to robi trener.
Natomiast jeżeli taka sytuacja ma miejsce podczas zawodów sportowych a zawodnicy zobowiązani są do stosowania reguł R & A, to zarówno radzący jak i przyjmujący porady podlegają karze z reguły 8.

8-1. Porada
Podczas regulaminowej rundy graczowi nie wolno:
a. udzielać porad żadnemu z graczy uczestniczących w turnieju rozgrywanym na polu, oprócz swojego partnera, lub
b. prosić o poradę kogokolwiek oprócz swojego partnera lub jednego ze swoich caddiech.

Co nie jest poradą: informacja o odległości, informacja o brzmieniu lub zastosowaniu reguł, informacja o uderzeniach, informacja o prognozie pogody, informacja o czasie itp…
Mit nr 10. Zawsze mogę się przecież pomylić w liczeniu uderzeń, które wykonałem. Najwyżej mnie inni poprawią i przypomną jak i ile zagrałem.
Co na to sędzia?
Nie zawsze zawodnik może pomylić się w liczeniu uderzeń. W stroke play, zależy w którym momencie ta pomyłka zostanie zauważona. Najgorzej wygląda to po zauważeniu podpisanej karty zwróconej do Komitetu.

W stroke play to marker jest zobowiązany do zapisania wyniku uzyskanego przez zawodnika na dołku. Wynik ten powinien uzgodnić z zawodnikiem podczas dojścia do następnego tee. Zapobiegnie to dyskusji, po zakończeniu rundy, o ilości uderzeń na poszczególnych dołkach.
Po zakończeniu rundy, marker podpisuje sprawdzoną z zawodnikiem kartę wyników, którą przekazuje zawodnikowi. Zawodnik po podpisaniu karty wyników akceptuje uzyskane wyniki na poszczególnych dołkach i od tego momentu to on odpowiada za uzyskany wynik podczas
rundy. Mają to odniesienie zapisy z reguły 6-6

6-6.Wyniki w stroke play

a. Zapisywanie wyników
Po ukończeniu każdego dołka, marker powinien sprawdzić i zapisać wynik zawodnika. Po zakończeniu rundy marker musi podpisać kartę wyników i wręczyć ją zawodnikowi.

b. Podpisywanie i oddawanie karty wyników
Po ukończeniu rundy, zawodnik powinien sprawdzić swój wynik na każdym dołku i wyjaśnić z Komitetem wszystkie wątpliwe sytuacje. Musi także zadbać o to, aby marker lub markerzy podpisali jego kartę wyników, sam ją podpisać i oddać Komitetowi, tak szybko, jak to możliwe.

d. Niewłaściwy wynik na dołku
Zawodnik jest odpowiedzialny za poprawność wyników na każdym dołku, zapi¬sanych na jego karcie wyników. Jeżeli odda kartę wyników z niższym wynikiem na dowolnym dołku niż rzeczywiście uzyskany, zostaje zdyskwalifikowany.

Dodatkowo do obowiązku zawodnika należy poinformowanie swojego markera zgodnie z regułą 9-3 o otrzymanej karze.

9-3 Zawodnik, który otrzymał karę, powinien jak najszybciej poinformować o tym swego markera.

Inaczej wygląda to w match play, tu gracz ma obowiązek prawidłowego informowania przeciwnika.

9-2. Match play

a. informacja dotycząca wykonanych uderzeń
Przeciwnik ma prawo uzyskać od gracza w czasie rozgrywania dołka informację o liczbie wykonanych przez niego uderzeń, a po zakończeniu rozgrywania dołka o liczbie uderzeń wykonanych na zakończonym dołku.
b. Błędna informacja
Gracz nie może udzielać przeciwnikowi błędnej informacji. Jeżeli gracz udzieli błęd¬nej informacji, przegrywa dołek.
Mit nr 11. Skoro przy próbnym swingu zrobiłem divota to muszę go poprawić przed uderzeniem. Trzeba dbać o pole golfowe.
Co na to sędzia?

Wszystko zależy gdzie był wykonywany ten próbny swing. Jeżeli było to na tyle daleko od piłki czy od obszaru zamierzonego swingu czy ustawienia się i nie wpływa to na żaden z wyżej wymienionych elementów to nawet jest wskazane poprawienie tego.

