Joga dla… palców

Joga dla… palców

 

Nie zawsze mamy wspaniały dzień, a piłka toczy się po golfowej murawie akurat tam, gdzie byśmy chcieli… A nuż istnieje jakiś sposób, aby jej pomóc? Spieszę z praktycznymi radami, tym razem wystarczy tylko koncentracja i tajemnicze ułożenie… dłoni.  Radzę spróbować. Czy zauważyli Państwo, jak wielcy światowi politycy podczas negocjacji układają dłonie? Tak, tak, opuszki palców złączone, a dłonie centralnie z „centrum ciała” skierowane na odbiorców.

 

To jedna z mudr – wzmacniająca koncentrację i siłę przekazu.

Od wieków różne gesty dłoni były stosowane w wielu kulturach i religiach świata jako wewnętrzny symboliczny przekaz duchowych wartości, sił i nauk. Wyrażały uczucia i emocje ludzi wykonujących je. Dodawały siły i odwagi, usuwały przeszkody.

Niektóre gesty czy układ dłoni są spontaniczne, np. gdy jesteśmy źli, zaciskamy dłonie w pięści, modląc się czy prosząc w myśli, składamy ręce.

Dosłowne znaczenie sanskryckiego słowa mudra tłumaczy się: „to, co przynosi radość”. Mud oznacza „radość”, ale również „gesty wykonywane wcelu zadowolenia bogów”, ra – „to, co daje”. Mudry stosowane są w sztuce sakralnej, tańcu i jodze. Celem mudr w jodze jest doprowadzenie do stanu medytacji pełnego radości. Stosowanie ich może pomóc nam w nie tylko w bezsilnej sytuacji na polu golfowym czy w pracy, na pewno nas wyciszy i poczujemy większą równowagę duchową.

Dzieje się tak za sprawą świadomej pracy nad przekształcaniem pojawiających się w nas negatywnych uczuć, emocji i wibracji, które mogą szkodzić nam i innym. Różne pozycje, gesty, układy palców czy ćwiczenia oddechowe (pranajamy) mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że będziemy je wykonywać z odpowiednim nastawieniem psychicznym. Dopiero silne wewnętrzne nastawienie i intensywność ćwiczeń czynią z danego gestu mudrę.

Mudry praktykowane są oddzielnie, ale także jako część jogi lub rytuałów religijnych. Mudra-joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni. Wiele z nich jest odwzorowaniem ćwiczeń hatha-jogi. Na naszych dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów, które są jakby odbiciem naszego całego ciała, narządów, a także naszego umysłu i zmysłów.

Działając na te punkty poprzez układy mudr, wywołujemy określone efekty, np. poprawę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, wyciszenie się czy wprowadzenie w stan relaksu medytacji.

Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną. Jeszcze do niedawna okryte były tajemnicą i znane tylko nielicznym. Przez kilka tysięcy lat praktykowane przez hinduskich joginów, dopiero w ostatnim czasie spopularyzowane zostały w szerszym gronie sympatyków jogi.

Nie każdy może praktykować ćwiczenia hatha-jogi, które niejednokrotnie są bardzo trudne i niebezpieczne, jeśli są źle wykonywane, zajmują dużo czasu i wysiłku. Natomiast każdy, mając tylko obie dłonie i palce, może praktykować proste i przyjemne mudry. Można to robić także np. przed uderzeniem piłki golfowej lub w pracy za biurkiem. Trzeba się tylko wyciszyć zewnętrznie oraz wewnętrznie i starać maksymalnie skupić się na wykonywanym ćwiczeniu.

Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych i najprostszych mudr i sposób ich wykonania.

Hakini mudra  

Poprawia koncentrację i siłę woli.

Pozycja: opuszki wszystkich palców prawej i lewej dłoni wzajemnie połączone, kciuki skierowane przeciwnie do palców. Dłonie lekko rozchylone.

Apan mudra 

Zwiększa wiarę we własne siły, motywację i poprawia przemianę materii.

Pozycja: opuszki kciuka, palców środkowego i serdecznego trzymamy złączone. Mały palec i wskazujący pozostają swobodnie wyprostowane.

Pran mudra

Większa energia – zmniejszone zmęczenie i senność. Polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku, podnosi witalność i energetyzuje cały organizm. Obniża objawy senności i nerwowości.

Pozycja: opuszki palców serdecznego, małego i kciuka trzymamy razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.

Gyan mudra

Wzmacnia medytację i wewnętrzny spokój.

Pozycja: opuszki kciuka i palca wskazującego są złączone, pozostałe palce dłoni swobodne. Niektórzy biegacze stosują ten układ palców podczas długotrwałych biegów.

Linga mudra

Aktywuje siły obronne organizmu przeciwko przeziębieniu, kaszlowi izapaleniu płuc. Mobilizuje poprzez wewnętrzne rozgrzanie. Uwalnia śluz, który jest odkładany w płucach. Ćwiczenie to jest bardzo pożyteczne dla ludzi, którzy przy zmianach pogody cierpią na zakłócenia czynności dróg oddechowych. Ćwiczenie tej mudry może powodować również zmniejszenie nadwagi. W tym celu musi być wykonywana z dużą dokładnością.

Pozycja: wewnętrzne powierzchnie dłoni składamy razem, a palce splatamy. Jeden z kciuków wystaje i jest okrążony przez „obręcz” stworzoną przez połączenie palca wskazującego z kciukiem drugiej ręki.

Prithvi mudra

Wyrównuje deficyt energetyczny organizmu, przeciwdziała słabościom psychicznym i witalnemu wyniszczeniu. Jeśli w czasie chodzenia czujemy się niestabilni i niepewni, mudra ta pomoże nam w odzyskaniu uczucia zaufania do siebie samego i odzyskaniu równowagi.

Pozycja: składamy ze sobą opuszkami: palec serdeczny i kciuk lekko (jeśli nie ma specjalnego zalecenia) samymi opuszkami.

Radzę spróbować, nie zaszkodzi, a nuż pomoże…

Dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl