Golf wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Polski Związek Golfa i Olimpiady Specjalne Polska podpisały porozumienie o współpracy. Na jego podstawie PZG udzieli  pomocy przy organizacji  ogólnopolskich zawodów golfowych dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, wesprze w kształceniu trenerów i instruktorów oraz zapewni obsługę sędziowską zawodów golfowych Olimpiad Specjalnych Polska. 

PZG udzieli także wsparcia przy wypracowywaniu warunków korzystania przez zawodników Olimpiad Specjalnych z pól golfowych w Polsce i będzie uczestniczyć w  działaniach promocyjnych, zmierzających do popularyzacji Golfa  wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

 „Golf to znakomita dyscyplina sportu – rozwija zarówno umiejętności fizyczne zawodników, jak również stanowi znakomity trening intelektualny, rozwój umiejętności poznawczych i strategicznego myślenia. Jest to też jedna z najbardziej przystępnych dyscyplin sportu. Przy doborze odpowiedniego poziomu trudności, radość z Golfa czerpać może praktycznie każdy. Dlatego moim zdaniem mit o niedostępności Golfa jako hermetycznej, elitarnej dyscypliny sportu jest zupełnie nieuprawniony”  podkreślił Marek Michałowski, prezes PZG.

Także przedstawiciele Olimpiad Specjalnych podkreślają, że Golf to dyscyplina sportu umożliwiająca wszechstronny rozwój zawodnika.

„Golf jest jedną z 35 oficjalnych dyscyplin sportowych w Olimpiadach Specjalnych na całym świecie. Turnieje golfowe wchodzą w skład najważniejszych imprez sportowych Special Olympics, takich jak Światowe Letnie Igrzyska, czy Igrzyska Ogólnopolskie. Golf będzie też jedną z dyscyplin na przyszłorocznych Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie.  Obecnie kilkuset golfistów z niepełnosprawnością intelektualną w całej Polsce walczy o możliwość występu na tej imprezie podczas zawodów na szczeblu regionalnym. Wspólnie z PZG chcemy pokazać, że zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną mogą cieszyć się Golfem i odnosić w tym sporcie sukcesy na miarę swoich umiejętności”  powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Dzięki porozumieniu z PZG, Olimpiady Specjalne Polska otrzymają pomoc m.in. przy organizacji ogólnopolskich zawodów golfowych, kształceniu trenerów, instruktorów i sędziów. PZG wesprze też Olimpiady Specjalne w zapewnieniu sportowcom z niepełnosprawnością intelektualną dostępu do pól golfowych, uczestnictwa w klubach golfowych. Związek zapewni też wsparcie przygotowania zawodników Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na zawody międzynarodowe, w tym Igrzyska Europejskie i Światowe.

 

 

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl