Swing pod klonowym liściem

Swing pod klonowym liściem

Ponad 11 tys. dołków na 650 polach, piękne krajobrazy i mnóstwo atrakcji turystycznych. Kanadyjska prowincja Ontario jest świetnym miejscem na golfowe wakacje.
Pierwsze pole golfowe na kontynencie amerykańskim powstało właśnie w Kanadzie, w Niagara-on-the-Lake, nad brzegiem jeziora Ontario. Zadecydował o tym m.in. rodowód tego kraju i jego silne powiązania z Wielką Brytanią. Od tamtego czasu golf w Kanadzie stracił swój elitarny charakter i jest dostępny dla wszystkich. O tym, czy ktoś gra, decyduje nie zamożność, ale dostępność do obiektów golfowych. Niemal w każdym mieście oprócz klubów prywatnych można znaleźć pola utrzymywane przez miasto, które powstały z myślą o jak najłatwiejszym i powszechnym dostępie do tej dyscypliny. Obecnie golf jest drugim po hokeju sportem w Kanadzie pod względem popularności. Trzecie miejsce zajmuje curling.

Na pole autobusem

W Toronto, największej i najbardziej zielonej metropolii Kanady, oraz w najbliższej okolicy jest aż 120 pól. Ponad 300 znajduje się w odległości do 100 km od miasta. Samo miasto utrzymuje pięć 18-dołkowych pól na terenie parków i innych terenów zielonych. Można do nich dojechać środkami komunikacji miejskiej. Ceny na publicznych polach są przystępne, a wachlarz usług szeroki. Można wypożyczyć kije i skorzystać z porad profesjonalnych instruktorów CPGA (Canadian Professional Golfers’ Association). Juniorzy i seniorzy mają zniżki. Na tych polach nie obowiązują ścisłe przepisy dotyczące strojów.

Zwiedzanie

Dzięki temu, że kluby golfowe znajdują się w wielu malowniczych miejscach prowincji Ontario, grę w golfa w tym rejonie można połączyć z wypoczynkiem lub zwiedzaniem. W Niagara Falls spośród wielu pól można wybrać te położone nad rzeką i w pobliżu atrakcji turystycznych. Na przykład Whirlpool Public Golf Course znajduje się w sąsiedztwie niezwykłego wiru na bystrzynach Niagary, poniżej wodospadu, na który turyści spoglądają z zabytkowego wagonika kolejki linowej. Obok są ogrody Botanical Gardens, jar Niagara Glen wyżłobiony przez wodospad tysiące lat temu oraz niezwykłe Butterfly Conservatory, gdzie atrakcją są motyle tropikalne.
Powyżej wodospadów znajduje się nowy, 45-dołkowy kompleks Legends on the Niagara. W jego skład wchodzą dwa pola po 18 dołków, par 72 (7308 i 7224 jardów), jedno dziewięciodołkowe par 30 (2201 jardów) oraz największy w Kanadzie obszar treningowy. Co ciekawe, tereny te były polem bitwy z wojskami USA pod Chippawa w 1814 r. Znajduje się tam wyznaczona trasa z objaśnieniami. Obydwoma polami administruje Publiczny Zarząd Parków i Terenów Zielonych położonych nad rzeką Niagara.
Wieczorami w Niagara Falls oprócz oświetlonych wodospadów, pokazów ogni sztucznych i setek restauracji można wybrać się do wielkiego kasyna. Półwysep Niagara to nie tylko wodospady, to także liczne obiekty historyczne, w tym brytyjskie forty wojskowe. Są tam też piękne wiktoriańskie hoteliki. W okolicy Niagary odbywa się też słynny festiwal sztuk Bernarda Shawa i jemu współczesnych. Jest więc co oglądać.

W pakiecie taniej

W Kanadzie opłaca się nocować w ośrodkach, które posiadają własne pola golfowe. Można tam wykupić pakiet obejmujący również grę. Na przykład ośrodek Blue Mountain proponuje za 110 dolarów od osoby pobyt i grę na swoim polu Monterra Club. Sam pobyt kosztuje tam 131 dolarów za pokój, a opłata za pole 84. Blue Mountain leży niedaleko najdłuższej słodkowodnej plaży świata Wasaga Beach. Zimą okoliczne wzgórza zamieniają się w centrum narciarstwa zjazdowego. W pobliżu znajdują się święte skały i jaskinie Indian.
Kompleks Deerhurst w Huntsville posiada jedno z najlepszych pól zaprojektowanych przez Roberta Cuppa i Thomasa McBrooma. Ta wymagająca osiemnastka o nazwie „Highlands” ma par 72 i 7011 jardów długości. Kryje wiele przeszkód, a urozmaicają ją skały i strumienie. Nad brzegiem jeziora znajduje się nieco łatwiejsze pole „Lakeside”, także 18-dołkowe z par 65 i o długości 4712 jardów.
Ośrodek Deerhurst znajduje się wśród jezior. Po ich wodach pływają klasyczne motorówki wykonane na początku XX w. z drewna i chromu. Wielu bogaczy posiada w tej okolicy piękne domki ukryte w lasach nad jeziorami. Niektóre z nich widać z pokładu RMS „Segwun”, najstarszego parowca kontynentu. Ponieważ jeziora zatopione są w morzu lasów liściastych, szczególnie pięknie okolice te wyglądają podczas ciepłej jesieni.
Deerhurst Resort oferuje usługi gabinetów odnowy biologicznej. Dzięki temu można połączyć uprawianie sportu z pielęgnacją ciała.
Kanadyjskie spa są coraz częściej odwiedzane przez mężczyzn, a ostatnio popularne są zabiegi dla par. Pograć w golfa, a jednocześnie skorzystać z zabiegów leczniczych można w The Briars – wspaniałym kompleksie położonym nad brzegiem jeziora Simcoe. Pobyt w nim kosztuje od 139 dol., a gra na 18-dołkowym polu 55 dol. Nocować można w głównym budynku ośrodka lub w domkach porozrzucanych po całym jego terenie, także nad wodą. Zabiegi spa są dodatkowo płatne i kosztują od 40 do 170 dol. W The Briars znajduje się The Red Barn, najstarszy teatr letni w Ontario.

Warto zobaczyć

– W Oakville, tuż obok Toronto, jest wyjątkowy klub golfowy Glen Abbey. Często odbywają się tu zawody PGA, znajduje się tu także Canadian Golf Hall of Fame and Museum, a samo pole zostało zaprojektowane przez Jacka Nicklausa.
– W Kingston położone jest interesujące pole do treningu i poprawiania celności trafień. Niektóre dołki Kingston Expert Tees znajdują się na unoszących się na wodzie tratwach.

Lodowe wino

W rejonie Niagary znajdują się liczne winnice. Wiele tamtejszych win zdobyło złote medale w konkursach w Europie. Unikatowym produktem tego rejonu jest aromatyczne wino deserowe Ice Wine. Do jego produkcji zbiera się zamrożone grona, z których pozyskuje się zaledwie po kropli nektaru. Wydawałoby się, że w Kanadzie jest za zimno na uprawę winorośli, jednak trzeba pamiętać, że okolice Niagary leżą na szerokości geograficznej odpowiadającej Rzymowi.

Greenfee jak w Polsce

Kanada jest tańsza od USA i Europy. Sam przelot należy do jednych z najtańszych za ocean, co obniża koszty golfowych wakacji. Na wielu kanadyjskich polach ceny są takie same jak w Polsce, a zdarzają się niższe. Opłaty za grę różnią się w zależności od pory roku. Na przykład w Monterra Club wiosną i jesienią cena jest obniżona do 49 dol. Zniżki obowiązują także po południu w godz. 15-18 (39 dol.) oraz wieczorem, po 18 (19 dol.). Czasami wprowadzane są specjalne ceny dla dzieci, rodzin oraz seniorów. Kije można wypożyczyć za około 30 dol.

Gorąco jak we Włoszech

Prowincja Ontario należy do największych w Kanadzie. Zajmuje teren równy połowie powierzchni USA. Jednak mieszka tam zaledwie 12 mln mieszkańców.
W Ontario w golfa można grać od wiosny do jesieni. Pogoda jest w tym okresie idealna na golfa. Lato jest upalne, a słońce świeci jak na południu Europy. Na północy prowincji wieczory mogą być chłodne.

Ontario w sieci:

Ontario Travel: www.OntarioTravel.net
Pola golfowe:
Golf Muskoka: www.GolfMuskoka.com
Golf Ontario: www.Golf-Ontario.com
Glen Abbey Golf Club: www.clublink.ca
The Briars www.briars.ca
Blue Mountain: www.BlueMountain.ca
Deerhurst Resort: www.DeerhurstResort.com
Niagara Parks: www.NiagaraParks.com
Noclegi:
Cottage Resort: www.Cottage-Resort.com
Resorts Ontario: www.Resorts-Ontario.vom
Ontario Accomodation Association: www.OntarioAccomodation.com
Ontario B & B: www.bbreservationsOntario.com
Federation of Ontario B & B: www.fobba.com