Zarząd PZG, przyjął dzisiaj uchwalę regulującą ‘Procedury sanitarne i zasady uprawiania golfa podczas epidemii wirusa COVID-19 obowiązujące od 4 maja 2020 r. do odwołania.
Procedury sanitarne i zasady uprawiania golfa podczas epidemii
wirusa COVID-19 obowiązujące od 4 maja 2020 r. do odwołania
Podstawa prawna:
Art. 13.1 pkt.2) ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857 z późn. zm.) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii § 6 pkt 2 i 4 Statutu Polskiego Związku Golfa Wytyczne R&A dotyczące stosowania reguł gry w golfa w związku z epidemią wirusa COVID-19 z dnia 20 marca 2020 r. Uchwała Zarządu Polskiego Związku Golfa z dnia 4 maja 2020 r. na podstawie § 20 pkt. 8Statutu Polskiego Związku Golfa.
I. Wprowadzenie:
Na potrzeby niniejszego dokumentu, określającego zasady uprawiania golfa i procedury sanitarne obowiązujące na polach golfowych podczas epidemii wirusa COVID-19, dokonuje się interpretacji i doprecyzowania pojęcia pola golfowego funkcjonującego w odrębnych przepisach, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Sportu.
Pole golfowe jest kompleksem wydzielonych obiektów sportowych przeznaczonych do uprawiania i treningu gry w golfa. W skład pola golfowego, oprócz budynków administracyjnych i zaplecza gospodarczego, wchodzić mogą następujące obiekty:
- Maksymalnie 18 odrębnych skalibrowanych boisk do gry w golfa (dołki golfowe).
- Maksymalnie 9 odrębnych nieskalibrowanych boisk do gry w golfa (dołki golfowe).
- Boisko treningowe typu chipping green.
- Boisko treningowe typu putting green.
- Boisko treningowe typu strzelnica (driving range).
Każdy z obiektów sportowych (boisk) wchodzących w skład pola golfowego powinien posiadać co najmniej 90 m2 (15 m2 x 6 osób) powierzchni.
Zarządca pola golfowego jest odpowiedzialny za wytyczenie i oznaczenie obiektów do gry i uprawiania golfa oraz wdrożenie odpowiednich procedur sanitarnych zgodnie z zasadami wynikającymi z niniejszego dokumentu oraz obowiązujących przepisów prawa.
II. Podstawowe procedury bezpieczeństwa bezwzględnie wiążące:
Funkcjonowanie pola golfowego i korzystanie z jego infrastruktury jest możliwe jedynie pod warunkiem, że jego zarządca:
- weryfikuje liczbę osób korzystających z obiektu lub sprzętu sportowego – na jednym dołku golfowym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób korzystających z dołka golfowego, z wyłączeniem obsługi pola golfowego;
- wyłącza możliwość korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza toaletą);
- zapewnia osobom korzystającym z obiektu lub sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego;
- zapewnia dezynfekcje urządzeń i sprzętu sportowego po każdym użyciu i każdej grupie korzystających;
- ogranicza kontakt między grupami korzystających – obowiązek zachowania dystansu społecznego min. 2 metry pomiędzy ćwiczącymi i pozostałymi osobami obecnymi na obiekcie;
- egzekwuje od osób korzystających z obiektu lub sprzętu sportowego obowiązek dezynfekcji rąk przy wejściu i przy opuszczeniu terenu obiektu;
- egzekwuje od osób przebywających na obiekcie oraz obsługi obiektu obowiązek zasłaniania ust i nosa (z tego obowiązku zwolnieni są grający i ćwiczący oraz trenerzy i sędziowie);
- przestrzega zakazu organizacji turniejów golfowych.
Powyższe wymogi wynikają z prawa powszechnie obowiązującego i ich nie przestrzeganie, może skutkować wymierzeniem sankcji karnych lub administracyjnych przez właściwe organy państwowe, w tym zamknięciem pola golfowego na czas stanu epidemii. Zachowanie
bezpieczeństwa na polu golfowymi i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii ma charakter priorytetowy.