W innym przypadku jest to poprawianie obszaru zamierzonego swingu przed uderzeniem – dokładne wyjaśnienia w micie nr 3. Można znaleźć wyjaśnienie tego w decyzji 13-2/21 Obszar zamierzonego swingu poprawiony przez naprawienie Pitch-Mark zrobionego przez poprzednie uderzenie.

P. Pitch-mark zrobiony przez spadającą piłkę poprzedniego uderzenia zakłóca backswing gracza. Zanim, gracz wykona kolejne uderzenie, udeptuje ten pitch-mark, poprawiając obszar zamierzonego swingu. Czy jest to dozwolone?
O. Nie. Gracz łamie regułę 13-2, która zabrania poprawiania obszaru zamierzonego swingu przez eliminację nierówności powierzchni.

Mit nr 12. Jest moja piłka. Skoro znalazłem to gram ją! Ale nie pamiętam tylko jaki miała numer i znacznik by mieć 100% pewności, że to moja, nie pamiętam czy miała kółko czy kwadrat namalowany ale to moja.
A co na to sędzia?
To zawodnik odpowiada za prawidłowe oznakowanie piłki i pamiętanie o tym, Jeżeli zawodzi go pamięć to może zapisać sobie to na kartce lub w komórce albo przed wyjściem na pole wszystkie swoje piłki oznaczyć w identyczny sposób. Wtedy łatwo porównać oznaczenie z piłką w torbie.

6-5. Piłka;
Odpowiedzialność za granie właściwą piłką spoczywa na graczu. Każdy gracz powinien w indywidualny sposób oznaczyć swoją piłkę.

12-2. Podnoszenie piłki w celu identyfikacji

Odpowiedzialność za granie właściwą piłką spoczywa na graczu. Każdy gracz powinien w indywidualny sposób oznaczyć swoją piłkę.
Jeżeli gracz sądzi, że jakaś piłka w spoczynku może być jego, lecz nie jest w stanie jej zidentyfikować, może ją podnieść bez kary w celu identyfikacji. Prawo podnie¬sienia piłki w celu identyfikacji przysługuje graczowi oprócz działań dozwolonych przez Regułę 12-1.
Przed podniesieniem piłki, gracz musi zgłosić swój zamiar przeciwnikowi w meczu lub markerowi bądź współzawodnikowi w stroke play i zaznaczyć położenie piłki. Następnie może podnieść i zidentyfikować piłkę, pod warunkiem, że umożliwi swojemu przeciwnikowi, markerowi lub współzawodnikowi obserwację procedury podnoszenia i odkładania piłki. Piłka podniesiona zgodnie z Regułą 12-2 nie może być czyszczona w stopniu większym niż jest to konieczne do jej rozpoznania.
Jeżeli piłka jest piłką gracza, a gracz nie zastosuje się do całości lub części tej pro¬cedury, lub jeżeli podniesie piłkę w celu jej identyfikacji nie mając ku temu uzasadnionego powodu, otrzymuje karę jednego uderzenia. jeżeli podniesiona piłka jest piłką gracza, gracz musi odłożyć ją na miejsce. jeżeli tego nie zrobi, otrzymuje karę główną za naruszenie Reguły 12-2, lecz nie ma żadnej dodatkowej kary za narusze¬nie tej Reguły.

A jeżeli nie jest to piłka gracza – zastosowanie ma reguła związana ze zgubieniem piłki

27-1 c. Piłka nieznaleziona w ciągu pięciu minut
Jeżeli piłka została zgubiona, ponieważ nie została znaleziona (lub zidentyfikowana przez gracza jako jego) w ciągu pięciu minut od momentu gdy strona gracza, lub jego bądź ich caddiech, rozpoczęli jej szukanie, gracz musi zagrać piłkę z karą jednego uderzenia, z miejsca, położonego jak najbliżej miejsca, z którego wykonał ostatnie uderzenie (patrz Reguła 20-5).

A jeżeli nie jest to piłka gracza – a mimo to nią zagrał to ma zastosowanie reguła dotycząca grania niewłaściwą piłką.

15-3 Niewłaściwa piłka
a. Match play
jeżeli gracz wykona uderzenie niewłaściwą piłką, przegrywa dołek.
jeżeli niewłaściwa piłka należy do innego gracza, jej właściciel musi położyć piłkę na miejscu, z którego niewłaściwa pi/ka została początkowo zagrana.
jeżeli gracz i przeciwnik zamienią piłki podczas rozgrywania dołka, pierwszy z nich, który wykonał uderzenie niewłaściwą pi/kq, przegrywa dołek; gdy nie da się ustalić, który z graczy jako pierwszy zagrał niewłaściwą pi/kq, gra na dołku musi być dokoń¬czona zamienionymi piłkami.

b. Stroke play
Jeżeli zawodnik wykona uderzenie lub uderzenia niewłaściwą piłką, otrzymuje karę dwóch uderzeń.
Zawodnik musi skorygować swój błąd poprzez zagranie właściwej piłki lub postąpić zgodnie z Regułami. jeżeli nie naprawi swego błędu przed wykonaniem uderzenia z następnego tee lub w razie rozgrywania ostatniego dołka rundy, nie zgłosi zamiaru naprawienia swego błędu przed zejściem z putting greenu, zostaje zdyskwalifiko¬wany.
Uderzenia wykonane przez zawodnika niewłaściwą piłką nie liczą się do jego wyni¬ku. jeżeli niewłaściwa piłka należy do innego zawodnika, jej właściciel musi położyć piłkę na miejscu, z którego niewłaściwa piłka została początkowo zagrana.

Mit nr 13. Moja piłka tu lądowała, nie mogę jej znaleźć więc podrzucę taką samą by nie opóźniać…. i tak nikt nie widzi, a ci co grają ze mną tez na pewno tak by zrobili by wygrać puchar.
A co na to sędzia?

Pięknie tu pasuje decyzja 27-1/3 Piłka zadropowana w obszarze gdie oryginalna piłka zaginęła; Piłka potem zagrana.
P. Gracz, nie może znaleźć swojej piłki, dropuje drugą w tym samym obszarze gdzie zaginęła jego piłka oryginalna a nstepnie zagrywa ją. Co na to reguły?
O. W match play, gracz traci dołek — Reguła 20-7b.
W stroke play, gracz otrzymuje karę uderzenia I odległości opisną w regule 27-1 i dodatkowo karę dwóch uderzeń za złamanie tej reguły. Jeżeli to złamanie było poważne, to musi poprawić swój błąd jak przedstawiono w drugim paragrafie reguły 20-7c; w inaczej jest zdyskwalifikowany.

Mit nr 14. Czasem trochę nagnę przepisy gry lub nie policzę wszystkich uderzeń ale przecież to nie wypacza wyniku w znaczący sposób i nikogo nie krzywdzi.
A co na to sędzia?
Etykieta golfa przede wszystkim. Bo nie zawsze jest możliwość dokładnego skontrolowania zawodnika. Wykrycie takiego oszustwa, nawet po zamknięciu zawodów, grozi dyskwalifikacją. Zawodnik powinien zadać sobie pytanie – po co gra w golfa ?
Zgodnie z duchem gry w golfa gramy, w większości przypadków, bez nadzoru sędziego lub arbitra. Gra zależy więc od uczciwości gracza i szacunku dla innych oraz przestrzegania Reguł.

Mit nr 15. Golf to najbardziej sprawiedliwa gra. Masz swoje kije, piłkę, każdy gra oddzielnie i walczy tylko ze sobą.
A co na to sędzia?
Tak, jeśli wszyscy stosują te same reguły gry i je przestrzegają. Jeśli gracz nie jest fair podczas gry to oszukuje sam siebie oraz pozostałych uczestników gry co wypacza wyniki gry.

Mit nr 16. Ja mam HCP turniejowy. Nie zmieniam HCP podczas rund EDS.
A co na to sędzia/komisja HCP? Tu też kłania się uczciwość zawodnika. Nie każdy ma poprzeczkę ustawioną na takim samym poziomie. Nie ma obowiązku grania rund EDS a nawet oddawania kart po takich rundach.

Mit nr 17. Skoro system nie zmienił mi HCP po ostatniej rundzie lub klub nie zgłosił zmiany mojego HCP to zgłoszę do turnieju swój stary HCP bo taki jest w systemie.
A co na to sędzia/komisja HCP?
W tym przypadku ma zastosowanie już konkretna reguła a nie tylko uczciwość gracza gdyż to gracz ma zadbać i przymilność aby zmieniono mu HCP.:

6-2. Handicap
a. Match play
Przed rozpoczęciem meczu w rozgrywkach handicapowych, gracze powinni powiadomić się nawzajem o handicapach. jeżeli gracz rozpocznie mecz po po¬daniu handicapu wyższego niż posiadany w rzeczywistości, a to wpływa na liczbę otrzymanych lub dawanych uderzeń, zostaje zdyskwalifikowany, w przeciwnym razie musi grać z zadeklarowanym handicapem.
b. Stroke play
Podczas każdej rundy rozgrywek handicapowych, zawodnik musi zadbać o to, aby jego handicap został zapisany na karcie wyników przed oddaniem jej Komitetowi. jeżeli na karcie przed jej oddaniem nie został zapisany żaden handicap (Reguła 6-6b) lub jeżeli handicap zapisany jest wyższy niż rzeczywisty handicap gracza i wpływa to na liczbę otrzymanych uderzeń, zawodnik zostaje zdyskwalifikowany z zawodów handicapowych; w przeciwnym razie wynik pozostaje niezmieniony.
Mit nr 18. Podczas ustawiania się do uderzenia piłka poruszyła się i zmieniła swoje położenie ale jej nie dotknąłem więc nie mam obowiązku doliczenia sobie do wyniku dodatkowego uderzenia.
A co na to sędzia? Interpretacja zależy od tego czy mogłem mieć wpływ na poruszenie się piłki. Jeżeli tak to mam obowiązek postępować zgodnie z regułą :

18-2. Przez gracza, partnera, caddiego lub sprzęt
a. Zasady
Kiedy piłka gracza jest w grze, to za wyjątkiem przypadków dozwolonych przez Reguły, jeżeli:
(i) gracz, jego partner lub któryś z ich caddich: podniesie lub przemieści piłkę, dotknie jej celowo (za wyjątkiem dotknięcia kijem podczas adresowania piłki), lub
(ii) spowoduje przemieszczenie piłki, lub
(iii) sprzęt gracza lub jego partnera spowoduje przemieszczenie piłki,
gracz otrzymuje karę jednego uderzenia.

Jeżeli piłka została przemieszczona, musi być odłożona na pierwotną pozycję, chyba że ruch piłki nastąpił po tym, jak gracz rozpoczął uderzenie lub zamach kijem do tyłu w celu wykonania uderzenia i uderzenie zostało wykonane.
Reguły nie przewidują kary, jeżeli gracz przypadkowo spowoduje przemieszczenie swojej piłki w następujących okolicznościach:
– Podczas szukania piłki zakrytej przez piasek, podczas odkładania na miejsce naturalnych utrudnień ruchomych przemieszczonych w hazardzie w momencie znajdowania lub identyfikacji piłki, podczas sondowania w poszukiwaniu piłki znajdującej się w wodzie w hazardzie wodnym, lub podczas szukania piłki w sztucznych utrudnieniach lub w nienormalnych warunkach ziemnych – Reguła 12-1.
– Podczas naprawiania miejsca po poprzednim dołku lub śladów po uderzeniu piłki – Reguła 16-1c.
– Podczas mierzenia – Reguła 18-6.
– Podczas podnoszenia piłki zgodnie z odpowiednią Regułą – Reguła 20-1.
– Podczas kładzenia lub odkładania piłki zgodnie z odpowiednią Regułą – Reguła 20-3a.
– Podczas usuwania naturalnych utrudnień ruchomych na putting greenie – Reguła 23-1
– Podczas usuwania sztucznych utrudnień ruchomych – Reguła 24-1

b. Piłka przemieszczona po zaadresowaniu
Jeżeli piłka gracza będąca w grze przemieści się po zaadresowaniu (inaczej niż w wyniku uderzenia), uznaje się, że gracz przemieścił piłkę i otrzymuje karę jednego uderzenia.
Piłka musi być odłożona na poprzednie miejsce, chyba że ruch piłki nastąpił po rozpoczęciu przez gracza uderzenia lub zamachu kijem do tyłu w celu wykonania uderzenia i uderzenie to zostało wykonane.

Jeżeli nie miałem wpływu na jej ruch to ma zastosowanie wyjątek do tej reguły:
Wyjątek: jeżeli jest wiadome lub w zasadzie pewne, że to nie gracz spowodował przemieszczenie swojej piłki, Reguła 18-2b nie ma zastosowania.

Mit nr 19. Nie znam dokładnie reguł więc skąd miałem wiedzieć, że tak nie wolno lub mogłem zastosować inne rozwiązanie . Nikt mi nie podpowiedział.
A co na to sędzia?

6-1. Reguły
Gracz i jego caddie są odpowiedzialni za znajomość Reguł. Podczas regulamino¬wej rundy gracz ponosi stosowną karę za każde naruszenie jakiejś Reguły przez caddiego.
Mit nr 20. Skoro zagrałem drugą piłkę z tego samego miejsca co poprzednią to wiadomo, że była to piłka prowizoryczna.
A co na to sędzia? Nie koniecznie – może to być druga piłka (zawodnik zawsze ma prawo powtórzyć uderzenie z tego samego miejsca z które wykonywał poprzednie uderzenie – oczywiście z karą jednego uderzenia.

Mit nr 21. Na greenie mogę wyrównać nierówności na mojej linii puttowania bo ktoś przede mną tego nie zrobił lub pozostawił po sobie ślady na greenie po butach.
A co na to sędzia?
Mogę tylko postępować tylko zgodnie z regułą 16:
a. Dotykanie linii puttowania
Linia puttowania nie może być dotykana poza następującymi sytuacjami:
(i) gracz może usunąć naturalne utrudnienia ruchome pod warunkiem, że nie będzie niczego dociskał;
(ii) podczas adresowania piłki gracz może umieścić kij przed piłką pod warunkiem, że nie będzie niczego dociskał;
(iii) podczas mierzenia – Reguła 18-6;
(iv) podczas podnoszenia lub odkładania piłki – Reguła 16-1 b;
(v) podczas dociskania markera (znacznika);
(vi) podczas naprawiania miejsc po poprzednich dołkach lub śladów po piłkach na
putting greenie – Reguła 16-1 c, oraz
(vii) podczas usuwania sztucznych utrudnień ruchomych – Reguła 24-1.

b. Naprawa miejsc po poprzednich dołkach, śladów po piłkach i innych uszkodzeń
Gracz może naprawić ślad po poprzednim dołku lub uszkodzenie putting greenu spowodowane uderzeniem piłki, bez względu na to, czy piłka gracza leży na putting greenie, czy też nie. Jeżeli podczas naprawiania greenu piłka lub marker zostaną przypadkowo przemieszczone, piłka lub marker muszą zostać odłożone na orygi¬nalną pozycję. Gracz nie otrzymuje kary, pod warunkiem, że przemieszczenie piłki lub markera było bezpośrednio spowodowane naprawianiem śladów po poprzed¬nim dołku lub uszkodzenia putting greenu spowodowanego uderzeniem piłki. W innym przypadku zastosowanie ma Reguła 18.
Żadne inne uszkodzenia putting greenu nie mogą być naprawiane, jeżeli to mogło¬by pomóc graczowi w dalszej grze na dołku.
Mit nr 22. Gram piłkę tymczasową bo pierwsza wpadła mi prawdopodobnie do wody. Nie będę się wracał i opóźniał gry.
A co na to sędzia?

Ale tylko wtedy, gdy nie jestem pewny, gdzie piłka mogła zginąć. W przypadku gdy widać, że piłka wpadła do wody to kolejne uderzenie z miejsca poprzedniego uderzenia nie jest uderzeniem prowizorycznym a uderzeniem wprowadzającym kolejną piłkę do gry.

 

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl