Trener osobisty

Piotr Łukasiak – od kilku lat pracuje jako trener osobisty celebrities. Ma własne, bardzo skuteczne metody pracy z ćwiczącymi, a jego klienci osiągają doskonałe wyniki w odchudzaniu, modelowaniu sylwetki i poprawie kondycji.

Trener osobisty to zawód, który w Polsce dopiero zdobywa popularność.
To prawda zawód osobistego trenera pojawił się w Polsce całkiem niedawno. Motywujące jest, że dzięki sukcesom i korzyściom dla zdrowia i sylwetki, zdobywa coraz większą popularność. To zdecydowanie zawód przyszłości. Ludzie coraz więcej pracują, mają mało czasu na aktywność fizyczną, potrzebują motywacji do działania. I tutaj naprzeciw wychodzi Mój Trener.pl. Zajmujemy się profilaktyką zdrowotną, treningami usprawniającymi, poprawiającymi kondycję oraz modelującymi sylwetkę.

Co należy uwzględnić w indywidualnym planie treningowym?
Na taki plan składa się mnóstwo rzeczy. W tym celu muszę poznać klienta, dowiedzieć się jak pracuje, jaki ma styl życia, czy ma rodzinę, czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczeń, jak wyglądała jego aktywność fizyczna do tej pory. Wszystko po to, aby ustalić indywidualny plan treningowy i dopasować trening do potrzeb konkretnej osoby. Kolejną sprawą są oczekiwania wobec trenera. Niektórym klientom zależy na silnej motywacji i bardzo intensywnych ćwiczeniach. Inni chcą zadbać przede wszystkim o swoje zdrowie i samopoczucie. Dla mnie ważny jest efekt, co dana osoba chciałaby osiągnąć i pod tym kątem układam cały program.

Czy dietetycy, specjaliści medycyny estetycznej współpracują przy tworzeniu takiego programu?
To zależy w dużym stopniu od potrzeb klienta. Gdy pojawiają się pytania, sugestie – proponujemy taką współpracę. Często w trakcie programu treningowego nasuwają się nowe pomysły na wygląd sylwetki naszych klientów. Nie ukrywam, że gdy wymodelujemy ciało to zawsze jest jeszcze coś do zdobienia. Wtedy w zależności od potrzeb współpracują z nami specjaliści, których rola czasami jest niezbędna.

Czy długo powinien trwać taki program, żeby był skuteczny?
Nie ma reguły. Wszystko zależy od predyspozycji, uwarunkowania genetycznego i zaangażowania klientów. Czy stosują się do naszych wskazówek, czy nie. Z mojego doświadczenia wynika, że przez pierwsze trzy miesiące klienci przekonują się, czy taka współpraca ma sens i czy przynosi zamierzone efekty. Po tym okresie wielu decyduje się na współpracę bezterminową.

Dlaczego klienci korzystają z Państwa usług? Co ich przekonuje?
Na pewno konkretne rezultaty i skuteczna realizacja celów, które sobie wyznaczyli. Na pierwszym spotkaniu jestem w stanie powiedzieć, co możemy zrobić i w jakim czasie. Uprzedzam jednak, że efektów nie ma od razu i trzeba na nie poczekać te trzy do sześciu miesięcy. Większość osób ma tego świadomość.

Co jest dla Pana największym motorem do działania?
Dla mnie najważniejsze jest to, że osoby z którymi współpracujemy są zadowolone, ćwiczą dla przyjemności, osiągają świetną sylwetkę. I o to w tym wszystkim chodzi. Po zakończeniu programu treningowego, który trwa klika miesięcy, nasi klienci posiadają wiedzę i możliwości, aby nadal utrzymywać osiągnięte rezultaty. To motywuje mnie do pracy, bo wszyscy nasi klienci odnoszą sukcesy.

Jak zachować zdrowy wygląd w czasie wakacji, kiedy wyjeżdżamy, chcemy odpocząć, ale nie przytyć?
Najważniejsze jest uświadomić sobie, że gdziekolwiek wybieramy się na wakacje możemy znaleźć możliwość, aby poćwiczyć. Nie potrzebujemy żadnych sprzętów – wystarczy ławka, kawałek ogrodzenia i przede wszystkim chęci. Wakacje to odpoczynek. Warto pomyśleć o odpowiedniej aktywności fizycznej dostosowanej do miejsca, w którym jesteśmy. Nie ważne, czy są to góry, może jezioro, czy inne miejsce. Lubisz surfować, pływać, żeglować, spacerować – nic prostszego. Korzystaj z możliwości, które daje urlop. Oprócz tego, znajdź 30 minut, żeby wzmocnić całe ciało, mięśnie przykręgosłupowe, nóg, ramion, brzucha. Ćwicz co drugi dzień rano lub wieczorem. W ten sposób zadbasz o swoje ciało i samopoczucie. Mimo, że wyjeżdżasz na wakacje pamiętaj, że czas spędzany aktywnie jest najlepszą formą wypoczynku.

Czy trener osobisty sprawdza się na wakacjach?
Wakacje z trenerem osobistym lub profesjonalnym instruktorem to dobry sposób na aktywny wypoczynek. Poza tym, nie musisz myśleć, martwić się jak zorganizować sobie plan ćwiczeń. Twój trener zrobi to za Ciebie. Pokaże kilka ćwiczeń, których nigdy nie wykonywałeś, będzie nadzorował postępy, kontrolował i poprawiał ewentualne błędy. Wystarczy, że znajdziesz trochę czasu rano lub późnym popołudniem. Ważne by ćwiczyć regularnie.

Jak odpoczywać aktywnie, gdy spędzamy wakacje z rodziną?
Dobrym pomysłem jest znalezienie „energetycznego” trenera, który zaplanuje czas, tak, że nie będzie to typowy trening, tylko aktywny wypoczynek dla rodziny z dużą ilością ruchu na świeżym powietrzu. Aktywne wakacje to dobry czas za wzmacnianie więzów rodzinnych, dostarczenie organizmowi pozytywnej energii i radości.

Jak zaplanować wakacje, gdy nabawiliśmy się kontuzji?
Taki wyjazd wakacyjny musi przede wszystkim uwzględnić zdrowie. Wakacje to czas, aby zatroszczyć się o swoje ciało, zadbać o obolałe mięśnie i stawy. Najwięcej osób ma problemy z mięśniami pleców, a przede wszystkim z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Warto zaplanować wakacje w taki sposób by oprócz zwiedzania i wypoczynku korzystać w miarę możliwości z masaży, gorących źródeł, kriokomór i innych zabiegów. Nie zapominajmy też o lekkim treningu dostosowanym do potrzeb naszego ciała.

Co może Pan zaproponować klientom, którzy nie chcą tradycyjnych wakacji, potrzebują
zapachu ryzyka i smaku adrenaliny?

Mojtrener.pl na spore doświadczenie w tej materii, ponieważ wielu naszych klientów wybiera aktywne wakacje. Często zdarza się, że wcześniej nie ćwiczyli, więc współpracują z nami, aby w krótkim czasie przygotować do tego typu wyjazdu. Są osoby, które decydują się na wyjazdy wysokogórskie i często wybierają długie wyprawy. Jest to świetny pomysł w przygotowaniu do gry w golfa. W ten sposób można poprawić swoją kondycję.

A co z dietą?
Warto pamiętać, że wakacje to świetny moment na zmianę swoich upodobań żywieniowych. Mamy wreszcie czas, by pomyśleć o sobie i swoich potrzebach. Jedzmy pięć małych posiłków dziennie. Nie zapominajmy o sezonowych warzywach i owocach. Możemy komponować ciekawe posiłki, dodając produkty regionalne, chude mięsa, ryby. Nie rozstawajmy się też z butelką wody mineralnej.

Trening wakacyjny – max 30 min rano lub wieczorem co drugi dzień.
Jako rozgrzewkę wykonaj marsz z wydłużonym krokiem, trwający 30-40 minut, tętno do 120-130, tempo umiarkowane dynamiczne z aktywną pracą ramion. Wykonaj poniższy trening w 3 seriach po 15 – 20 powtórzeń. Przerwa między ćwiczeniami 30 sekund.

1. Pompki w skosie (rysunki, animacje)
Wykonując ćwiczenie, ułóż dłonie tak, aby po wykonaniu pompki uzyskać kąt prosty w stawie łokciowym. Wydech wykonaj prostując ramiona. Staraj się by brzuch był wciągnięty. Stój na palcach, mając złączone kolana. Dłonie kieruj tak, aby dotknąć na wysokości mostka, poprzeczkę, cała sylwetka wyprostowana.

2. Skłony (brzuszki) z zamachem ramion
Wykonując ćwiczenie staraj się wykonać taki zamach ramion, aby Twoje mięśnie za każdym razem pracowały. Skłon wykonaj aż dłońmi dotkniesz kolan, pamiętaj (o wyprostowanych ramionach) – by ruch był płynny, kolana ugięte pod kątem prostym, palce stóp skierowane na siebie.

3. Pompki tyłem
Usiądź na ławce tak by chwycić dłońmi za jej krawędź po obu stronach ciała i na wyprostowanych ramionach zsuń się z ławki w przód. Kolana ugnij pod kątem prostym i przenieś stopy w przód oparte na podłożu. Wykonaj kilka pompek uginając ramiona w stawach łokciowych, ćwicz płynnie i staraj się wykonać wydech, gdy prostujesz ramiona,

4. Nożyce
Wykonując ćwiczenie staraj się tak usiąść na ławce, by chwycić dłońmi za jej krawędź, kolana ugnij pod kątem prostym i staraj się zgiąć stopy grzbietowo. Skieruj palce stóp na siebie, wykonuj ruch płynnie o dużym zakresie ruchu, staraj się oddychać rytmicznie podczas
naprzemiennej pracy nóg.

5. Przysiad
Ustaw stopy szeroko, równolegle do siebie. Unieś wyprostowane ramiona w przód i wykonaj przysiad do kąta prostego w stawach kolanowych o lekko pochylonym tułowiu w przód.
Staraj się by ruch był płynny. Wydech wykonaj, gdy prostujesz nogi w stawach kolanowych.

Na koniec poświęć kilka minut na rozciąganie i staraj się wykonać kilka ćwiczeń, gdzie rozciągniesz mięśnie nóg, tułowia i ramion.