III.Modyfikacje reguły gry w golfa obowiązujące podczas epidemii: - Gracz jest zobowiązany samodzielnie zapisywać swoje wyniki na karcie wyników i nie przekazywać jej pozostałym współgraczom.
- Marker jest zwolniony z obowiązku pisemnej autoryzacji wyników współgracza. Potwierdzenia uzyskanych wyników dokonuje się ustnie lub elektronicznie za pośrednictwem aplikacji mobilnej PZGolf lub Konta Golfisty w serwisie internetowym PZG. Skan wypełnionej karty wyników można również przesłać do klubu macierzystego
w celu wprowadzenia jej do systemu. - Należy unikać:
– dotykania i wyjmowania flag z dołków podczas gry i treningu;
– używania grabi w obszarze bunkrów – piasek w bunkrze należy wyrównywać stopą lub kijem golfowym;
– dotykania i podnoszenia piłek innych graczy lub trenujących;
– usuwania, dotykania markerów dystansu, palików obszarów kary, terenów w naprawie, czy innych palików i znaczników znajdujących się na polu golfowym. Są to sztuczne utrudnienia nieruchome. - W celu uniknięcia dotykania piłki i flagi przy wyciąganiu piłki z dołka, należy podporządkować się decyzjom zarządcy pola golfowego w zakresie praktycznego wdrożenia modyfikacji definicji dołka lub piłki w dołku, poprzez zastosowanie rozwiązań wskazanych w pkt. V 12). Wyniki uzyskiwane w ten sposób z rund pozaturniejowych
(dawniej EDS) są kwalifikowane na cele handicapowe, chyba że klubowa komisja HCP postanowi inaczej.
IV. Rekomendacje i standardy zachowania graczy: - Zawsze zgłaszaj swoją obecność na obiekcie obsłudze pola golfowego w celu umożliwienia rejestracji.
- Po wykonanym uderzeniu z bunkra wyrównaj dokładnie piasek stopą lub kijem golfowym;
- Nie witaj się ze współgraczami, ani nie dziękuj po rundzie poprzez podanie ręki.
- Zachowaj dystans społeczny min. 2 metry.
- Na obiektach treningowych korzystaj z własnych piłek.
- Na driving range zajmuj co drugie stanowisko.
- Nie korzystaj z ławek ustawionych na polu oraz myjek do piłek.
- Rundy pozaturniejowe (dawne EDS) rejestruj za pośrednictwem aplikacji mobilnych PZGolf lub za pośrednictwem Konta Golfisty w serwisie internetowym PZG.
- Na pole golfowe przyjeżdżaj w stroju sportowym.
- Ogranicz do niezbędnego minimum korzystanie z domku klubowego oraz bezpośrednie kontakty z innymi graczami i pracownikami obsługi pola golfowego.
- Płać online lub za pośrednictwem kart płatniczych.
- Graj w maksymalnie 3 osobowych grupach (flajtach) w celu zachowania odpowiedniego tempa gry i przestrzegania ograniczeń w zakresie maksymalnie 6 osób na dołek.
- Bądź zawsze wyposażony w środki do dezynfekcji.
- Dezynfekuj swój sprzęt przed i po grze lub treningu.
V. Rekomendacje dla zarządców pól golfowych: - Wywieś obowiązujące zasady i przepisy korzystania z obiektu w widocznym dla wszystkich miejscu lub powiadom zainteresowanych w inny sposób, który pozwoli upewnić ci się, że nie tylko zapoznali się z przedmiotowymi regułami, ale także je zrozumieli.
- Mając na uwadze obowiązujące ograniczenia co do maksymalnie 6 osób na dołek, organizuj grę na polu w 3 osobowych grupach (flajtach).
- Maksymalnie ogranicz działalność domku klubowego, recepcji i wózkowni, lub wyłącz je zupełnie z użytku.
- Grabie z bunkrów należy usunąć. Można oznaczyć w widoczny sposób obszary waste, w celu wyraźnego rozróżnienia ich od bunkrów (z usuniętymi grabiami).
- Ławki oraz myjki do piłek powinny, w miarę możliwości, zostać usunięte z pola lub wyłączone z użytkowania.
- Zapewnij środki odkażające w najczęściej użytkowanych miejscach (recepcja, łazienka,WC, maszyny przy driving range).
- Regularnie dezynfekuj najczęściej dotykane miejsca (lada recepcji, terminal do kart płatniczych, klamki, klawiatury, telefony, obszar łazienki i WC).
- Zachęcaj graczy do niekorzystania z meleksów. Po każdym użyciu / wypożyczeniu dezynfekuj meleksy (kierownica, siedzenia, miejsce na kubek czy na kartę wyników) oraz wózki golfowe (rączki). Zachowaj limit 1 osoby na meleks, z wyłączeniem osób wspólnie mieszkających.
- Zapewnij personelowi rękawiczki jednorazowe, maseczki ochronne oraz środki do dezynfekcji oraz co najmniej 2 metrowy odstęp pomiędzy stanowiskami pracy.
- Działalność sklepów, restauracji i hoteli powinna być zgodna z aktualnymi przepisami prawa.
- Wyznacz miejsca do spożywania posiłków oraz odpoczynku.
- W celu uniknięcia dotykania przez graczy dołków i flag przy wyciąganiu piłek można zastosować następujące rozwiązania, które powinny jednakowo obowiązywać wszystkich graczy podczas rozgrywania rund pozaturniejowych (dawniej EDS):
a) wykorzystywanie urządzeń do wyciągania piłek;
b) narysowanie okręgów gimme o średnicy 50 cm wokół dołków;
c) wyniesienie dołków do góry (wystający plastik);
d) zastosowanie innych dostępnych rozwiązań technicznych gwarantujących, że piłka nie spocznie poniżej poziomu gruntu (spłycenie dołka). - Na obszarach treningowych można usunąć dołki, oznaczając na greenie strefy do celowania kolorową kredą lub farbą.
- Zwiększ częstotliwość mycia piłek na driving range.
- Na driving range udostępniaj do treningu co drugie stanowisko.
- Wyłącz z użycia kompresory powietrza.
- Zwiększ częstotliwość mycia łazienki i WC.
- Zapewnij więcej miejsca na parkingu – np. wyłącz z użytkowania co drugie miejsce parkingowe aby zapewnić wystarczającą przestrzeń do poruszania się z zachowaniem dystansu.
VI.Wytyczne dla trenerów i instruktorów: - Zapewnij uczniom środki odkażające.
- Rekomendujemy, aby dla bezpieczeństwa własnego oraz uczniów podczas prowadzenia lekcji mieć zasłonięte usta i nos. Polecamy dobrej jakości maseczki chirurgiczne lub atestowane przyłbice, które ułatwią oddychanie i pracę podczas upałów. Maseczki trzeba nosić podczas przemieszczania się między obiektami.
- Rekomendowaną formą nauki podczas epidemii są lekcje na polu (tzw. playing lesson) pozwalające na łatwiejsze przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętaj o rekomendacji dotyczącej gry w 3 osobowej grupie (flajcie) na dołek.
- Lekcje indywidualne należy prowadzić z zachowaniem odległości co najmniej 2 m pomiędzy trenerem, a uczniem oraz bez użycia metod bezpośredniego kontaktu.
- W lekcjach grupowych może uczestniczyć maksymalnie 6 osób wraz z trenerem. Zaplanuj zajęcia tak, aby zachowana była odległość 2 m pomiędzy uczestnikami przez cały czas trwania zajęć. Unikaj używania wspólnego sprzętu przez uczestników (w tym piłek).
- W przypadku juniorów do 12 roku życia rekomendujemy, aby grupy ćwiczebne były maksymalnie 3 osobowe.
- Możesz odmówić organizacji lekcji grupowych ze względów bezpieczeństwa.
- Pamiętaj o limitach osób przebywających na jednym obiekcie.
- Unikaj współdzielenia sprzętu z uczniami lub innymi trenerami. Zdezynfekuj po lekcji wszelkie przybory i przyrządy stosowane w jej trakcie.
- Unikaj prowadzenia lekcji w zamkniętych przestrzeniach.
- Poinformuj uczniów o powyższych zasadach przed lekcją.