Joga dla… palców

Podejrzyj(otworzy się w nowej zakładce)

Nie zawsze mamy wspaniały dzień, a piłka toczy się po golfowej murawie akurat tam, gdzie byśmy chcieli… A nuż istnieje jakiś sposób, aby jej pomóc? Spieszę z praktycznymi radami, tym razem wystarczy tylko koncentracja i tajemnicze ułożenie… dłoni.  Radzę spróbować. Czy zauważyli Państwo, jak wielcy światowi politycy podczas negocjacji układają dłonie? Tak, tak, opuszki palców złączone, a dłonie centralnie z „centrum ciała” skierowane na odbiorców.

 

To jedna z mudr – wzmacniająca koncentrację i siłę przekazu.

Od wieków różne gesty dłoni były stosowane w wielu kulturach i religiach świata jako wewnętrzny symboliczny przekaz duchowych wartości, sił i nauk. Wyrażały uczucia i emocje ludzi wykonujących je. Dodawały siły i odwagi, usuwały przeszkody.

Niektóre gesty czy układ dłoni są spontaniczne, np. gdy jesteśmy źli, zaciskamy dłonie w pięści, modląc się czy prosząc w myśli, składamy ręce.

Dosłowne znaczenie sanskryckiego słowa mudra tłumaczy się: „to, co przynosi radość”. Mud oznacza „radość”, ale również „gesty wykonywane w celu zadowolenia bogów,  ra – „to, co daje”. Mudry stosowane są w sztuce sakralnej, tańcu i jodze. Celem mudr w jodze jest doprowadzenie do stanu medytacji pełnego radości. Stosowanie ich może pomóc nam w nie tylko w bezsilnej sytuacji na polu golfowym czy w pracy, na pewno nas wyciszy i poczujemy większą równowagę duchową.

Dzieje się tak za sprawą świadomej pracy nad przekształcaniem pojawiających się w nas negatywnych uczuć, emocji i wibracji, które mogą szkodzić nam i innym. Różne pozycje, gesty, układy palców czy ćwiczenia oddechowe (pranajamy) mogą stać się mudrami, pod warunkiem, że będziemy je wykonywać z odpowiednim nastawieniem psychicznym. Dopiero silne wewnętrzne nastawienie i intensywność ćwiczeń czynią z danego gestu mudrę.

Mudry praktykowane są oddzielnie, ale także jako część jogi lub rytuałów religijnych. Mudra-joga jest zestawieniem wielu prostych ćwiczeń wykonywanych palcami obu dłoni. Wiele z nich jest odwzorowaniem ćwiczeń hatha-jogi. Na naszych dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów, które są jakby odbiciem naszego całego ciała, narządów, a także naszego umysłu i zmysłów.

Działając na te punkty poprzez układy mudr, wywołujemy określone efekty, np. poprawę stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, wyciszenie się czy wprowadzenie w stan relaksu medytacji.

Mudry leczą nerwice, szybko uwalniają od stresu i jego skutków, doskonale poprawiają samopoczucie, ułatwiają zapamiętywanie i koncentrację oraz podwyższają sprawność seksualną. Jeszcze do niedawna okryte były tajemnicą i znane tylko nielicznym. Przez kilka tysięcy lat praktykowane przez hinduskich joginów, dopiero w ostatnim czasie spopularyzowane zostały w szerszym gronie sympatyków jogi.

Nie każdy może praktykować ćwiczenia hatha-jogi, które niejednokrotnie są bardzo trudne i niebezpieczne, jeśli są źle wykonywane, zajmują dużo czasu i wysiłku. Natomiast każdy, mając tylko obie dłonie i palce, może praktykować proste i przyjemne mudry. Można to robić także np. przed uderzeniem piłki golfowej lub w pracy za biurkiem. Trzeba się tylko wyciszyć zewnętrznie oraz wewnętrznie i starać maksymalnie skupić się na wykonywanym ćwiczeniu.

Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych i najprostszych mudr i sposób ich wykonania.

Hakini mudra  

Poprawia koncentrację i siłę woli.

Pozycja: opuszki wszystkich palców prawej i lewej dłoni wzajemnie połączone, kciuki skierowane przeciwnie do palców. Dłonie lekko rozchylone.

Apan mudra 

Zwiększa wiarę we własne siły, motywację i poprawia przemianę materii.

Pozycja: opuszki kciuka, palców środkowego i serdecznego trzymamy złączone. Mały palec i wskazujący pozostają swobodnie wyprostowane.

Pran mudra

Większa energia – zmniejszone zmęczenie i senność. Polepsza ostrość wzroku, leczy choroby wzroku, podnosi witalność i energetyzuje cały organizm. Obniża objawy senności i nerwowości.

Pozycja: opuszki palców serdecznego, małego i kciuka trzymamy razem złączone. Pozostałe palce są swobodnie wyprostowane.

Gyan mudra

Wzmacnia medytację i wewnętrzny spokój.

Pozycja: opuszki kciuka i palca wskazującego są złączone, pozostałe palce dłoni swobodne. Niektórzy biegacze stosują ten układ palców podczas długotrwałych biegów.

Linga mudra

Aktywuje siły obronne organizmu przeciwko przeziębieniu, kaszlowi i zapaleniu płuc. Mobilizuje poprzez wewnętrzne rozgrzanie. Uwalnia śluz, który jest odkładany w płucach. Ćwiczenie to jest bardzo pożyteczne dla ludzi, którzy przy zmianach pogody cierpią na zakłócenia czynności dróg oddechowych. Ćwiczenie tej mudry może powodować również zmniejszenie nadwagi. W tym celu musi być wykonywana z dużą dokładnością.

Pozycja: wewnętrzne powierzchnie dłoni składamy razem, a palce splatamy. Jeden z kciuków wystaje i jest okrążony przez „obręcz” stworzoną przez połączenie palca wskazującego z kciukiem drugiej ręki.

Prithvi mudra

Wyrównuje deficyt energetyczny organizmu, przeciwdziała słabościom psychicznym i witalnemu wyniszczeniu. Jeśli w czasie chodzenia czujemy się niestabilni i niepewni, mudra ta pomoże nam w odzyskaniu uczucia zaufania do siebie samego i odzyskaniu równowagi.

Pozycja: składamy ze sobą opuszkami: palec serdeczny i kciuk lekko (jeśli nie ma specjalnego zalecenia) samymi opuszkami.

Radzę spróbować, nie zaszkodzi, a nuż pomoże…

Dr Jolanta Ignaszewska-Kühbauch

Redakcja portalu
Redakcja portalu golfpl.com
http://www.tv-golf.pl